Василь Стус

Видадуть повне зібрання творів Василя Стуса

30.10.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У музеї Тараса Шевченка в Києві презентували проєкт з повного зібрання творів Василя Стуса. Про це Читомо повідомили у благодійному фонді «МХП — Громаді».

Над виданням працюватимуть «Стус Центр» спільно з катедрою літературознавства імені В. Моренця Національного університету «Києво-Могилянська академія», фондом «МХП — Громаді» і видавництвом «Смолоскип».

 

Директор «Стус Центру» Дмитро Стус розповів, що майбутнє зібрання орієнтовно налічуватиме 14-15 томів і міститиме всі твори Василя Стуса, включно з варіантами текстів, незавершеними та ранніми текстами, наново звіреними з рукописними оригіналами. П’ять або й шість перших томів видання міститимуть усі доступні тексти поезій Василя Стуса. Окремий том складуть його незавершені тексти.

 

Ростислав Семків, директор видавництва «Смолоскип» і доцент кафедри літературознавства імені Володимира Моренця Національного університету «Києво-Могилянська Академія», переконаний: «Василь Стус незаперечно посідає місце серед чільних класиків української літератури. Він не лише створив непересічної ваги твори, але й вплинув на самоусвідомлення, мислення та уяву тисяч українців. Повне зібрання творів Василя Стуса є епохальним для всього українського літературознавства і всього українського суспільства».

 

Раніше видавництво «Смолоскип» уже видало повні зібрання творів В’ячеслава Чорновола в 10 томах, Миколи Хвильового в 5 томах s Лесі Українки в 14 томах (спільно з видавництвом «Комора» і Волинським національним університетом Лесі Українки).

 

На презентації проєкту виступили упорядниці першого тому повного зібрання творів Василя Стуса Маргарита Єгорченко і Галина Почверук. Маргартита Єгорченко розповіла про структуру першого тому: до нього увійдуть ранні поетичні твори із зошитів кін. 1950-х—поч. 1960-х рр., а також тексти з укладених самвидавчих збірок «Дєло» і «Круговерть». «Повне зібрання творів дозволяє побачити творчий доробок Стуса в усій повноті — від власне поетичних творів і перекладів до публіцистики, епістоляю і літературознавчих текстів. Коли ж говорити про перший том, то саме тут уважний читач зможе побачити, як поет шукав свій творчий голос, експериментував з формою і мовою, і зрештою як уже в цих текстах проявлялася поетика “Палімпсестів”, за якою читачі переважно й знають Стуса”», — розповіла дослідниця для Читомо.

 

До редакційної ради видання входять також завідувач кафедри літературознавства НаУКМА, професор Роман Веретельник, дослідниця творчості Василя Стуса, одна з упорядниць першого багатотомного видання поета Оксана Дворко, критик і літературознавець Євген Стасіневич. Редакційна рада надалі залучить до роботи над виданням ширше коло фахівців – як авторів передмов, коментарів та досліджень творчості Василя Стуса.

 

Олександр Пахолюк, директор благодійного фонду «МХП — Громаді», зазначив, що для  фонду важливо долучитися до проєкту, що повною мірою презентуватиме українським читачам поета, який своїми творами та громадянською позицією став яскравим символом протистояння диктатурі.

 

Раніше команда фонду ініціювала та видала спільно з «Локальною історією» спецвипуск журналу, повністю присвячений Василю Стусу, у 2023 році фонд підтримав локальний Музей Стуса в Рахнівці на Вінниччині.

 

Як повідомлялося, раніше на честь Василя Стуса створили FVP-дрон. У 2023 році творчий архів Василя Стуса оцифрували, а також оприлюднили документальний фільм про нього.

 

Чільне фото: Стус-центр