* ESC - закрити вікно пошуку
Мінкульт
У Мінкульті витратили мільйони на книжки «Саміт-Книги» й «Фоліо», які осіли на складах
15.11.2024Міністерство культури України витратило понад 24 мільйони гривень на друк книжок для зміцнення національної єдності, однак велика частина цих видань залишається нерозповсюдженою і припадає пилом на складах. Про це стало відомо завдяки аудиту, проведеному Державною аудиторською службою України, яка виявила численні порушення в організації та реалізації програми.
Програма «Книга для зміцнення національної єдності» мала на меті підтримати українське книговидання, сприяти популяризації національної культури та зміцнити зв’язок громадян з Україною. З 2021 року на цей проєкт виділяли значні кошти з державного бюджету, Міністерство культури залучало різних видавців для підготовки та друку книжок, проте аудит показав, що значний відсоток тиражів не дійшов до читачів.
Державна аудиторська служба виявила, що до 90% накладів деяких видань залишилися на складах і не були розповсюджені. Державне підприємство «Центр захисту інформаційного простору України» впродовж 2022-2023 років уклало 59 угод з видавництвами на загальну суму 24,2 млн грн. У листопаді 2022 року конкурсна комісія обрала 18 книжок, які видали державним коштом, у 2023 році видали 41 книжку.
Видавництва «Саміт-Книга» та «Фоліо» стали головними отримувачами коштів з проєкту «Книга для зміцнення національної єдності», отримавши 17 мільйонів гривень із 24,2 мільйона, виділених на цей проєкт у 2022-2023 роках.
Частина видавництв не чула про проєкт.
Аудитори зауважують, що міністерство не розробило чіткої стратегії поширення виданих книжок, що й призвело до накопичення тиражів. Частину видань розіслали до бібліотек, однак загальна кількість залишків на складах є надзвичайно великою. Деякі книжки, за даними аудиту, досі не потрапили до шкіл, бібліотек та інших установ, що мали б стати основними точками доступу для цих видань.
У звіті Держаудитслужби вказано, що і з розповсюдженням уже виданих книжок ситуація невтішна. Наприклад, впродовж 2022-2023 років З тисячі примірників книжки «Одна Україна, один народ. Розмови з Леонідом Кравчуком» вдалося розповсюдити лише 459 примірники, з яких 168 примірників отримав сам Мінкульт.
Окрім цього, аудит виявив недоліки у процедурі укладання контрактів з видавцями, що іноді призводило до завищення вартості книжок та нераціонального використання бюджетних коштів. У низці випадків аудиторська служба зафіксувала відсутність звітності щодо кількості розповсюджених екземплярів.
Окрім того, Держаудитслужба дослідила і тексти книжок, які видавались за державні гроші, і виявила, що деякі книжки випускались з суперечливим змістом – точніше таким, що «не відповідає основним аспектам, визначеним Концепцією, та жодним чином не мали на меті забезпечення захисту національних інтересів та підтриманню позитивного іміджу України».
Попри зауваження аудиторів, Міністерство культури не планує припиняти програму «Книга для зміцнення національної єдності». Відомство продовжує прийом заявок на новий конкурс, який триватиме до 15 листопада. У міністерстві запевняють, що взяли до уваги рекомендації аудиторів і мають намір вдосконалити механізми розповсюдження книжок, щоб уникнути подібних проблем у майбутньому.
Як повідомлялося, у державному бюджеті 2025 року на підручники виділяють 1,72 мільярда гривень.
Зазначимо, у 2023 році після того, як у соцмережах опублікували інформацію про закупівлю книжок Міністерством культур та інформаційної політики у центри незламності, Читомо надіслало запит щодо роз’яснення, але не отримало запитуваної інформації. Власниця видавництва «Урбіно» Божена Антоняк повідомляла про те, що у січні 2023 року Міністерство культури та інформаційної політики закупило книжок до пунктів незламності у видавництва «Фоліо». На запитання про те, чи відбувалися закупівлі книжок у пункти незламності у січні-лютому 2023 року, якими були бюджети закупівель, які назви книжок яких видавництв були закуплені за цей період, чи були доставлені закуплені книжки у пункти незламності та кількість пунктів незламності (за обласними центрами), у які були доставлені книжки, Мінкульт не відповів.
Джерело: NGL.media
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості