За 2023 рік росія скоїла понад 60 злочинів проти українських медіа

12.01.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У 2023 році в Україні зафіксували 150 випадків порушення свободи слова, відповідальність за 67 з них несе росія. Про це повідомляє Інститут масової інформації (ІМІ).

У 2023 році серед російських злочинів на українській території – вбивства журналістів, їхні викрадення, обстріли та поранення журналістів, погрози, пошкодження редакцій медіа, кіберзлочини, вимкнення українського мовлення, юридичний тиск, блокування інтернет-доступу. Окрім того, українські медіа продовжують закриватися внаслідок фінансових  криз, спричинених повномасштабною російською агресією.

 

За даними ІМІ, у 2023 році росіяни вбили на території України 27 медійників. З них двоє загинуло під час виконання журналістської діяльності. Йдеться про:

 

  • Українського фіксера італійського видання La Repubblica Богдана Бітіка, який загинув у квітні 2023 року в Херсоні внаслідок російської атаки.
  • У травні біля Бахмута під час російського обстрілу загинув французький журналіст агенції AFP Арман Солдін.
  • Решта 25 медійників загинули як учасники бойових дій. Водночас загибель одного з них підтвердилась у 2023 році — це системний адміністратор Детектора медіа Владислав Дзіковський, який вважався зниклим безвісти з грудня 2022 року.

 

Загалом з початку повномасштабного вторгнення росії на територію України окупанти вбили 70 журналістів, з них 10 — під час виконання професійної журналістської діяльності.

 

За даними ІМІ, щонайменше 12 знімальних груп та окремих журналістів потрапили під обстріли росіян. Окрім того, торік російські обстріли зруйнували або пошкодили 8 редакцій медіа. Публічно відомо про 4 викрадених росіянами у 2023 році журналістів.

 

У 2023 році ІМІ зафіксував 83 випадки порушення свободи слова, за які відповідальна Україна. Для порівняння: 2022 року ІМІ загалом зафіксував 97 випадків порушення свободи слова, 2021 року — 197 порушень свободи слова, 2020 року – 229 випадків.

 

Основними категоріями порушень, відповідальність за які лежить на українських громадянах, у 2023 році стали:

  • перешкоджання законній журналістській діяльності – 29 випадків (у 2022 році – 32 випадки);
  • обмеження доступу до публічної інформації – 20 випадків (у 2022 році – 21) та
  • кіберзлочини і погрози – по 11 випадків.

 

 

Загалом найчастіше 2023 року право журналістів на професію порушували приватні особи, правоохоронці, органи місцевого самоврядування, судова влада, а також  представники російської церкви тощо.

За кількістю порушень традиційно лідирує Київ з областю (21 випадок). Друге місце посіла Миколаївщина (9 випадків), третє – Рівненщина (8), четверте – Полтавщина (7), п’яте місце розділили Хмельниччина та Черкащина (по 6 випадків).

 

В ІМІ також наголосили, що доступ медійників для висвітлення бойових дій та звільнених територій є вкрай важливим для інформування громадян України та документування важливих історичних подій.

 

Як повідомлялося, у 2023 році Україна посіла 79-те місце у світовому рейтингу свободи слова.

 

Читайте також: Ціна свободи у книжці Ukraїner «Деокупація. Історії опору українців. 2022»

 

Зображення: ІМІ