* ESC - закрити вікно пошуку
архітектура
17 будинків відомих письменників, які варто побачити
28.02.2020У листі до американського журналіста Мортона Фуллертона лауреатка Пулітцерівської премії Едіт Вортон вихвалялась садами, які оточують її будинок біля містечка Ленокс у Массачусетсі. «Очевидно, я краща садівниця, ніж романістка», – писала вона, – «і це місце, де кожна лінія якого – мій витвір, значно перевершує «Будинок Радості». Від сільського котеджу Вірджинії Вулф та будинку Ернеста Гемінгвея у Флориді до маєтку Вашингтона Ірвінга Гадсон-Веллі – ці оселі продовжують зачаровувати читачів як місця відпочинку й умиротворення відомих письменників.
Будинок Френсіса Фіцджеральда
Фото Joeri De Rocker/Alamy
Завдяки укладенню перемир’я між Антантою і Німеччиною у 1918 році військова служба Френсіса Скотта Фіцджеральда була обмежена базовою підготовкою. У 1919 році невідомий письменник повернувся до будинку батьків Самміт-Террас у місті Сент-Пол, Міннесота. Молодий, амбітний і сповнений нервової енергії Фіцджеральд закінчив свій перший і за його життя найкраще сприйнятий публікою роман «По цей бік раю» (1920 рік).
Будинок Вільяма Фолкнера
Фото: Danita Delimont/Getty Images
У 1930 році, після продажу низки оповідань, майбутній нобелівський лауреат Вільям Фолкнер придбав будинок у Роуен-Оук, Оксфорд, Міссісіпі. Через шість років після смерті Фолкнера (1962) будинок оголосили національною історичною пам’яткою.
Будинок Перл С. Бак
Danita Delimont/Getty Images
У цьому будинку у Гіллсборо, Західній Вірджинії, народилась Перл С. Бак, лауреатка Нобелівської премії 1938 року, Бак написала культовий роман «Земля» (1931 рік) і проторувала шлях жінкам-письменницям, водночас присвячуючи багато часу філантропії, зокрема, проблемам емігрантів та усиновлення.
Будинок Натаніеля Готорна
Фото: Daniel Dempster Photography/Alamy
У 1852 році романіст Натаніель Готорн придбав Вейсайд, будинок XVIII століття в колоніальному стилі у Конкорді, Массачусетс, де написав кілька своїх останніх творів. У 1962 році Вейсайд отримав статус національної історичної пам’ятки.
Читайте також: Як Сильвія Плат, Гарсія Лорка та інші відпочивали на пляжі
Будинок Чарльза Дікенса
Фото: Clive Collie/Alamy
У 1837 році, через рік після весілля, Чарльз Дікенс переїхав до цього будинку з терасою в георгіанському стилі у центрі Лондона. Тут він написав роман «Олівер Твіст» (1838 рік), завдяки якому став знаменитістю міста. У 1925 році в будинку відкрили музей Чарльза Діккенса, в якому зберігаються деякі найцінніші експонати з життя письменника.
Будинок Джорджа Орвелла
Фото: Christopher Cormack/Corbis
У травні 1946 року Джордж Орвелл прибув зі своїм сином на шотландську ферму Барнгілл, де, попри швидке погіршення здоров’я, зміг дописати свій найуспішніший роман «1984».
Будинок Вірджинії Вулф
Фото: Travelib Prime/Alamy
Вірджинія Вулф жила зі своїм чоловіком у Монк-Хауз, тихому дерев’яному котеджі XVII століття у Східному Сассексі, Англія, з 1919 року до її дочасної смерті у 1941 році. Тут вона працювала над такими романами, як «Місіс Делловей» (1925 рік) і «На маяк» (1927 рік), а також проводила знамениті зустрічі гуртка Блумсбері, гостями яких були такі знаменитості, як Томас Стернз Еліот, Едвард Форстер та Літтон Стречі.
Будинок Марка Твена
Фото: RGB Ventures/SuperStock/Alamy
З 1874 по 1891 роки Марк Твен жив у своєму будинку в стилі вікторіанської готики у Гартфорді, Коннектикут, зі своєю новою родиною. Верхній поверх слугував кімнатою для гри в більярд і водночас письменницьким кабінетом Твена. Саме тут американський маестро написав свої безсмертні твори «Пригоди Тома Соєра» (1876 рік), «Принц і злидар» (1881 рік) та «Пригоди Гекльберрі Фінна» (1884 рік).
Будинок сестер Бронте
Фото: Getty Images/Richard Waller
Будинок трьох сестер Бронте (Шарлотти, Емілі та Енн), побудований у 1779 році, розташовується у Гартворті, Англія (біля Лідса). Сестри провели у цьому приміщенні більшу частину свого життя і написали кілька своїх найвідоміших романів («Джейн Ейр» Шарлотти й «Буремний перевал» Емілі). На початку XX століття будинок перетворили на музей і передали «Товариству сестер Бронте», створеному на честь письменниць у 1890-х роках.
