Календар подій

Відбудеться фестиваль «П’ятий Харків»

27-28 січня в Харкові відбудеться черговий мистецько-культурний фестиваль «П’ятий Харків».

Тема фестивалю — чому і як ми говоримо про геноциди? 

 

У фокусі двох лекцій представлення трагедій XX століття, в яких українські землі були епіцентром — Голокосту та Голодомору, крізь призму художньої літератури. Лекції мають на меті подискутувати про те, які зміни в літературному процесі тягнуть за собою трагедії, які торкаються мільйонів, змінюють життя поколінь, як і чому автори беруться за такі складні теми, що зумовлює успіх одних творів і лишає непоміченими інші, покликані дві дискусії, після кожної із лекцій. В цих дискусіях точки дотику шукатимуть між собою історики та літературознавці, і дослідники разом з авдиторією.

 

 

Події 27 січня:

 

  • 14:30. Розповідь. Кандидатка філологічних наук Наталія Горбач. Українська художня проза про Голокост: дискурс досвідів і травм.
Об’єктом уваги в запропонованій лекції є епічні твори від середини 1940-х років до наших днів, що засвідчують реакцію вітчизняного письменства на трагедію нищення українських євреїв.
  • 15:30. Розмова про геноцид: Голокост. Наталія Горбач і українська письменниця Софія Андрухович.
Українські літератори у своїх творах неодноразово зверталися до однієї з жахливих сторінок нашої історії у XX ст. – Голокосту. Чому складна тема може захоплювати митця поза його планами, і чому важливо намагатися її осягнути попри ймовірну неможливість таких спроб?
  • 17:00. Розмова про комеморацію: Як памʼятати «тяжку історію». Культурна менеджерка Катерина Семенюк, докторка філософських наук Оксана Довгополова, історик Олександр Воронюк, адвокат Віталій Титич. Модераторка — директорка ЛітМузею Тетяна Пилипчук.
Два роки тому ми увійшли в повномасштабну війну з непропрацьованими травмами попередніх воєн. Як ми вимірюємо наш теперішній досвід і які механізми допоможуть нам перетворити його на памʼять — таку, що залишає міцний емоційний звʼязок з сьогоднішніми подіями і без дефіциту «незручних» знань?
  •  19:00. Кароліна Кудріна та Наталка Маринчак. Музика і поезія. «Записи вічного спротиву».
«Записи вічного спротиву» – це музично-поетичний вечір, присвячений виразному відчуттю спротиву спробі знищувати українську культуру та ідентичність. Під час заходу музикантка Кароліна Кудріна представить авторські композиції, а Наталка Маринчак, літераторка, волонтерка та авторка збірки «Відчаєспинне», читатиме вірші, також написані під час цієї, вже занадто довго триваючої, війни в Україні.
Події 28 січня:
  • 14:30. Розповідь. «Уявити не можна збагнути. Осмислення Голодомору в українській літературі». Дарина Маттінглі.

Попри заборону публічного обговорення Голодомору в СРСР, від самого 1933 року українська література повна згадок. Деякі з цих творів написані самими виконавцями. Ми поговоримо про труднощі і перспективи осмислення травми Голодомору в українській літературі.

 

 

 

  • 15:30. Розмова про геноцид: Голодомор. Дарина Маттінглі, Володимир Діброва, Леся Гасиджак. Модератор — Євген Захарченко.

Десятиліття про Голодомор не можна було говорити, і як можна уявити, що про трагедію могли писати? Розмова дослідників відкриє, що важливі теми не можуть замовчати навіть тоталітарні режими. Як формувався гранд-наратив навколо теми Голодомору і ким були його творці?

 

  • 17:00. Розмова. Геноцид як явище. Саша Довжик, Віктор Дворніков, Вʼячеслав Ліхачов. Модератор — Артем Харченко.

Говорячи про геноцид ми ніби опиняємося в полоні юридичних формулювань, з якими доволі важко дають собі раду дослідники. Чому одні події ми називаємо геноцидом, а інші не знаходять у цьому загальне прийняття? Чи не тьмяніє світло майбутнього у суспільства яке втрачає свої культурні скарби, і чи не є їх нищення так само війною проти нас?

 

 

  • 19:00. Концерт «Світло майбутнього».

Завершуючи тематичні дискусії, присвячені геноциду, ми підібрали твори, які звучатимуть відгомоном страшних трагедій різних народів — юдеїв, вірмен, греків, українців. Але парадоксом й самою суттю мистецтва є те, що важкі теми, проявлені через музику — завжди катарсис. Осягнення трагедії є кроком вперед — за межі горя і страху, як молитва завжди дарує надію.
У програмі концерту: автентика і твори Комітаса, Кофлера, Блоха, Кармінського, Алферакі. Звучатимуть фортепіано, скрипка, дудук, спів, гітара.

 

Ведуча: Юлія Ніколаєвська.
Музиканти: Ігор Чернявський, Станіслав Калінін, Ірина Денисенко, Катерина Курдіновська,

Місце проведення: PINTAGON art club, вулиця Данилевського, 26, Харків. Вхід вільний.

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект