* ESC - закрити вікно пошуку
довкілля
WWF рекомендує: що почитати й подивитися про природу, поки її можна врятувати
30.04.2020Людство наразі переживає складні часи. Карантин, у зв’язку з епідемією, змусив увесь цивілізований світ цілодобово залишатись вдома. Хтось вбачає у цьому проблему, а хтось навпаки, можливості. Можливо, це саме той час, коли ми можемо замислитись про фундаментально важливі речі – своє здоров’я та здоров’я нашої планети, адже вони взаємопов’язані. Про це говорять і останні події в Україні – страшні пожежі, які вже декілька тижнів вирують відразу в декількох регіонах нашої країни, це наслідок не лише навмисних підпалів, але й культивованого роками, недбалого ставлення до природних екосистем. WWF-Україна пропонує через читання книжок краще познайомитись з природою, стати їй другом. Ця підбірка присвячена літературі й кіно про природу та навколишній світ.
Рекомендує Ольга Денищик
Керівниція водного напряму Всесвітнього фонду природи WWF-Україна
Під землею. Під водою
Автори: Мізелінські Олександра та Даніель. Видавництво Старого Лева.
Мізелінські Олександра та Даніель. Під землею. Під водою / переклад: Дух Ірина, Дух Олег. – Львів : ВСЛ, 2016. – 110 с.
Цікава підбірка нестандартної інформації про життя тварин, рослин і людей під землею і водою. Великий розмір книжки та чудові ілюстрації роблять її просто невичерпним ресурсом для допитливих дітей та їхніх батьків. Як побудований мурашник? Як виглядала перша субмарина? На ці та інші питання ви неодмінно знайдете відповіді.
Книга про тварин
Стів Дженкінс. Книга про тварин. – Київ : Рабарбар, 208 с.
Must have для візуалів. Це книжка, яку підготувала людина, що поєднує у собі допитливого природознавця і талановитого ілюстратора. Факти про тварин вас здивують, бо дуже вже вони непересічні навіть для фахівців. А складає Стів Дженкінс свої ілюстрації із вирізаних із паперу частин так майстерно, що здається, наче цей матеріал був вигаданий для того, щоб з нього робити портрети тварин.
Від тиранозавра до півня
Роман Ґарсія Мора. Книга про тварин. – Харків: Vivat, – 2018, 40 с.
Автор проведе тернистими шляхами еволюції й зупиниться з вами подивитися на харизматичних попередників сучасних тварин. Після цієї книжки ви змінити свої погляди на коней, крокодилів, ленінців та багатьох інших. Обов’язково для прочитання учням шкіл, які знайомляться з теорією еволюції. Припускаю, що сам Дарвін тішився б читаючи цю книжку.
Рекомендує Роман Черепанин
Керівник проєкту Всесвітнього фонду природи WWF-Україна «Співжиття заради збереження»
Таємниче життя дерев
Воллебен П. Таємниче життя дерев / Петер Воллебен ; пер. з нім. Ю Микитюк. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 224 с.
Автор цієї книжки запевняє, що дерева теж вміють говорити. А ще вони здатні відчувати біль, мають пам’ять і знають, хто з їхніх родичів потребує допомоги. Вони спілкуються між собою і на особливому рівні взаємодіють із довкіллям, вони здатні передавати інформацію й ділитись енергією. Якщо ви завжди відчували, що дерева схожі на людей, – ця книжка точно для вас!
Шосте вимирання
Колберт Е. Шосте вимирання / Елізабет Колберт; пер. з англ. Володимира Плискіна. – К.: Наш Формат, 2016. – 296 с.
Ця книжка буде цікавою усім, хто цікавиться майбутнім нашої планети, сучасною наукою та стежить за новинами зі світу природи. Її авторка побувала майже на всіх континентах, відвідала наукові бази в тропіках Амазонії та на островах Великого Бар’єрного рифу, спілкувалася з сотнями людей. Колберт шукає відповідь на питання, що станеться, якщо темпи вимирання прискоряться.
Читайте також: Будь еко: книжки для екологічно свідомого виховання дітей
Чорногора. Екологічні мандрівки
Нестерук Ю. Рослинний світ Українських Карпат: Чорногора. Екологічні мандрівки. – Львів: БаК, 2003. – 520 с.
Книжка буде корисною студентам і фахівцям природничих спеціальностей, працівникам науково-дослідних і природоохоронних установ. Але цікавою вона буде й для ширшого кола шанувальників природи Карпат.
