меморіал

Верховний суд РФ ліквідував міжнародну правозахисну організацію «Меморіал»

30.12.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Верховний суд Росії ухвалив рішення про ліквідацію організації «Міжнародний меморіал», яка спеціалізується на дослідженнях політичних репресій в Радянському Союзі. Про це із залу суду повідомив кореспондент видання «Медуза».

 

Генеральна прокуратура Росії наполягала, що організація систематично порушувала закон про іноземних агентів. На підсумковому засіданні представник відомства заявив, що організація «створює брехливий образ СРСР як терористичної держави, реабілітує нацистських злочинців».

 

Правозахисники вважають, що для ліквідації організації не було законних підстав. Сотні російських та іноземних митців, нобелівських лауреатів, журналістів підписали звернення на імʼя президента Росії Володимира Путіна із проханням припинити переслідування організації.

 

«Міжнародний Меморіал — це високо шанована організація із захисту прав людини, яка невпинно працювала, щоб задокументувати звірства та політичні репресії, здійснені під керівництвом Йосипа Сталіна та інших радянських лідерів. Закриваючи цю організацію, російська влада зневажає пам’ять мільйонів жертв, втрачених у ГУЛАГу», — заявили у неурядовій правозахисній організації Amnesty International.

 

Голова правління «Меморіалу» Ян Рачинський заявив, що організація оскаржуватиме рішення суду.

 

«Спочатку ми оскаржуватимемо це у вітчизняних судах. Сподіваюся, зрештою, рішення буде на нашу користь. Якщо знадобиться, то звернемося до ЄСПЛ, але це вже віддалена перспектива. Спочатку це апеляція, касація, звернення до Конституційного суду також цілком можливе», — наголосив він.

 

Він уточнив, що повністю припинити діяльність «Меморіалу» неможливо, оскільки організація має структури, які не є юридичними особами та не визнані іноземними агентами, зупинити їхню роботу прокуратура не в змозі. За словами Рачинського, до розгляду апеляції на рішення суду жодних змін у роботі організації не відбудеться.

 

У Росії також діє правозахисний центр «Меморіал», що входить до складу міжнародного «Меморіалу» та визнаний іноземним агентом із 2014. Аналогічний позов щодо його ліквідації зараз теж розглядається в суді.

 

Міжнародне історико-просвітницьке, правозахисне та благодійне товариство «Меморіал» — це товариство, яке займається збереженням пам’яті стосовно політичних репресій у СРСР у XX сторіччі та правозахисною діяльністю, нараховує у своєму складі десятки громадських організацій у Росії, Казахстані, Латвії, Грузії, Україні та інших країнах.

 

Товариство проводить дослідження, займається просвітою та правозахисною діяльністю, створенням загальнодоступних музейних колекцій, документальних каталогів, електронних бібліотек на тему трагічних подій та репресій радянського тоталітарного режиму. Окрім збору та оприлюднення матеріалів про історичні події товариство «Меморіал» займається активною правозахисною діяльністю та реагує на поточні події у  пострадянських країнах.

 

Нагадаємо, російський суд збільшив вирок голові карельського відділення «Меморіалу» Юрію Дмитрієву до 15 років колонії суворого режиму. Раніше термін ув’язнення складав 3,5 роки, потім його збільшили до 13 років позбавлення волі

 

Джерела: Радіо Свобода, Українська Правда, Голос Америки