Book Forum

10 онлайнподій Lviv Book Forum, які варто переглянути

07.10.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

3-6 жовтня у Львові відбувся XXXI Lviv Book Forum. Деякі події збирали повні зали, а на деякі приходило незаслужено мало глядачів. Читомо зібрало 10 найцікавіших подій, які можна переглянути у записі, для тих, хто не зміг відвідати подію офлайн.

Книги про Україну в англомовному світі

У цій панелі, модераторкою якої була головна дослідниця The Guardian у галузі культури Шарлотта Хіґґінс, автори обговорювали свої книжки про Україну: 

 

  • Адріан Каратницький (онлайн) з «Українсько-Єврейської Зустрічі» і Atlantic Council, він досліджує історію України та її політичних лідерів у «Battleground Ukraine: From Independence to the War with Russia»; 
  • Саша Довжик, письменниця, редакторка, директорка INDEX: Інституту документування і взаємодії, частина редакторської команди, яка готує до публікації книжку Вікторії Амеліної «Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну»;
  • Вікторія Белім, українська письменниця-мемуаристка, відома своєю книгою 2023 року «The Rooster House: My Ukrainian Family Story»; 
  • Ярослав Трофімов (онлайн), головний кореспондент із закордонних справ The Wall Street Journal, автор книги «Our Enemies Will Vanish: The Russian Invasion and Ukraine’s War of Independence», викривального свідчення очевидців про вторгнення Росії в Україну та героїзм українського народу в їх опорі, а також «No Country for Love», роман про молоду українську дівчину, яка приїжджає до Харкова в 1930 році, сповнена рішучості зробити внесок у майбутнє своєї країни.

 

У мене мало часу: чому молодь змінює світ

«Часи історичних змін впливають на міжнародну ієрархію, створюючи відповідно нові робочі місця та можливості для швидких змін. Іноді в такі моменти молоді люди вступають у гру нарівні з людьми середнього та старшого віку. Чи завжди ця практика корисна, чи готовий світ до змін, які пропонує молодь? У розмові також дізнаємося, чи чути голоси молоді під час глобальних конфліктів і воєн», — йшлося в описі події.

 

На події були присутні українська журналістка Тетяна Трощинська і українська поетка і військовослужбовиця Ярина Чорногуз. Дистанційно до розмови приєдналися лауреатка премій «Оскар» і «Пулітцер» Василіса Степаненко та ексміністерка освіти України, генеральна директорка фонду SavEd Анна Новосад.

 

Для майбутнього: поетичні читання

Українські й зарубіжні поети і поетки Галина Крук, Ярина Чорногуз, Остап Сливинський, Ханан Ісса, Гад Кайнар-Кіссінджер, Хінемоана Бейкер, Катерина Міхаліцина, Ян Ваґнер, Аріель Розе і Юлія Мусаковська прочитали вірші про свободу, кохання і надію національними мовами й англійською.

 

Подію модерували український поет і перекладач Остап Сливинський і українська журналістка, ведуча, поетеса Олександра Гонтар.

 

Також був присутній Террелл Джермейн Старр, американський журналіст, засновник і ведучий подкасту Black Diplomats про міжнародні політичні питання, особливо щодо України.

 

Публічна дискусія: «Спільнодія громадянського суспільства: сила стійкості і чого нам бракує»

Якою є роль громадянського суспільства у демократичних трансформаціях, а також якої спільнодії нам бракує на нинішньому етапі, на події обговорювали: 

 

  • Алім Алієв, заступник генерального директора Українського Інституту і член Правління Міжнародного фонду «Відродження»;
  • Сергій Жадан (онлайн), письменник, музикант, перекладач, волонтер, а нині військовослужбовець 13-ї бригади оперативного призначення «Хартія» Національної гвардії України;
  • Олеся Островська-Люта, директорка державного підприємства Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький арсенал»;
  • Інна Підлуська, заступниця виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження». 

 

Модерувала Радослава Кабачій, менеджерка програми «Соціальний капітал» Міжнародного фонду «Відродження».

 

Публічна розмова з Ґеорґі Ґосподіновим та Остапом Сливинським

На події відбулася презентація українського перекладу роману «Часосховище» лавреата Міжнародної Букерівської премії і болгарського письменника Ґеорґі Ґосподінова (був присутній онлайн), а також розмова автора з письменником, автором «Словника війни», перекладачем українського видання «Часосховище» Остапом Сливинським.

 

Але Читомо раніше поговорило з Ґеорґі Ґосподіновим (читайте повне інтерв’ю), а також опублікувало рецензію на його роман «Часосховище» від Ганни Гнедкової.

 

Демократія 2024: чи мій голос має значення?

