законодавство

Зазіхання на статус української мови як державної неприпустимі – Тарас Кремінь

30.06.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Звуження сфери застосування державної мови є неприпустимими, оскільки порушують Конституцію та рішення Конституційного Суду України. Наголосив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, коментуючи дискусії навколо законопроєкту «Про застосування англійської мови в Україні» в ефірі телеканалу «Прямий».

 

На підтвердження своїх слів Тарас Кремінь зацитував рішення Конституційного Суду України від 14 липня 2021 року про визнання конституційним Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»: «Будь-які зазіхання на юридичний статус української мови як державної на території України неприпустимі, оскільки порушують конституційний лад держави, загрожують національній безпеці та самому існуванню державності України».

 

Говорячи про положення законопроєкту, які можуть позначитись на позиціях української мови в кінопрокаті та телеефірі, Тарас Кремінь зазначив, що як Уповноважений із захисту державної мови готовий долучитись до фахових дискусій.

 

«Я собі поки не уявляю, в який спосіб буде здійснюватись переклад і чи в повній мірі титрування може забезпечувати права громадян на отримання інформації та послуг українською мовою, як це визначено мовним Законом», – наголосив Тарас Кремінь.

 

Законотворець нагадує про іще одне важливе формулювання зі вже згаданого рішення Конституційного Суду України, у якому зазначено, що «одним із… суб’єктивних прав кожного громадянина України як споживача (у ролі читача, глядача, слухача) – безвідносно до етнічного походження – є право на отримання інформації державною мовою. Громадянин України не має обов’язку володіти іншою мовою, ніж державна, тому надання йому – як споживачеві – поза його волею інформації іншою мовою, ніж державна, є порушенням його прав, що є несумісним із Конституцією України. Не відповідає конституційному статусові української мови як єдиної державної застосування режиму двомовності в публічному просторі шляхом змішування української мови з будь-якою іншою».

 

Нагадаємо, Тарас Кремінь підтримав Закон про заборону книг з рф

 

Читайте також: Субтитрування можна розпочати з «Єдиних новин» – експерти про англійську у кінотеатрах