Володимир В'ятрович

У США книжку про ОУН й УПА вилучили зі списку «‎найкращих історичних матеріалів» через пропаганду рф

17.04.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Американська асоціація бібліотек вилучила англомовну книжку Володимира В’ятровича і Любомира Луцюка «Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух» зі списку найкращих історичних матеріалів, опублікованих у 2022 та 2023 роках. Про це повідомляється на сайті Американської асоціації бібліотек.

Це сталося після публікації в журналі The Nation статті «українсько-американського» журналіста Лева Голінкіна під назвою «Чому Американська асоціація бібліотек відбілює історію українських нацистів». У ній автор зазначив, що Асоціація «відзначила двох авторів з досвідом відбілювання нацистських колабораціоністів».

 

«Комітет розгляне інструкцію та процедури нагородження. Просимо вибачення за шкоду, завдану попереднім включенням цієї роботи до списку», — зазначили в Асоціації.

 

Співавтор книжки, український історик, ексголова Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович вважає, що стаття Лева Голінкіна є наклепницькою й повторює російські пропагандистські наративи. В’ятрович заявив, що автор статті не ознайомився зі змістом книжки й не навів жодної цитати з неї на підтвердження своїх тез.

 

«У змісті теж нічого нового: в якості ілюстрації фото Гіммлера та вояків Ваффен СС дивізії «Галичина», про яку в книзі лише те, що командування УПА виступало проти її створення. Далі про те, що автором книги є Вʼятрович, який просунув через український парламент закон, що «глорифікує нацистських злочинців» (йдеться про декомунізацію, зокрема про ухвалений ВРУ закон про правовий статус учасників боротьби за незалежність), про «виправдовування масових вбивств євреїв та поляків», яке завдяки мені стало державною політикою в Україні. І, звичайно, покликання на головного борця з антисемітизмом українців Едуарда Долінського, якого залюбки цитують росіяни. Тобто все те, що десятки разів повторювали російські пропагандисти з різними прізвищами і різними мовами у різних виданнях з 2014 року», — зазначив В’ятрович.

 

В’ятрович також заявив, що автор цієї статті Лев Голінкін — «не новачок у цій брудній справі». 

 

«Він писав вже про фашистів на Майдані, нацистів у Азові та “не все так однозначно” зі знищенням Росією українських міст на Донбасі», — зазначив В’ятрович.

 

Лев Голінкін — «українсько-американський» журналіст, автор книжки «Рюкзак, ведмідь і вісім ящиків горілки: спогади про радянську Україну». Прибув до США з Харкова у 1990 році, коли був дитиною. Його матеріали про війну в Україні, у яких він поширює російські наративи, з’являлися в The New York Times, The Washington Post, Los Angeles Times, CNN, Time та інших виданнях. У квітні 2022-го він розповідав про «воєнні злочини на Донбасі з обох сторін».

 

«Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух» Володимира В’ятровича і Любомира Луцюка — це збірка перекладених архівних документів про маловідомі сторінки українсько-російських відносин. Книжку видало університетське видавництво у Канаді McGill-Queen’s University Press. Англійською мовою переклала журналістка, редакторка й дослідниця Марта Дарія Олійник.

 

Як повідомлялося, Центр протидії дезінформації при РНБО України знайшов у соціальних мережах «посібник» окупантів щодо створення фейків проти України.

 

Читайте також: Історія України: про нескорених, різних і вільних