Премія Андерсена

Відомі лауреати премії Андерсена

06.05.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги (International Board on Books for Young People – IBBY) назвала імена лауреатів премії імені Андерсена (Hans Christian Andersen Award). Про це повідомляє офіційний сайт IBBY.

Нагороду присудили американській письменниці Жаклін Вудсон та швейцарській ілюстраторці Альбертін.

 

Вудсон  авторка понад 30 книжок: від книжок-картинок для наймолодших до повістей для старших підлітків, деякі з них  у віршах.

 

Більшість книжок Вудсон гостро соціальні. Головні теми її творів: гендерні, расові та класові проблеми. За словами самої письменниці, в дитинстві та юності вона часто відчувала себе не такою, як усі інші, а коли виросла, зрозуміла, що відрізнятися від інших  норма. Саме цю ідею вона найчастіше намагається донести до своїх читачів.

 

Вудсон була удостоєна премії імені Маргарет Едвардс Американської бібліотечної асоціації, Національної книжкової премії США, премії імені Коретти Скотт Кінг, медалі Джона Ньюбері та інших.

 

Альбертін – швейцарська ілюстраторка дитячої літератури. Найвідоміші її книжки: La rumeur de Venise (потрапила у 2010 IBBY Honour List), Les Oiseaux, Les Gratte-Ciel, Mon tout petit (потрапила до 2016 IBBY Honour List) та Ligne 135. Її видання отримували численні нагороди в галузі дитячої літератури та ілюстрації, а у 2018-му ілюстраторка потрапила до фіналу премії Астрід Лінгред.

 

Ілюстрації Альбертін

 

Премія імені Андерсена – одна із найпочесніших нагород світу для дитячого письменника або ілюстратора дитячих книжок. За рівнем престижу її порівнюють із нобелівськими нагородами, а часом так і називають – Малий Нобель (Little Nobel Prize). Премію заснували 1956 року з ініціативи президента Міжнародного комітету з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО, видатної особистості у світі дитячої книжки Єлли Лепман.

 

Головним атрибутом премії є золота медаль із профілем казкаря. Але грошової винагороди для лауреатів не передбачено. Синхронно з оголошенням лауреатів, IBBY нагороджує Почесними дипломами найкращі з дитячих та підліткових книжок, що виходили друком у країнах-членах Міжнародної ради. Усі відзначені книжки входять до Почесного списку, який публікується у вигляді каталогу.

 

Свого часу лауреатами премії Андерсена стали такі видатні дитячі письменники, як: Елінор Фарджон, Астрід Ліндґрен, Еріх Кестнер, Туве Янссон, Джанні Родарі, Марія Ґріпе, Крістіне Нестлінґер, Анні Шмідт, Кетрін Патерсон, Девід Альмонд та багато інших. Серед ілюстраторів нагороду отримували: Моріс Сендак, Роберт Інгпен, Квентін Блейк, Ютта Бауер, Петер Сіс, Сюзанна Бернер та інші.

 

Раніше повідомлялося, що у 2018-му році премію отримали письменниця Ейко Кадоно з Японії, а також російський ілюстратор Ігор Олейников.

 

Нагадаємо, що Жаклін Вудсон також стала лауреаткою премії Астрід Ліндґрен.

 

Як відомо, минулоріч італійське видання «Голосно, тихо, пошепки» («Forte, piano, in un sussurro») відібрали у фінал місцевої премії Premio Andersen.