державна мова

В Івано-Франківську 90 містян хочуть стати мовними інспекторами

03.10.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Івано-Франківську вже 90 мешканців виявили бажання приєднатися до громадської мовної ініціативи, найстаршому з них — 73 роки. Про це міський голова Руслан Марцінків розповів в інтерв’ю «Укрінформу».

Раніше мер анонсував запуск волонтерської програми, яка передбачає, що добровольці на громадських засадах слідкуватимуть за дотриманням мовного законодавства у місті. За його словами, найстаршому з учасників — 73 роки, а наймолодшому — 20 років. Серед активістів є представники товариства «Просвіта» та організації «Союз українок».

 

Руслан Марцінків також наголосив на важливості мовного питання в контексті національної безпеки: «Ворог чітко заявляє: де російська мова — там “русскій народ”. Російськомовні українці, які читають Пушкіна чи Лермонтова, нічим не відрізняються від тих, хто читає їх у Москві чи Пензі. Тому Путін їх називає “заблудлими росіянами”. Мова — це питання, яке потрібно ставити для збереження держави».

 

Марцінків зізнався, що колись підтримував ідею «лагідної українізації», проте зараз вважає, що заходи для поширення української мови мають стати рішучішими. Він також додав, що росіяни активно переслідують українців за вживання рідної мови на тимчасово окупованих територіях: «Вони не церемоняться, коли намагаються нав’язати “русскій мір”. То чому ми не можемо так само рішуче утверджувати “український світ”?».

 

Мер також зазначив, що з 2022 по 2023 роки багато російськомовних жителів Івано-Франківська перейшли на державну мову, але цей процес тепер сповільнився. Ба більше, на вулицях міста дедалі частіше можна почути російську мову.

 

Руслан Марцінків закликав мешканців міста стати мовними волонтерами і активно пропагувати українську мову та її захист: «Настав час, коли кожен у нашому місті має стати мовним волонтером, незалежно від того, заповнив він анкету чи ні. Від цього залежить майбутнє Івано-Франківська: чи залишиться він українськомовним містом, чи перетвориться на простір без українських цінностей. Завтра може бути вже пізно».

 

Як повідомлялося, за 6 місяців 2023 року до Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 2020 звернень громадян про порушення мовного закону.

 

Читайте також: Зазіхання на статус української мови як державної неприпустимі – Тарас Кремінь

 

 

Чільне фото: Kufer