BookForum

Які події Читомо рекомендує відвідати на 29 Bookforum

05.10.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

29-й міжнародний BookForum відбудеться з 6 по 9 жовтня 2022 року, як завжди, у Львові, однак через повномасштабну війну фестиваль вимушений змінити формат — майже всі заходи відбуватимуться онлайн. Програма обмежена всього 20 подіями, однак не обмежена цікавими учасниками — участь візьмуть понад 40 авторів з України, Великої Британії, США, Мексики, Сирії, Португалії, Франції, Ірану та Танзанії, зокрема Ніл Ґейман, Майкл Катакіс, Маргарет Етвуд, Ювал Харарі, Джонатан Літель, Абдулразак Гурна та інші. Читомо обрало найцікавіші з подій, які радить відвідати.

6 жовтня

Уже в четвер відбудеться офіційне відкриття 29 Львівського міжнародного BookForum. Модератор події — Олександр Михед, письменник і військовий, автор книжки «Я змішаю твою кров з вугіллям».

 

Подія триватиме з 18:30 до 19:30.

7 жовтня

О 14:00 розпочнеться обговорення «Жінки & війна».

 

«Україну збудували жінки. У пострадянський період алкоголізм і рання смертність чоловіків означали, що жінки були основою сім’ї та економіки. В українській армії зараз більше жінок, ніж у будь-якій іншій, окрім Ізраїлю. Як війна вплине на боротьбу за рівноправність жінок?» —  запитують в анотації до дискусії.

 

Участь у ній візьмуть українська поетка і бойова медикиня Ярина Чорногуз, французько-британська журналістка, науковиця та письменниця американського походження Джанін Ді Джованні, мексиканська громадська активістка, письменниця Лідія Качо, організаторка руху «Донецьк — це Україна» Діана Берг та британська журналістка Емма Грехем-Гаррісон.

 

З 17:30 по 18:50 триватиме захід «Мистецтво в часи конфлікту».

 

Окрім Діани Берг та Емми Грехем-Гаррісон, над темою розмірковуватимуть українська поетка, перекладачка Катерина Калитко, літературознавець та поет Остап Сливинський, а також поет-слемер, військовослужбовець ЗСУ Артем Полежака.

 

Учасники дискусії перейматимуться такими питаннями: чи все ще існує потреба у військовому мистецтві у світі, де соціальні мережі занурюють у наратив? які форми вираження створила російсько-українська війна та інші конфлікти в усьому світі? як відреагували на них соціальні інфлюенсери?

 

Перший повноцінний день фестивалю завершить публічна розмова з Ювалом Харарі та Нілом Ґейманом.

Модеруватиме розмову з ізраїльським істориком, автором бестселера «Sapiens: Людина розумна. Історія людства» Ювалом Харарі та англійським письменником-фантастом, автором численних романів, графічних новел, коміксів та кіносценаріїв Нілом Ґейманом головна редакторка Української правди Севгіль Мусаєва.

 

«Навіть у темні дні війни фестиваль продовжує сміливий акт опору та дозволяє таким письменникам, як я, солідаризуватися з письменниками та читачами України. За допомогою Hay Festival програма Lviv BookForum може охопити мільйони людей у ​​всьому світі. І це стосується кожного, де б ви не були. Приєднуйтесь, слухайте та вчіться», — зазначив Ґейман.

 

Захід триватиме з 19:00 до 20:00.

8 жовтня

Оскільки мета цьогорічного фестивалю — на міжнародному рівні порушити питання покарання російських пропагандистів нарівні з військовими злочинцями та сприяти організації міжнародного трибуналу, радимо відвідати такі події:

 

  • 11:00-12:30 розмову «Ідея Європи» про те, як війна в Україні змінить Європу

 

Про те, чи зможемо ми знову побачити росію європейською країною, говоритимуть британсько-французький практик-адвокат Філіп Сендс, українська літературознавиця Тетяна Огаркова, письменник, журналіст Володимир Єрмоленко, журналіст, публіцист, військовослужбовець ЗСУ Павло Казарін  та британський журналіст, історик і телеведучий Міша Ґленні;

 

  • 13:00-14:30 — про імперіалізм та ідентичність спілкуватимуться письменниця Олена Стяжкіна, танзанійсько-британський письменник, лавреат Нобелівської премії з літератури 2021 року Абдулразак Гурна, поет, критик, драматург Ігор Померанцев, Лідія Качо, журналіст-розслідувач Джон Лі Андерсон та волонтер і публіцист Дмитро Крапивенко

 

Вони обговорюватимуть досвід колоніалізму Латинської Америки, Африки на південь від Сахари й Близького Сходу та чи існує форма постколоніальної солідарності з Україною;

 

  • 15:00-16:30 — про пропаганду та юридичне покарання пропагандистів дискутуватимуть Філіп Сендс, португальський політолог і політичний діяч Бруно Масаєш, британський журналіст, письменник Пітер Померанцев, керівниця Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП Любов Цибульська, працівниця некомерційного фонду, який спеціалізується на підготовці, оснащенні та допомозі волонтерам екстрених служб у зонах конфлікту Mayday Rescue Foundation Емма Вінберг, журналіст та медіаменеджер Андрій Шаповалов, СЕО медіа «Вокс Україна», військовослужбовець ЗСУ Максим Скубенко.