У довіднику містяться описи й світлини понад 200 видів і підвидів рослин найвищого масиву Українських Карпат – Чорногори. Характеристика охоплює морфологічні, екологічні та біологічні особливості, поширення в Українських Карпатах і загальний ареал, сучасний стан, перспективи охорони та інші аспекти.
Змінюється все. Капіталізм проти клімату
Кляйн Наомі. Змінюється все. Капіталізм проти клімату / Пер. з англ. Дмитра Кожедуба. К.: Наш Формат, 2016. – 480 с.
У своїй книзі авторка аналізує, як великі корпорації та ідеологія вільного ринку блокують усі спроби активістів боротися з кліматичними змінами.
Книга про ліс
Книга про ліс / Яцюк Є., Новіков А., Яцюк І., Прилуцький О. та ін. – Пори року, 2019. – 80 с.
Книжка, яка присвячена лісам України. У популярній формі розповідається про особливості біології дерев, пристосування до існування у різних умовах, закономірності утворення лісів, а також про основні екологічні зв’язки між деревами та іншими рослинами, тваринами та грибами, про історію формування лісів..
Микола Шарлемань: напровесні заповідної справи
Василюк О. В. Микола Шарлемань: напровесні заповідної справи. – К.: ПВТП LAT&K, 2017. – 420 c.
З цієї книжки розпочинається серія досліджень, присвячених історії охорони природи в Україні початку ХХ століття. Перше видання циклу розповідає про життя видатного науковця та природоохоронця – Миколи Васильовича Шарлеманя, який був одним з апологетів становлення заповідної справи в Україні у період від часів незалежної УНР до початку репресій української інтелігенції у 1930-х.
Фільми, які рекомендує WWF-Україна
Наша планета
- Рік: 2019;
- Жанр: документальний;
- Режисер: Алістер Фотерджілл.
Безпрецедентний за своїм масштабом та амбіціями серіал від Netfliх, який за допомогою 4К камер демонструє унікальні кадри з життя дикої природи, що раніше не вдавалося зафіксувати, а також пояснює, чому так важливо для людства зберегти біорізноманіття.
Вісім яскравих серій озвучені легендарним натуралістом та послом WWF сером Девідом Аттенборо.
Дім
- Жанр: Документальний;
- Рік: 2009;
- Країна: Франція;
- Режисер: Ян Артюс-Бертран.
У створенні цього фільму брав участь Люк Бессон. У співпраці з всесвітньо відомим фотографом дикої природи Яном Артюс-Бертраном йому вдалося показати красу нашої планети та наслідки руйнувань, завданих їй діяльністю людини. Весь фільм знімався з гелікоптера. За 18 місяців знімальна група побувала в 53-х країнах світу.
Одіссея
- Жанр: Біографічний;
- Рік: 2016;
- Країна: Франція;
- Режисер: Жером Салль.
Фільм «Одіссея» розповідає про те, як у 1949 році Жак-Ів Кусто вирішує полишити кар’єру льотчика і перетворитися на підводного дослідника. Це рішення поклало початок 30-річній подорожі чоловіка за мрією. Подорож, заради якої він йшов на будь-які жертви чи обман, і був ладен терпіти піт, біль та сльози. І все це для того, щоб мати змогу спуститися під воду, не щоб пірнути, а щоб «літати», як казав сам Кусто.
Птахи
- Жанр: документальний;
- Країни: Франція;
- Рік: 2001;
- Режисер: Жак Перрен.
Перший фільм, де режисеру вдалося відзняти птахів під час польоту. Зйомки проводились в арктичному холоді, в тумані, на болотах. Понад 500 людей з різних країн світу працювали над стрічкою цілих чотири роки.
Сміття
- Жанр: Документальний;
- Рік: 2012;
- Країна: США;
- Режисер: Кандід Брейді.
Разом з актором Джеремі Айронсом творці цього фільму вивчають небезпеку забруднення землі, повітря і води відходами, а також вплив цього забруднення на харчовий ланцюжок і навколишнє середовище. Він побудований у форматі глобальної розмови між Джеремі Айронсом і жителями нашої планети – від Ісландії до Індонезії. Серед співрозмовників актора: вчені, політики і прості люди, чиє здоров’я і спосіб життя постраждали від проблеми забруднення навколишнього середовища відходами.
Читайте також: Сміття і люди: чому суспільство добробуту приречене жити на звалищі
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості