dPICTUS

10 найкращих книжок-картинок зі списку dPICTUS з «малих ринків»

06.04.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У наш час підхід до створення ілюстрованих видань змінився: для цього більше не існує чітких шаблонів. Завдяки цьому, щороку безліч молодих ілюстраторів створюють креативні зображення для книжок у своїх унікальних стилях. Британський ресурс dPICTUS ー саме те місце, де митці можуть заявити про себе. Ця кураторська платформа надає можливість демонстувати свої роботи видавцям з усього світу, укладати угоди з придбання прав та налагоджувати професійні зв’язки.

Упродовж року dPictus залучав міжнародних експертів-кураторів до створення виставок із найкращими мальованими виданнями та книжками-картинками. Серед ста фіналістів 2022 року, за версією платформи, ми обрали десятьох представників «малих ринків», які зацікавлять видавців та не залишаться без уваги читачів.

Marield, a Gigantic Story

Марідль, Гігантська історія. Бельгія. Лаура Сімонаті. 2021 рік

Ця книжка про гігантесу Марідль, яка все життя терпіла насмішки через свої величезні розміри. Вона наважилася стати зіркою цирку, однак, опинившись на сцені, швидко розчарувалася, бо глядачі бачили в ній лише потвору. Тож разом із новими друзями дівчина вигадала план втечі, аби жити на свободі. Заснована на реальних подія, «Марідль, Гігантська історія» ー це зворушлива оповідь та  справжній графічний успіх. Ілюстрації до видання, виконані п’ятьма повторюва- ними кольорами, є яскравим прикладом наївного мистецтва. Картинку також чудово доповнює унікальний, ніби рукописний, шрифт. 

 

Лаура Сімонаті ー ілюстраторка та графічна дизайнерка з Італії, яка здобула освіту в Національній школі візуальних мистецтв La Cambre. Вона захоплюється аутсайдерським мистецтвом, а натхнення черпає з фольклору. У вересні 2020 року була однією із художників, відібраних на премію молодих ілюстраторів Golden Pinwheel. 

 

Більше робіт Лаури Сімонаті тут. 

Зображення: versant-sud.com

Yellow Butterfly

Жовтий метелик. Олександр Шатохін. Україна. 2022 рік.

Сайлентбук «Жовтий метелик» ー це «тиха книжка» про життя після війни, а також обмеження та страх, який вона породжує. Метелики в книжці символізують душі й місця, знищені війною, а головна героїня ー Україну, що тікає й протестує проти поневолення. За сюжетом дівчинка зустрічає вільних та яскравих метеликів, і усвідомлює, що життя триватиме. Ілюстрації до книжки, виконані ніби простим олівцем у стилі скетчу, чудово доповнені акцентами ー яскравими елементами жовтого та блакитного кольорів.

 

Олександр Шатохін – український ілюстратор та автор дитячих книжок, педагог за освітою. У 2021 році став автором та ілюстратором двох видань: «Найщасливіше левеня» та «Чи легко жити циклопам?». Також створює зображення для українського бренду оригінальних подарунків «Gifty».

 

Більше робіт Олександра Шатохіна тут. 

Зображення: ВСЛ

A House for Ines

Будинок Інесе. Ґунта Шніпке та Анна Вайваре. Латвія. 2022 рік.

Ця весела книжка розповідає про проєкт будинку, який створює архітектор на замовлення героїні вірша. Майстер дізнається безліч деталей про людей і тварин, які будуть мешкати в оселі, а також про їхні потреби та звички. Ілюстраторка надала яскравих рис задуманим жителям будинку Інеси та ескізам архітектора. Різнобарвні «наївні» зображення з безліччю деталей змушують знову і знову розглядати сторінки й вивчати кожну дрібничку.

 

Анна Вайваре — архітекторка та художниця з Латвії, яка створює ілюстрації й комікси для дитячих книжок.  У 2017 році відбувся її міжнародний дебют – ілюстрації до віршів Джулії Берд «Now You Can Look». Комікси Анни публікувалися в журналах «Kuš!» та «Benji Knewman», а також неодноразово ставали експонатами як латвійських, так і закордонних виставок.

 

Більше робіт Анни Вайваре тут.

Зображення: Liels un Mazs

Zenith

Зеніт. Мартс Пуятс та Рута Брієде. Латвія. 2022 рік.

Збірка віршів «Зеніт» ー це емоційні спогади автора про шкільні роки у Ризькій кафедральній хоровій школі 90-х років, де хлопці катаються в ліфті, пишуть диктанти, грають у «Супер-Маріо» та мріють про нових ботів. Будні героїв тісно переплетені з музикою, пригодами та справжньою дружбою. Самі ж вірші, котрі вирізняються особливою музичністю, чудово відображають картини дитячої уяви, а пастельні ілюстрації, виконані в стилі примітивізму та намальовані ніби аквареллю, доповнюють грайливий настрій книжки.

 

Рута Брієде – ілюстраторка, карикатуристка, викладачка ілюстрації в Академії мистецтв Латвії та художня редакторка видавництва «Liels un Mazs». Відома як авторка рогатого дудл-логотипу популярної серії зі ста одного латвійського дитячого вірша Bikibuks. Комікси Брієде з’являлися як в місцевих журналах, так і за кордоном. 

 

Більше робіт Рути Брієде тут.

Зображення: eglobuss.lv

We Would Pretendet

Ми б прикинулися. Андре Маруа та Жерар Дюбуа. Канада. 2022 рік.

У цій книжці розповідається про пустотливих друзів, які перетворюють двір на місце шаленої й захопливої пригоди. Разом вони опиняються в королівстві гарбузів та подорожують на Марс, а їхня уява дає їм магічні сили, щоб іти вперед і безжально боротися з ворогами. Однак, повернувшись до реальності, вони стикаються зі справжньою небезпекою. Ілюстрації до видання вирізняються з-поміж інших своєю «класичністю», а їхньою «родзинкою» є незвичні патерни.

 

Жерар Дюбуа ー французький графічний дизайнер та ілюстратор. Його роботи публікувалися в «Wall Street Journal» і «Washington Post». Він отримав нагороду Гамільтона Кінга, чотири золоті медалі від Товариства ілюстраторів та нагороду New York Times за «найкращу ілюстровану дитячу книгу 2021 року» ー «По той бік лісу».

 

Більше робіт Жерара Дюбуа тут. 

Зображення: Amazon

Stellas’s Stolen Sleep

Вкрадений сон Стелли. Анет Мелече. Латвія. 2022 рік.

«Вкрадений сон Стелли» ー це сімейна історія про дітей, батьків, книжки, іграшки та гномів, які приносять людям сни. Тут реальні події переплітаються з уявними. За сюжетом маленька героїня не може заснути навіть після того, як тато прочитав їй безліч казок перед сном. Здається, хтось вкрав її ліжко, і всі іграшки Стелли беруть на себе роль детективів у пошуку. Ця книжка про те, як складно вкласти дитину спати. Надзвичайно яскраві ілюстрації до видання в точності копіюють стиль дитячих малюнків маркерами. 

 

Анет Мелече ー латвійська ілюстраторка, яка вивчала анімаційне кіно в Люцернському університеті прикладних наук і мистецтв. Пізніше її магістерська робота була нагороджена призом за найкращий швейцарський анімаційний фільм у 2014 році. Згодом вона малювала та ілюструвала стрічки для інноваційного латвійського видавництва «Liels un Mazs». 

 

Більше робіт Анет Мелече тут.

Зображення: Liels un Mazs

The Pipe

Трубка. Лііс Ківіранд та Памела Самел. Естонія. 2022 рік.

Ця книжка, просто кажучи, про труби. Виявляється, що вони є всюди: під раковиною, всередині рулонів туалетного паперу, прикріплені до пилосмоків, ба навіть у нашому тілі. Подорож у світ труб доповнена яскравими ілюстраціями,  які нагадують дитячі малюнки акварельними фарбами без чітких форм та прямих ліній. Саме на них, а не на текстові, зроблений акцент у цьому виданні. 

 

Памела Самел – ілюстраторка-фрілансерка з Естонії. Вона здобула освіту в сфері дизайну та текстилю. Почавши створювати зображення, потрапила у фінал 57-го конкурсу ілюстрацій Болонського дитячого книжкового ярмарку, а також посіла третє місце на конкурсі Põlvepikuraamat у 2021 році завдяки ілюстраціям до книжки «Трубка».

Більше робіт Памели Самели тут. 

Зображення: www.facebook.com/paike.pilv

Hiccup Lines

Лінії гикавки. Дауканте Субакіте. Литва. Не видана.

Ця книжка-ілюстрація про гикавку. Кожна сторінка тут розповідає про дурний спосіб її зупинити, а читачеві доводиться уважно розглядати малюнки, аби знайти персонажа, якому потрібна допомога. Авторка не вірить у дієвість цих методів, тому й зображує їх у кумедному стилі. Деталізовані яскраві ілюстрації, котрі також можна вважати представниками наївного мистецтва, переносять нас у безліч різноманітних ситуацій. 

 

Дауканте Субакіте – ілюстраторка з Литви. Вона здобула ступінь бакалавра графічного дизайну у Вільнюській академії мистецтв та ступінь магістра інформаційного дизайну в Академії дизайну в Ейндховені. Мисткиня працює у вимірі популярної культури, оскільки вона, за словами Дауканте, підкреслює абсурдність нашого світу. 

 

Більше робіт Дауканте Субакіте тут.

Зображення: dPictus

Clover

Кловер (Конюшина). Надін Роберт та Цінь Ленг. Канада. 2022 рік.

У цій книжці розповідь про сімейну козячу ферму, на якій завжди є чим зайнятися. Маленькі герої живуть спокійним життям, збирають чорниці та молюсків, аж поки раптово не зникає їхня улюблена кізочка Півонія. Це історія трансформації Кловер з нерішучої дитини у впевнену дівчинку. Детально промальовані зображення в пастельних тонах нагадають акварельні малюнки, а зелені та фіолетові спокійні кольори надають сторінкам затишку.

 

Цінь Ленг ー шведська дизайнерка та ілюстраторка, яка зараз мешкає в Канаді. Численні ілюстровані видання принесли їй літературну премію Азійсько- -Тихоокеанського регіону, номінацію на премію «Видатна міжнародна книга USBBY» за книжку з ілюстраціями Мерилін Бейлі та престижну літературну премію Генерал-губернатора.

 

Більше робіт Цінь Ленг тут.

Зображення: Amazon, Goodreads

Look – A Tummy Time Book

Подивіться: книга «Час для животика». Ґевін Бішоп. Нова Зеландія. очікується у 2023 році.

Особливість цієї книжки в її двометровому розмірі, який повністю перенесе немовлят в інший світ. Прості та насичені кольорами ілюстрації до книжки не обтяжені деталями, але від цього не стають менш привабливими. Малечі сподобається їх розглядати. Картинки ідеально підходять для ознайомлення з першими словами, поняттями, обличчями та предметами, яких малюки люблять торкатись та досліджувати – м’якими іграшками, м’ячами, ключами та привабливими окулярами.

 

Гевін Бішоп ー провідний ілюстратор маорі, який живе в Новій Зеландії. Він опублікував понад 70 книг, котрі були перекладені 12 мовами. Також писав сценарії для телебачення та театру. Кілька разів номінувався на нагороду «Новозеландське дитяче ілюстроване видання року», отримав премію сера Кінгі Іхака «За внесок у мистецтво та культуру маорі» та нагороду прем’єр-міністра «За літературні досягнення ー нон-фікшн».

 

Більше робіт Гевіна Бішопа тут. 

 

Зображення: Gecko Press, newzealandbooks.com