 

«По всьому світу ми бачимо безпрецедентну кількість пропаганди, спрропагандисти зазвичай ховаються за «свободою слова» та правовою ідеєю, що «слово не має жертви». Але що відбувається, коли, наприклад, російські пропагандисти стають невіддільною частиною військової машини, яка здійснює воєнні злочини, ба більше, геноцид? Чи сприяють вони злочинам проти людяності та чи підбурюють вони їх, і чи можна це довести в суді?» —  ідеться в анотації до дискусії;

 

  • від 18:30 до 20:00 про воєнні злочини & пам’ять говоритимуть Філіп Сендс, журналістка-міжнародниця Наталя Гуменюк, письменник, журналіст, колишній полонений концтабору так званого «ДНР» Станіслав Асєєв, франко-американський прозаїк, журналіст і кінорежисер Джонатан Літель, голова правління Громадського Радіо Андрій Куликов та адвокат, правозахисник, військовослужбовець ЗСУ Масі Найєм.

 

Учасники розмірковуватимуть про те, чи призведе повсюдне поширення соціальних медіа до відповідальності за воєнні часи, чи завадить це здатності людей забувати й одного дня навіть пробачати.

 

Окрім того, день завершить публічна розмова Маргатер Етвуд та Юрка Прохаська.

 

Розмова лавреатки Букерівської премії та українського публічного інтелектуала триватиме з 20:15 до 21:15.

 

«Нехай цей фестиваль ідей та талантів спонукатиме більше людей голосно заявляти свою позицію та більше ділитись своїми дарами», — наголосила Етвуд.

9 жовтня

Останній день BookForum ознаменує обговорення «Гроші та культура: як культурні інституції стають російськими офшорами».

 

Окрім Міші Ґленні, в розмові візьмуть участь британський письменник і журналіст Олівер Було, британська журналістка і письменниця Кетрін Белтон та телерадіоведучий Вадим Карп’як.

 

Учасники мізкуватимуть, чи можуть інституції культури працювати як офшорні компанії, та наскільки російський капітал присутній у закладах та заходах культури за кордонами рф.

 

Розмова триватиме з 11:00 до 12:30.

 

Про те, як за століття змінилася роль письменників та журналістів під час війни та які вибори зробили українські письменники після того, як росія почала війну проти України у 2014 році, говоритимуть під час події «Журналісти та письменники на війні» о 15:00.

 

У дискусії візьмуть участь американський письменник і фотограф Майкл Катакіс, письменниця, громадська активістка, волонтерка Вікторія Амеліна, Джон Лі Андерсон, Тетяна Огаркова й Джанін Ді Джованні.

 

Від 17:00 до 18:30 за участі співзасновниці «Видавництва Старого Лева», поетки Мар’яни Савки й кураторки книжкових проєктів, виконавчої директорки Українського PEN Тетяни Терен триватиме презентація антології «Війна 2022»: щоденники, есеї, поезія.

 

Антологія містить вірші, есеї, щоденники, які писали українські письменники і письменниці протягом останніх пів року.

 

BookForum о 19:00 завершить публічна розмова з Абдулразаком Гурна.

 

Модераторка події — українська журналістка та блогерка Емма Антонюк, до розмови також долучиться журналіст, правозахисник та менеджер освітньо-культурних проєктів Алім Алієв.

 

Повна програма фестивалю опублікована на його офіційному сайті.

 

Фестиваль відбудеться за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), він триватиме у межах «Сезону культури Британія/Україна» за підтримки Британської Ради та Українського інституту, а також Українського інституту книги, ZINC, Open society foundation та Суспільного мовлення. Диджитал партнер Bookforum — Hay Festival (Велика Британія), один з найбільших літературних фестивалів світу.

 

BookForum — книжковий ярмарок і Львівський міжнародний літературний фестиваль. З 1994 року відбувається щоосені у Львові. Організатор — ГО «Форум видавців». За останні 23 роки фестиваль охопив понад 2500 унікальних авторів з 43 країн, а також 15 000 фахівців книжкової галузі.

 

Як повідомлялося, BookForum відбудеться в форматі онлайн.

 

Читайте також: Гра в розгубленість: як пройшов BookForum у 2021 році