перейменування

В Україні створили чат-бот про російських діячів-українофобів

19.05.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В Україні запустили чат-бот «А Пушкин вам что сделал?» з довідками про ставлення  російських діячів до України. Його запустив продуктовий менеджер в ІТ Олександр Ковальчук разом зі знайомими.

 

Мета проєкту — швидко пояснити, чому той чи інший російський діяч не гідний пам’ятника в Україні чи вулиці, названої його іменем. У чаті наводять ключову інформацію про те, хто ця постать, як він чи вона ставився/ставилася до України, його/її імперські або антиукраїнські вислови, та перелік населених пунктів, де його/її вшанували пам’ятником чи присвоєнням імені вулиці. 

 

Як розповів Детектор медіа Олександр Ковальчук, ідея боту належить журналістці, культурній менеджерці Богдані Неборак: «Я випадково натрапив на її твіт, де вона просить людей зробити такий бот. Я вирішив не зволікати, написав своєму другові розробнику і буквально за 5 днів в нас вже була готовою перша версія бота. Я придумав концепт, написав тексти, підготував списки діячів і створив їхні профайли. Друг займався налаштуванням бота й аналітики. Згодом ще 2 дівчинки зголосились допомогти з наповненням бази».

 

 

Нині в списку близько 80 митців, письменників та державних діячів. Серед них Міхаіл Булґаков, Іосіф Бродський, Антон Чєхов, Владімір Вісоцкій, Лєонід Брежнєв, Пьотр І, Юрій Ґаґарін, Боріс Пастєрнак, Алєксандр Пушкін, Міхаіл Лєрмонтов, Іосіф Сталін, Лєв Толстой, Микола Гоголь, Маріна Цвєтаєва, Владімір Лєнін та інші.

 

«Інформацію я збираю з відкритих джерел, але до збору ставлюсь дуже прискіпливо. Спочатку заходжу на Вікіпедію, знаходжу якісь факти про людину, зокрема її негативне ставлення до України чи українців, а потім шукаю першоджерела. Якщо це письменники чи поети, то першоджерелом часто є їхня творчість. Якщо це політики, воєначальники, чи громадські діячі, то я знаходжу професійну літературу, де аналізується їхня постать», — зазначив Олександр Ковальчук. 

 

Крім того, можна запропонувати додати того чи іншого діяча або діячку до боту. Для цього потрібно написати Ковальчуку в телеграмі @KovalchukOleksandr.

 

Українців в базі переважно немає. Розробники проєкту вважають, що для українців, чия роль в історії України є сумнівною, має бути окремий проєкт, бо оцінка українців має більш чутливий характер і потребує більшої експертності.

 

Нагадаємо, у Києві планують перейменувати 15 вулиць та 5 станцій метро з російськими та білоруськими топонімами. В Івано-Франківській територіальній громаді перейменували 34 вулиці, серед них вулиці Достоєвського, Чехова та інших російських діячів.

 

Знайти чатбот в телеграмі можна, якщо ввести у поле пошуку @cancel_pushkin_bot.

 

Читайте також: Конкурс придворних письменників — як російські автори вітають війну

 

Джерело: Детектор медіа