* ESC - закрити вікно пошуку
Дніпро
Від Львова до Дніпра: міста, які підтримують книжкові фестивалі
22.10.2021Сезон великих книжкових подій в Україні можна вважати закритим: організатори підбивають підсумки та роблять висновки. До майбутніх подій ще вдосталь часу, щоб домовитись із потенційними чи постійними партнерами. Одним з таких все частіше стає місцева влада. Найкращий для організаторів подій варіант співпраці – матеріальна підтримка, однак далеко не завжди влада на місцях готова виділити кругленьку суму, тому надають також і організаційну. Читомо дізнавалось у представників органів влади про те, як можна підтримати літературну чи книжкову подію.
Чернівці
Фестиваль Meridian Czernowitz регулярно підтримує міська рада Чернівців. Однак, через пандемію цього року лише організаційно. Про це розповіла начальниця Управління культури Чернівецької міської ради Юлія Сафтенко: «Минулого року через пандемію найбільше постраждала культура. У нас було недофінансування бюджету на рівні міста, заклади культури – на простої, згодом працювали дистанційно. Бюджети 2020 і 2021 років дуже економили на культурі.
У попередні роки Meridian Czernowitz ми підтримували в обсязі 190-200 тисяч гривень, однак цього року ми надали тільки організаційну підтримку: транспорт для різних потреб і приміщення для проведення заходів. Центральний палац культури був одною з основних локацій фестивалю й у нашому Культурно-мистецькому центрі імені Миколайчука були заходи».
Чиновниця наголошує, що Meridian Czernowitz – це бренд, який асоціюється з містом. Однак, не єдина подія, до якої причетна міськрада. Чернівці перемогли у конкурсі Українського культурного фонду «Книжкова столиця України», і отримають цей статус у 2022 році. Грантом передбачено співфінансування: 70% – УКФ, 30% – місцева рада.
«Щоб взяти участь у конкурсі, громадські організації, що працюють у культурній галузі, об’єднались і через управління культури міської ради ми подались на цей грант. Заявник – управління, але ініціативи від громадських організацій. Зокрема у книжковій столиці-2022 три або чотири ініціативи якраз належать фестивалю Meridian Czernowitz. Чернівці набрали 465 балів з можливих 500 і сесія міської ради задекларувала готовність у 2022 році виділити фінанси, депутати це підтримали. Зараз ми ведемо переговори між учасниками процесу», – запевнила Юлія Сафтенко.
Читайте також: Поезія, емпатія і знайомі обличчя: яким був Meridian Czernowitz XII
Дніпро
Головною книжковою подією тут став міжнародний книжковий фестиваль «Book Space». Він відбувся за підтримки міської програми «Культурна столиця». Крім матеріальної підтримки фестивалю на три мільйони гривень, Дніпровська міська рада забезпечила й організаційну (серед якої охорона, промоція). Втім, як розповіли Читомо представники управління культури це не єдина подія, організована під егідою тамтешньої міської ради.
У жовтні минулого року Дніпровська міська рада ухвалила Комплексну програму розвитку культури міста на 2021-2025 роки. Так, у ній йдеться про міські мистецькі премії у галузі літератури: імені Павла Кононенка – для поетів та імені Валеріана Підмогильного – для прозаїків. Лауреати отримують дипломи та грошові винагороди – по десять тисяч гривень.
«Крім того, у місті проводять щорічний конкурс творчих проєктів «Культурна столиця». Кожен мешканець Дніпра може підготувати проєкт, подати його до управління культури Дніпровської міської ради на розгляд Художньої ради при міському голові. Серед проєктів, що підтримали у 2020-2021 роках, видання дитячих і дорослих книжок, фотоальбомів, краєзнавчої літератури», – зазначили працівниці міськради.
А у червні вперше відбувся міський дитячий книжковий ярмарок «Children book sales 2021», на якому представили чимало книжок різних жанрів.
«Ідея виникла через прийдешню трансформацію міських бібліотек у сучасні бібліохаби. До «Сhildren book sales 2021» долучилися дніпровські книгарні та видавництва. Вони представили на ярмарку свої книжки. Це надзвичайно сучасний проєкт, який об’єднав і міську владу, і бібліотеки, і видавництва, і книгарні», – пояснили посадовиці.
Читайте також: Book Space у Дніпрі: коли місто інвестує в літературу
Тернопіль
Про щорічне сприяння міської ради розповів співзасновник і співорганізатор мистецького фестивалю «Ї» Василь Томчишин: «Відколи ми заснували наш фестиваль, міська рада – наш постійний партнер, співпрацюємо з міським головою, з яким радимось. Цього року рада нам надала 300 тисяч гривень з міського бюджету. У 2019 році також було близько 300 тисяч. На ці гроші поселяємо учасників, друкуємо поліграфію, орендуємо апаратуру. У 2018 році ми пробували через громадський бюджет отримати фінансування, але до нього внесли зміни, – скасували можливість фінансування заходів за його кошти. І ми через депутатів внесли фестиваль у міську програму «Культура». Також у якості партнерів фестивалю долучаються обласна рада і облдержадміністрація, хоч цього року невелику підтримку надали, та співпрацюють з нами».
