армія

Захищати батьківщину — теж професія: книжка, що познайомить ваших дітей з армією

18.02.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Рамунє Поташнікова. Шлях українського воїна. – Балтія-Друк, 2020

 

У військових є такий вислів: «Хочеш мене зрозуміти — вдягни моє взуття і пройди мій шлях». І це не тільки про те, що шлях насправді не простий, а й про те, що дві різні людини по-різному сприймають одну й ту саму подію. 

Чудово, що є видання, які можуть трохи більше розказати про військову справу та відповісти на питання: «Що ж таке сучасна війна? Чи відбувається вона лише на полі бою? З кого складається українська армія? У чому відмінність між різними військовими професіями та посадами?» Про все це прочитаємо у науково-популярній книжці для дітей та підлітків «Шлях українського воїна», що описує склад, професії та завдання Збройних сил України.

 

Світ досить суперечливо ставиться до війни. Фактично у будь-яку пору року в кінопрокаті є стрічки про війн – минулу, дійсну чи майбутню, фантастичну. Те саме стосується й дитячих мультфільмів, адже в них теж нерідко зображують війни, нехай навіть за учасі супергероїв чи трансформерів. Вони існують в одному полі з повчальними й значно спокійнішими казками. Та у сучасному світі ми не можемо обійтися лише казками, адже новий час потребує нових фільмів та нової літератури, що здатна підготувати до реального життя, і добре, що такі книжки з’являються.

 

«Шлях українського воїна» показує наших, цілком реальних, не мультяшних чи кіношних супергероїв — українських військових, у яких БТР’и і танки замість бетмобілів, кулемети та гвинтівки замість лазерів, і зовсім невигадані суперсили та навички.

За останні 10 років ставлення нашого суспільства до військового змінилося від співчуття та нерозуміння, до поваги й захоплення. І причиною тому стала війна. Вона дала зрозуміти, що ми не маємо бути слабкими, що ми не можемо витрачати ресурси бездумно, що кожне життя має значення, а окрім захисту, традицій і обов’язків, армія – це ще й професійність, технологічність та сучасність, а також досвід, навички й тренування. 

 

Читайте також: 10 книг про свою війну

 

Армія – це перш за все люди, військові, які обрали професію, спрямовану на захист країни, тож видання «Шлях українського воїна» фокусується саме на них.

 

Тут ви знайдете інформацію про склад сухопутних військ: піхотинців, розвідників, артилеристів, логістів, інженерів, кулеметників, гранатометників та мінометників. Дізнаєтесь, хто і чим займається, які завдання виконує щодня, а також про те, кому потрібно найбільше сили, а кому — спритності чи витривалості.

 

У розділі про роботу Повітряних та Військово-Морських сил розповідається як про військових, що перебувають безпосередньо в небі та морі, так і про тих спеціалістів, без яких літак не в змозі піднятися в повітря, а корабель оминути міни та повернутися до порту. Тут знайдете інформацію про радіотехнічні, зенітні ракетні війська, опис авіації повітряних сил ЗСУ, а також розповіді про професії морських спостерігачів, винищувачів мін, операторів зброї та солдатів-рятівників.

 

Крім цього, наша армія — це ще й сили спеціальних операцій, військова поліція, солдати почесної варти, прикордонники, керівники, військова розвідка, кібернетична безпека та багато іншого. Не забули тут і тих, хто не обов’язково тримає зброю в руках, але без кого просто неможливо уявити військову справу: ангелів охоронців армії — військових лікарів, інженерів-механіків, кухарів. 

Книжка розповідає про різні підрозділи, що мають працювати як злагоджений механізм, щоб захистити країну. В сучасній Армії своє місце знайде будь-яка людина, залежно від власних професійних вподобань та вмінь: чи то відважні десантники та спецвійська, чи надійні танкісти та інженери, чи технологічні розвідники та медики, чи геніальні логісти та стратеги — тут є посади для кожного.

 

«Шлях українського воїна» зорієнтує та підкаже, які навички потрібно розвивати для тієї чи іншої військової професії:

 

  • Вважаєте себе сильним і витривалим? Спробуйте підготуватись і скласти іспит на берет десантника чи морського піхотинця;
  • Маєте хист до математики чи програмування? Артилерії потрібні такі люди;
  • Винахідливий і спостережливий — це про вас? Оператор безпілотника чи спеціаліст радіоелектронної розвідки — професії для вас;
  • Мріяли все життя літати? Де ще ви можете стати найкращим у світі пілотом? 
  • Маєте жагу до моря, подорожей і незвіданих земель — спробуйте себе у військово-морських силах чи миротворцях;
  • З дитинства обожнюєте трактори та вантажівки? Уявіть, як воно — керувати танком, який важить 45 тонн? 
  • Хочете підривати та будувати — вперед, в інженерні війська;
  • Бажаєте лікувати та рятувати — медики та парамедики чекають. 

 

Треба лише визначитись зі своїм бажанням та покликанням.

разом з інформацією про військові професії, у книжці дуже влучно та доступно подані пояснення реалій війни. Паприклад, тут можна дізнатися, що таке воєнний стан, мобілізація, позиції чи військова операція, чим відрізняються відділення, рота та батальйон тощо. Читачі зможуть перевірити свої знання невеличкими тестами, які трапляються на сторінках, й дати відповіді на питання «Що б ти взяв з собою в розвідку?» чи «Які завдання виконують екіпажі протимінних кораблів?»

 

Читаючи «Шлях українського воїна», розумієш, що військові мають бути професіоналами як ніхто інший, бо кожна помилка може вартувати життя. 

 

Подумаймо, чи може стати зрілою, відповідальною і професійною людина без іспитів та викликів? Чи можемо ми вберегти дитину від труднощів на її життєвому шляху, чи краще надати їй можливість навчитися їх долати? Зрештою, коли ми кажемо, що є нащадками козаків, що це означає? Сьогодення потребує відповідей на ці питання, а книжка допоможе обговорити з дітьми кілька важливих моментів, які стосуються сучасної армії:

 

  1. Воєнна доктрина України має оборонний характер. Україна не вважає жодну державу своїм воєнним противником, але вважатиме таким будь-яку державу, послідовна недружня політика якої загрожуватиме воєнній безпеці України. Що це означає? Те, що збройні сили та армія — це про захист, про миротворчість, і не завжди про бойові дії чи вбивство. 

 

  1. Військова справа — це добровільний вибір і професія. І в сучасних умовах, перш за все, з людини в Армії роблять професіонала своєї справи, незалежно від того, чи цей боєць керує танком, літаком, безпілотником, швидкою, чи викопує шанці на полігоні. 

 

  1. Не всі, хто служить в Армії, залишаються там назавжди, а навички і знання — не мішок із піском. Їх не важко носити на плечах. Перелік знань і навичок сучасного військового охоплює значно більше сфер, ніж складання автомата чи копання шанців. Наприклад, знання географії, астрономії, вміння виживати та орієнтуватись на будь-якій місцевості, надавати медичну допомогу, діяти в стані стресу та екстремальних умов, користуватись складними пристроями зв’язку і розвідки, керувати технікою, уміти знаходити спільну мову, об’єднувати людей в колективі, домовлятись із суміжними підрозділами та військами. Все це і трохи більше вміє і знає, наприклад, сержант Збройних Сил, а людина з таким багажем навичок і знань легко знайде собі місце й роботу у цивільному світі.

 

  1. Життя несправедливе. Так, це теж треба знати про армію. І не тільки про неї. Будьмо чесними перед собою. Казки про принців і принцес не все розповідають дітям. Сьогодні потрібні книжки, що покажуть реальне життя та підготують людей до нього. Як дізнатись, чи можете ви пройти 10 кілометрів по горах з рюкзаком на плечах? Сидіти і думати чи підготуватись і спробувати їх пройти, взявши з собою друзів? Відповідь очевидна!

 

Армія, скаути, «Пласт» вчать людей реально оцінювати свої сили та можливості, об’єднуватись задля спільної мети, загартовують і роблять сміливими, зрештою дають людям надію і розуміння того, що треба вміти оговтуватись та не здаватись навіть після поразок. Невже це не корисні якості? 

 

Книжка «Шлях українського воїна», яка розкриває усі вищеперераховані пункти, не лише викличе повагу до військової професії, а й сформує ставлення до військових не просто як до людей зі зброєю, а як до професіоналів своєї справи, на яких треба рівнятися.

Ексміністерка у справах ветеранів Оксана Коляда, наголошує на важливості прочитання дітьми книжок про сучасну війну та армію: «На сьогодні видано вже понад 170 книг безпосередньо ветеранами, а обсяг в цілому книг про російську-українську війну сягнув позначки приблизно в 700 видань. Кожна з них — унікальна по-своєму. Є такі, що не для дітей, а є такі, що розраховані саме на дитячу аудиторію. І безперечно, що саме вони можуть формувати позитивний образ воїна, захисника. Не забувайте, що формування української культури — невіддільна частина у боротьбі з російською пропагандою. І частиною цієї контрпропаганди, звісно що, повинна бути наша правда, подана у формі розвитку національно-патріотичної культури, важливим елементом якої є література про війну, зокрема й ветеранська.

 

Цікаво, що у такій літературі абсолютно відсутній образ «жертви». Так кажуть її дослідники. Як правило, це речі, які мотивують і можуть бути важливими для формування правильного сприйняття дитиною воїна-захисника, або самого процесу боротьби за незалежність України. Безперечно, що патріотичний настрій таких книг  —  це вагома перевага серед іншої літератури».

Представник «Пласту» Максим Вікарчук, говорячи про специфіку патріотичного виховання у дітей, зазначає: «Через війну дітям треба пояснювати поняття лицарства, жертовності й причинно-наслідкових зв’язків історії. По-перше, ці чесноти є важливими складовими характеру успішної людини. Вміння захищати ближнього і йти на виправдані жертви — це те, що діти мають виводити з поняття війни. По-друге, війна — це історія, яка твориться зараз, і вона дає зрозуміти, як певні дії приводять до відповідних наслідків. Ілюстрація війною цих взаємозв’язків, робить їх більш справжніми, зрозумілим та важливими, а це дає змогу краще їх відчути і засвоїти. Про любов до України, думаю, тут зайве щось пояснювати. Така література потрібна для формування та ілюстрації цієї любові».

 

Тож якщо ваша дитина має бажання спробувати себе на військовій службі, певно, головне завдання – зробити так, щоб це рішення було усвідомленим, а служба – добровільною. Тоді людина зможе опанувати всі необхідні навички, здолати випробування з гордо піднятою головою і вийти з них, зробивши правильні висновки для себе. 

 

«Шлях українського воїна» показує, що готовність захищати свою Батьківщину і сім’ю, свою свободу вибору – дуже важлива цінність.

 

Читайте також: Від окопів до мелодрами: якою буває українська воєнна проза

 

Матеріал створений у партнерстві.

 

Купити книжку на сайті видавництва.