Під час розмови намагалися знайти відповідь на такі запитання: 

 

  • Чому українці стежать за виборами в усьому світі, навіщо ми аналізуємо програми кандидатів? Зокрема через моменти, які стосуються глобальної безпеки. 
  • Чи є наш голос відповідальним впродовж терміну дії повноважень, чи можемо ми своїм голосом вплинути на світову демократію, чи навіть на припинення війн?
  • Чи можна щось зробити, якщо вибір уже зроблено, але політики обирають не демократичний курс?

 

На події були присутні:

 

  • мексиканська письменниця та журналістка Лідія Качо;
  • американський журналіст Террел Джермейн Старр;
  • німецька авторка, історикиня Франциска Девіс;
  • нігерійська поетеса, менеджерка культури та активістка Лола Шонейн (онлайн);
  • правозахисниця, лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук (онлайн).

 

Модератором був Олексій Тарасов, головний редактор і ведучий шоу Скажені пси на Radio NV, колумніст, кінокритик.

 

Як війна нас об’єднує чи роз’єднує

Під час дискусії йшлося про важливі досвіди російсько-української війни, її глобальний контекст, про головні небезпеки та виклики повоєнного майбутнього.

 

Розмову вели:

 

  • Войцех Тохман, польський репортажист, автор 10 репортажних книжок, зокрема постгеноцидної трилогії «Ти наче камінь їла», «Сьогодні ми намалюємо смерть», «Піяння півнів, плач псів»;
  • Марічка Паплаускайте, українська репортажистка, медіаменеджерка, співзасновниця The Ukrainians Media, головна редакторка онлайн-журналу Reporters. Авторка репортажних книжок «Бог дивовижних людей та інших грішників», «Потяг прибуває за розкладом»;
  • Юрко Прохасько, літературознавець, психоаналітик, есеїст, публіцист, перекладач, член-кореспондент Саксонської академії мистецтв (Дрезден). 

 

Модераторкою зустрічі була Віра Курико, українська репортажистка, авторка документальних книг «Вулиця причетних. Чернігівська справа Лук’яненка», «Мазепа. Право на шаблю», «Реформа здорової людини».

 

Геноциди в історії людства та України: пам’ять, меморіалізація, виклики сучасності

Панельна дискусія була присвячена обговоренню природи геноцидів в історії людства — від біблійних часів, Дарфура, трагедії Бабиного Яру як всесвітнього символу Голокосту, до геноцидних практик росії в сучасній війні проти України, а також переосмисленню культури пам’ятання про масові народовбивства під впливом проблем і викликів сьогодення.

 

Учасники дискусії:

 

  • історики Норман Наймарк (США), Людмила Гриневич (Україна), з презентацією книжок «Геноцид: світова історія» (Київ: HREC PRESS, 2024);
  • Владислав Гриневич (Україна), Babyn Yar: History and Memory (Редактори Владислав Гриневич і Павло-Роберт Маґочій); 
  • Єгор Врадій, «Одіссея Яна», про польсько-українського рятівника євреїв Яна Ходоровського; 
  • Олександр Щербa, український дипломат і письменник, який працював Послом України в Австрії у 2014–2021 роках.

 

Модератором був Ігор Щупак, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума».

 

Говорити, мовчати, говорити знову. In memoriam тих, кого ми любимо

«Як ми говоримо про втрату? Це запитання варто поставити в країні, де через війну з 2014 року все більше родин проживають втрати. Проте й без воєнного контексту ця тема є проблемною — українське суспільство має довгу історію мовчання про травми та смерті, це наслідок радянських репресій. Так виникають лакуни, білі плями того, про що не говорять. Але якщо говорять, але не так і не з тими — теж виникає пустка, що не сприяє пам’яті. То чи ми готові навчитися пам’ятати та говорити про втрачене?», — йшлося в описі події.

 

Учасники розмови:

 

  • Дмитро Коваль, співдиректор ГО Truth Hounds;
  • Мар’яна Мамонова, військовослужбовиця і лікарка;
  • Тарас Іщик, військовослужбовець.

 

Подію модерувала Тетяна Трощинська, українська журналістка і ведуча Радіо Культура.

 

Відпусти минуле: що таке антиколоніальна боротьба

На події говорили про те, як осмислити постімперську спадщину та чи варто від неї відмовлятися.

 

Під час розмови були присутні онлайн:

 

  • Ґаятрі Чакраворті Співак, індійська вчена, теоретикиня літератури і феміністка;
  • Лола Шонейн, нігерійська письменниця й активістка; 
  • Джаміла Рібейро, бразильська філософиня-феміністка і журналістка;
  • Сімоне Атангана Беконо, нідерландська письменниця і поетка.

 

Модератором виступив філософ Вахтанх Кебуладзе.

 

 

Окрім того, на Book Forum вручили премію «Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія» 2024 року переможцеві Юрію Скірі за книжку «Солід. Взуттєва фабрика життя» від видавництва «Човен».

 

Тим часом дивитися публічну розмову із Салманом Рушді необов’язково, бо Читомо зробило конспект: 10 важливих думок Салмана Рушді на Lviv Book Forum