степан бандера

З полиць київської книгарні вилучили книжку про «фашизм і культ» Степана Бандери

04.01.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Києві в книжковій мережі Librarium виявили видання Ґжеґожа Россолінського-Лібе «Життя Степана Бандери» з підзаголовками «Фашизм. Тероризм. Геноцид. Культ» від видавництва «Антропос-логос-фільм». Про це написала Діана Макарова на своїй фейсбук-сторінці.

Книжка була на полиці книгарні Librarium, розташованої в ТРЦ «Лавіна». Діана Макарова написала: «В 2024 році, в самий розпал масового вторгнення Росії, війни, яка достукалась до серця кожного… В Лібраріумі продавалась книга “ЖИЗНЬ СТЕПАНА БАНДЕРЫ. ФАШИЗМ. ТЕРРОРИЗМ. ГЕНОЦИД. КУЛЬТ”. Книга, писана й видана російською мовою, з присвяченням: “Посвящается …… и мирным жителям, погибшим от рук украинских националистов”».

 

Вона звернулася до персоналу книгарні з проханням пояснити, чому ця книжка була полицях: «Продавчиня, викликана нами, все повторювала: “Ми наймані працівники, ми ні за що не відповідаємо…”».

 

Макарова додала, що на полиці, де стояла книжка, хтось залишив напис на аркуші паперу: «Власники цього магазину допомагають росії?».

 

 

Після хвилі обурення у соцмережах мережа Librarium прокоментувала, чому книжка Россолінського-Лібе була у продажу: «У нас понад 40 000 одиниць товару на площі 700 кв м. Постачальники нам привозять товар, у тому числі і книги. Цей процес курує категорійний менеджер.Ця книга не є забороненою до продажу в Україні законодавством, тому вона пройшла поверхневу модерацію до продажу. Оскільки у нас в штаті немає істориків, ми не маємо компетенцій нести оцінку змісту книжки».

 

У Librarium наголосили, що негайно вилучили книжку з продажу після зауважень покупців.

 

Згодом мережа випустила офіційну заяву, в якій наголосила, що категорійні менеджери не є істориками і не можуть здійснювати експертну оцінку змісту книг. Натомість вони орієнтуються на законодавство, яке дозволяє продаж видань, якщо вони:

 

  • були видані до 1 січня 2023 року,
  • не входять до списку забороненої продукції.

 

У Librarium додали, що книжка «Життя Степана Бандери» не порушує законодавства і не має офіційних заборон, а автор видання, Ґжеґож Россолінський-Лібе, не входить до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.

 

Окрім цього, мережа надала цитати відомих істориків, які позитивно оцінили книжку як вагомий внесок у розуміння складних аспектів української історії. Зокрема, у мережі послалися на думки Тімоті Снайдера, Омера Бартова та інших.

 

У Librarium наголосили, що підтримують відкритий діалог на основі фактів і наукових досліджень. Книжку вилучили з продажу. У мережі також додали, що готові переглянути внутрішні процедури модерації асортименту.

 

Керівниця департаменту маркетингу Librarium Оксана Саква в коментарі для Читомо висловила здивування щодо масштабів обговорення: «Мене дивує, як ця новина рознеслася саме 1 січня, стільки поширення зразу і всі перепости з однаковим текстом. Тому, мені здається, ми просто стали інструментом в чиїхось руках».

 

Ґжеґож Россолінський-Лібе — німецький історик польського походження, який спеціалізується на дослідженнях Голокосту, фашизму, націоналізму й антисемітизму. В своїх дослідженнях дотримується критичних поглядів на український національний рух у 1930—1940 рр. (насамперед ОУН та УПА), критикує «Інститут національної пам’яті України» за те, що на його думку, є реабілітацією фашизму.

 

У 2012 році Россолінський-Лібе виступив із лекцією в Україні, організованою посольством Німеччини. У своїй доповіді він критикував український націоналізм та звинуватив Бандеру в підтримці ідей, які, на його думку, були близькими до фашизму. Ці висловлювання викликали широкий суспільний резонанс. Частина українських громадських діячів та науковців звинуватила лектора в упередженості та некоректній інтерпретації історичних фактів. Лекцію також охарактеризували як однобічну, без врахування складнощів історичного контексту.

 

Детальніше про ситуацію можна прочитати тут і тут.

 

«У першій всеосяжній науковій біографії Степана Бандери ретельно досліджуються обставини становлення особистості Провідника українських націоналістів. На тлі широкої панорами життя українців у II Речі Посполитій автор пильно простежує всі історичні передумови, що спричинили появу терористичної організації УВО та її наступниці – ОУН, одного з найжорстокіших націоналістичних рухів ХХ століття. У книзі проаналізовано як ідеологічні аспекти діяльності ОУН та її лідера (зокрема, вплив комплексу фашистських і расистських ідей на політику організації та особистість Провідника), так і втілення цих настанов на практиці: від політичного терору та кримінальних «розбірок» усередині кола соратників до колабораціонізму та геноциду. Автор докладно з’ясовує причини, чому у свідомості людей українські націоналісти та їхній лідер перетворилися на «борців за свободу», а культ Степана Бандери набув поширення спочатку в емігрантському середовищі, а потім і на території України.Книга ґрунтується на безлічі документів, свідчень, публікацій, кіно- й фотоматеріалів, які автор дослідив в архівах України, Польщі, Росії, Німеччини, Великої Британії, Ізраїлю, США та Канади», — ідеться в анотації до видання «Життя Степана Бандери».

 

Як повідомлялося, у 2024 році у США книжку про ОУН й УПА вилучили зі списку «‎найкращих історичних матеріалів» через пропаганду рф.

 

Читайте також: Переписування історії — теж історія: 6 розвінчаних фейків та міфів радянської пропаганди

що більше читаєш – то ширші можливості