Тут варто зазначити, що громадський бюджет – інструмент використання коштів казни територіальної громади шляхом створення громадянами онлайн-пропозицій та голосування за них у мережі з подальшим погодженням місцевої ради, яка реалізовуватиме підтриману ідею. У кожної громади, що має громадський бюджет – окреме положення про нього та умови підтримки ініціатив.
Хмельницький
У Хмельницькому перекладацький фестиваль Translatorium підтримує міськрада лише організаційно. Головна спеціалістка управління культури Хмельницької міської ради Світлана Прокопенко назвала надані фестивалю комунальні простори: «Цього року Translatorium проводить свої події у наших закладах. Зокрема, це монотеатр «Кут» і Мистецький дворик дитячої музичної школи №1 імені Миколи Мозгового».
Інша літературна подія Хмельницького, про яку з більшим ентузіазмом розповіла працівниця міськради, – це Всеукраїнський літературний фестиваль «Слово єднає». Його що два роки проводить саме міськрада. У цьому році на нього з міського бюджету виділяли 160 тисяч гривень, зазначає Світлана: «Фестиваль відбувся 13-25 вересня, вже вп’яте. Минулого разу були учасники з Білорусі, Угорщини. Його проводять у межах міської програми «Щодня читай українською», яку повністю фінансують з міського бюджету. В його програмі були зустрічі з місцевими письменниками й гостями, бібліокараван у села об’єднаної територіальної громади, видання альманаху з творами учасників тощо».
Читайте також: Сім днів колективного перекладу: враження від Translatorium з перших вуст
Одеса
Начальник відділу роботи з бібліотеками та історико-топонімічною комісією департаменту культури і туризму Одеської міської ради Юрій Санак наголошує, що для міста популяризація і розвиток читання мають велике значення. Цього року з міського бюджету виділили 450 тисяч гривень на проведення двох фестивалів: «Зелена хвиля» і Корнійчуківського фестивалю дитячої літератури: «У нас чимало бібліотек, це дві мережі: доросла і дитяча. Безпосередньо наша мережа бібліотек для дітей стала організатором корнійчуківського фестивалю: у її закладах проводять конкурси, залучають дітей і молодь різних вікових категорій. Адже це загальноміське свято.
А щодо «Зеленої хвилі», то з організаційної підтримки міської ради, це розміщення книжкового ярмарку на території найбільшого парку Одеси, можливість залучити музичні колективи до подій та інше».
Читайте також: «Зелена хвиля» 2021: курортний настрій, конкурси й читання під дощем
Львів
Керівник департаменту внутрішньої політики Львівської облдержадміністрації Дмитро Посипанко коментуючи підтримку Book Forum зауважив невіддільну, хоч і майже непомітну форму підтримки: «Було доручення першого заступника голови облдержадміністрації всім службам: виділення медиків, які чергували під у всі дні проведення фестивалю, пожежники провели свої перевірки і так далі. З обласного бюджету Book Forum отримав 100 тисяч гривень, які використали на промоцію самого форуму».
Читайте також: Гра в розгубленість: як пройшов цьогорічний BookForum
Поради на майбутнє
Під час спілкування з організаторами подій, інколи відчувається їхня обережність щодо органів влади та небажання висловлюватись критично у її сторону. Це можна зрозуміти, адже якими б не були потреби організаторів у підтримці та можливості влади у її наданні, псувати відносини ніхто з них не хоче.
Зі слів чиновників маємо такі висновки-поради організаторам книжкових та літературних подій:
- місцева влада не всюди фінансує культуру за залишковим принципом, хоча варто бути готовим до традиційної причини відмови у матеріальній підтримці подій;
- підтримати ту чи іншу подію можуть, якщо організатори внесуть її у конкретну бюджетну програму. Однак варто заздалегідь вивчити що це таке, як воно працює, усі дедлайни, бюрократичні тонкощі, не боятися спілкування з депутатами і чиновниками. Разом з тим, не соромтесь просити консультацій щодо цих програм;
- у багатьох містах України запровадили громадський бюджет, – якщо ви організатор, дізнайтесь про умови отримання коштів звідти;
- якщо немає грошей, – подію можуть підтримати іншими ресурсами, дбаючи про свою репутацію. Не варто нехтувати пропозиціями дешевої (або ж безкоштовної) оренди приміщень, наданого транспорту чи людського ресурсу. Якщо ви вважаєте це мізером, просіть підтримки наступних подій, – можуть виникнути сприятливі для вас обставини;
- у місцевої влади виникають власні ідеї подій, які вона вирішить реалізувати самотужки або ж разом з іншими досвідченими організаторами. Тому краще бути з нею у нормальних відносинах, – а що як вас запросять долучитись?
- масові заходи повинні обслуговувати служби, присутність та робота яких – компетенція місцевої влади, і її розпорядження також варто вважати сприянням тій чи іншій події.
Читайте також: На які фестивалі віртуально «їздили» українські письменники
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості