Володимир Зеленський

Зеленський своїм «плагіатом» промотує есе Уласа Самчука

03.01.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У новорічному привітанні президента Володимира Зеленського знайшли «плагіат» на статтю Уласа Самчука 1941 року «Нарід чи чернь?». Про це зокрема повідомила філологиня Юлія Йонець.

 

«Була колись у програмі літератури 11-го класу стаття Уласа Самчука. «Нарід чи чернь?» Невелика така, 1941 року… Теж про богів, вулиці і читання… Про «хто я», людську гідність і національну свідомість… Не знаю, хто писав промову слузі народу, але Самчука однозначно читали. Повага. Круто з першоджерелом попрацювали. Переписали так переписали», — зазначила вона у своєму Facebook.

 

У своєму новорічному привітанні президент України Володимир Зеленський, зокрема, казав, що «у новому році нам треба бути єдиною країною щодня».

 

«Це має стати нашою національною ідеєю. Навчитися жити разом у повазі заради майбутнього своєї країни. Адже ми уявляємо його однаково – це успішна та квітуча країна, де немає війни, країна, яка повернула своїх людей і свої території. Де неважливо, як названа вулиця, бо вона освітлена та заасфальтована. Де немає різниці, біля якого пам’ятника ти чекаєш дівчину, в яку ти закоханий. Якщо ми бачимо майбутнє однаково, це повинно нас об’єднати», – зазначив президент.

 

Таку співзвучність активно коментували у соціальних мережах.

 

«Тут, як на мене, навіть не стільки плагіат цікавий, скільки перевертання смислу вкраденого на протилежний, — так би мовити, «Не амінь, і не Господи, помилуй»: класичні «бісівські ігри», трикстерство з сірчаним душком», — написала письменниця Оксана Забужко.

 

Чи справді це плагіат, чи співзвучність навпаки – сказати важко, та така антиреклама для Зеленського спрацювала як промокампанія для короткої статті Уласа Самчука, адже навіть ті, хто вже призабув про письменника з Волині змогли згадати про нього, а також прочитати досить гостре й актуальне його есе.

 

Буквально за 3 дні кількість запитів «зеленський самчук», «Улас Самчук», «самчук не все одно», «народ чи чернь», «улас самчук народ чи чернь», «Улас самчук олексійович», «нарід чи чернь» стрімко зросла, і всі запити зараз значаться у Google Trends «як прорив».

 

 

 

У масових ЗМІ й у теленовинах вийшли матеріали не лише про сюжет, а й про самого Уласа Самчука.

 

Ми ж нагадаємо, що Улас Самчук народився  1905 року в селі Дермань на Рівненщині. Після дезертирства з польського війська довгий час жив у Веймарській Німеччині. У цій країні Самчук навчався у Вроцлавському університеті та публікував свої перші оповідання.

 

Після переїзду до Чехословаччини він приєднався до Організації Українських Націоналістів (ОУН-м). У 1941 році в складі однієї з похідних груп ОУН повернувся до України.

 

У Рівному Самчук став редактором газети «Волинь», у якій разом із ним працювали поетеса Олена Теліга і Олександр Петлюра – брат голови Директорії УНР Симона Петлюри.

 

Самчук був членом уряду Української Народної Республіки.

 

З 1944-го до 1948 року письменник жив у Німеччині, де заснував Творчий Український Рух.

 

Найвідоміший твір Уласа Самчука – це трилогія «Волинь», яка принесла письменникові всесвітню славу.

 

Крім того, з-під пера Самчука вийшли романи «Марія» і «Гори говорять», у яких піднімалися вкрай гострі на момент написання теми: Голодомору в Україні та боротьби гуцулів з угорцями.

 

Загалом Самчук створив шістнадцять романів, низку повістей, оповідань і статей. Його роботи включені в українську шкільну програму.

 

У серпні-вересні активно звучала ініціатива повернути Уласа Самчука, а саме твій «Марія» у шкільну програму, адже саме цей твір за міністра Дмитра Табачника вирішили не вивчати, бо він може «погано впливати на учнів – передусім у плані психічному». Після Революції Гідності його так і не поновили, залишивши для позакласного читання.

 

А також був запроваджений хештег #Уласавшкільнупрограму

 

Можливо, це гарна нагода повернути Уласа Самчука в шкільну програму?