артефакти

В Австрії знайшли фрагмент найстарішої книги у світі

30.06.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

На сьогодні найстаріший у світі фрагмент книги був виявлений у спеціальній колекції Ґрацького університету (Австрія). Про це йдеться на офіційному сайті закладу.

 

Під час рутинної роботи над фрагментами папірусу в спеціальних колекціях бібліотеки університету консерваторка Тереза Замміт Лупі натрапила на єгипетський папірус III століття до нашої ери. На ньому спеціалістка помітила сліди шиття, які вказують на те, що папірус мав бути частиною книги у формі кодексу.

 

 

Фрагмент був знайдений в 1902 році в обгортці мумії. Експерти університету вважають, що оскільки знахідка на 400 років старша за найдавніші відомі нині, «вона ставить під сумнів загальноприйняту хронологію книжкової історії».

 

Найдавніші кодекси, відомі на сьогодні, із доказами зшивання у формі книги, датовані 150-250 роками нашої ери. Два такі приклади містяться в Британській бібліотеці в Лондоні та Бібліотеці Честера Бітті у Дубліні.

 

«Книга мумій Ґраца була створена за 400 років до інших знайдених видань, що робить її найдавнішою збереженою формою книги, яку ми знаємо на сьогодні», — вважають зберігачі бібліотеки. — Однак не виключено, що в інших колекціях існує більше таких фрагментів кодексу, які досі просто не шукали систематично».

 

Спеціалісти університету зауважують, що папірус був відносно дешевим матеріалом для письма, тому могла зберегтися велика кількість давніх фрагментів.

 

Фрагмент папірусу Ґрацького університету має розміри приблизно 15 на 25 см. Він був знайдений під час розкопок в єгипетському некрополі Хібе (сьогодні Ель-Хіба). Фрагмент входить до колекції з 52 папірусів, деякі з яких використовувалися як так звані картонні коробки для пакування мумій у період Птолемеїв (305-30 рр. до н. е.).

 

Книга мумій у Ґраці — це біфоліо (складений аркуш) із зошита, в якому записували податкові рахунки за пиво та олію грецькою мовою близько 260 р. до н.

 

«Це відкриття було абсолютно випадковим, — сказала Тереза Замміт Лупі, керівниця відділу збереження спеціальних колекцій бібліотеки університету Ґраца. — Спочатку я побачила шматок нитки, а потім помітила формат книги».

 

Пані Тереза додає, що також знайшла отвори для зшивання та написаний текст у чітко визначених полях на папірусі.

 

«Як консерваторка я надзвичайно рада, що роблю свій внесок у дослідження історії книги. — додала науковиця. — Водночас це було дещо сюрреалістично, наче дивишся фільм». Тереза Замміт Лупі пожартувала, що відчула себе Індіаною Джонсом.

 

Нагадаємо, у Києві діє виставка, на якій можна побачити перше видання «Енеїди» Котляревського 1798 року.

 

Читайте також: Музей книги в Острозі: від стародруків й екзорцизму до панорамного туру