Будинок Юджина О’Ніла
Фото: ZUMA Press, Inc. / Alamy Stock Photo
Хоча Юджин О’Ніл, можливо, не такий відомий, як його колеги й однолітки – американські літератори Ернест Гемінґвей і Теннесі Вільямс, він, безперечно, майстер форми. Настільки, що у 1920-х роках О’Ніл отримав три Пулітцерівські премії за свої п’єси. Навіть більше, у 1936 році Шведська академія вручила йому Нобелівську премію з літератури. Після отримання найпрестижнішої премії світу драматург переїхав у маєток, який має площу 158 акрів, зі своєю третьою дружиною Карлоттою Монтерей. Будівля в іспанському колоніальному стилі, відома як Тао-Хауз, розташована у Денвіллі, Каліфорнія (приблизно 20 миль на схід від Окленда). Після життя, сповненого подорожами світом, О’Ніл зміг знайти спокій у цьому будинку, в якому жив до смерті в 1953 році – у віці 65 років. Будинок – національна історична пам’ятка, він відкритий для екскурсій.
Будинок Маргарет Мітчелл
Фото: MCT/Getty Images
Маргарет Мітчелл написала свій роман «Віднесені вітром» (1936 рік), за який отримала Пулітцерівську премію, у цій резиденції в стилі ренесансу епохи Тюдорів в Атланті. Письменниця та її чоловік орендували квартиру під номером «один» у 1925 році. Будинок, завдяки зусиллям кількох груп реставраторів, врятували після кількох пожеж. Зараз це музей і водночас міська пам’ятка архітектури.
Читайте також: Як одружувались відомі письменники: Фіцджеральд, Вулф, Набоков і не лише
Будинок Ернеста Гемінґвея
Фото: Steve Bly/Alamy
Щоб відновити сили після драматичного самогубства батька та емоційних злетів успішного другого роману «Прощавай, зброє!» (1929 рік), у 1931 році Ернест Гемінґвей перевіз свою родину до Кі-Вест. Маєток в іспанському колоніальному стилі, будівництво якого було завершене в 1851 році (саме тут Гемінґвей написав свої легендарні оповідання «Сніги Каліманджаро» та «Коротке щасливе життя Френсіса Макомбера»), побудований з місцевого вапняку. У 1968 він будинок отримав статус національної історичної пам’ятки.
Будинок Едіт Вортон
Фото: Gordon Mills/Alamy
У 1897 році Едіт Вортон видала свою першу книгу «Оздоблення будинків» (у співавторстві з Огденом Кодменом молодшим), в якій вона пропагує яскравий дизайн інтер’єрів як «відгалуження архітектури». Авторка дуже пишається гармонією, простотою і раціональністю свого маєтку Маунт, побудованого у 1902 році в Леноксі, Массачусетс, який вона оздоблювала власноруч (а також створила дизайн присадибної території). Вортон, перша жінка, яка отримала Пулітцерівську премію за художню прозу, також стала впливовою фігурою у дизайні будинків початку XX століття.
Будинок Роберта Фроста
Фото: Getty Images/LightRocket/John Greim
У цьому будинку, розташованому в Деррі, Нью-Гемпшір, у молодості жив лауреат Пулітцерівської премії, поет Роберт Фрост. Хоча він народився у 1874 році в Сан-Франциско, у 1900 році молодий Фрост переїхав на ферму в Деррі. Він називав цю прекрасну будівлю своїм помешканням до 1911 року, але досвід життя тут назавжди залишився в його душі. Поет писав: «У досвіді життя в Деррі було щось, що залишалося в моїй свідомості та живило мою поезію багато років потому». Зараз будинок працює як музей, включений до Національного реєстру історичних пам’яток.
Будинок Йоганна Вольфганга Гете
Фото: Getty Images/Nikada
У 1749 році в цьому будинку народився Йоганн-Вольфганг фон Гете. Видатний німецький письменник (мабуть, відомий перш за все завдяки трагедії «Фауст») жив тут до шістнадцяти років, після чого поїхав до Лейпцига вивчати юриспруденцію. У резиденції, що розташована у Франкфурті (Німеччина), зараз музей, відкритий сім днів на тиждень.
Будинок Агати Крісті
Фото: Getty Images/Franz-Marc Frei
У цьому величному маєтку, збудованому наприкінці XVIII століття, жила видатна британська письменниця Агата Крісті. Письменниця та її чоловік переїхали у маєток Грінвей-Естейт у 1938 році та жили в ньому до самої смерті. Крісті описала місцевість, в якій розташувався Грінвей-Естейт, в кількох своїх романах, завдяки чому у 2004 році її включили до Реєстру світової спадщини.
Будинок Вільяма Фолкнера
Фото: Edwin Remsberg/Getty Images
У глибині Французького кварталу Нового Орлеану, далеко від галасливих барів і ресторанів, тиха бічна вулиця. А на цій вулиці – колишній будинок одного з найвідоміших романістів Америки Вільяма Фолкнера. 624 Пайрет-Еллі – за цією адресою Фолкнер жив на початку 1920-х. Тоді він ще не був літературним гігантом. Фактично тут він працював над текстом свого першого роману «Солдатська нагорода» (1926 рік). Згодом Фолкнер виїхав з будинку назустріч літературній славі. Зараз у будівлі книжкова крамниця, названа на честь найславетнішого мешканця: Faulkner House Books.
Читайте також: 11 легендарних літвечірок, на які ми не потрапили, але дуже хотілось
Переклала Ольга Брагіна за матеріалами сайту architecturaldigest.com.
Чільне фото: Frankfurt Tourismus
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості