відкривач книгарень

Ідейники, організатори, аналітики. Або хто такі відкривачі книгарень?

27.11.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Заходячи до книгарні, ми насолоджуємося затишною атмосферою, різноманіттям книжок та привітним обслуговуванням. Але чи задумувались ви колись, хто стоїть за організацією процесу створення цього особливого простору? Ці фахівці не лише керують запуском бізнесу, але й формують культурні осередки, де важливі не лише продажі, але й розвиток культури читання.

На хвилі тренду на відкриття книгарень і в межах партнерства з Британською радою в Україні, розбираємося, хто такі відкривачі книгарень та у чому полягають їхні обов’язки — на прикладах великих мереж і незалежних книгарень.

Хто такі відкривачі книгарень?

Основна суть професії відкривача книгарні — створити місце, яке об’єднує книголюбів і сприяє поширенню культури читання. За словами співзасновниці незалежної книгарні «Культурні» Анастасії Білоус, відкривач книгарні має вміти все — від креативних підходів та переговорів до бізнес-аспектів та ремонту. На плечі відкривача лягають фінансові розрахунки, пошук локації, робота з постачальниками, а головне — розвиток ідеї та створення простору, куди приходять не лише за книжками, а й за натхненням.

 

На думку директора мережі книгарень «КнигоЛенд» Ігоря Зарудка, відкривач починає свою роботу з емоцій та розуміння того, що твоя книгарня може дати людям такого, чого не дають інші. Окрім того, важливий вибір локації, який також на відповідальності відкривача.

 

Якщо далі говорити про досвід великих мереж книгарень, то варто згадати «Книгарню “Є”», у якій існує посада директора з розвитку мереж. Директор розробляє стратегічні плани розвитку компанії та стежить за усіма бізнес-процесами: планує кількість книгарень, які будуть створюватись, та сам процес відкриття, координує пошук приміщень, роботу менеджерів з відкриття, створює дизайн проєкту, налагоджує зв’язки з виробниками обладнання, будівельними компаніями тощо. 

 

Читайте також: Наввипередки за бестселерами, або хто такий літературний скаут?

За що відповідає відкривач книгарень?

Обов’язки також різняться залежно від масштабів. Відкривачі незалежних книгарень зазвичай відповідають за все — підбір персоналу та асортименту книжок, планування маркетингової стратегії, пошук приміщення та фінансування, написання бізнес-плану, бухгалтерська робота та навіть ремонт.

У мережах книгарень все працює по-іншому, адже директори з розвитку мереж мають чітко окреслені межі відповідальності. 

 

Серед головних завдань директорів з розвитку можна виділити пошук приміщень, які відповідають вимогам та планам розвитку компанії, ведення переговорів щодо вартості та умов оренди. 

Також на плечі відкривача лягають й інші обовʼязки: створення фінансових звітів, контроль всіх процесів роботи — від роботи менеджерів і дизайнерів до термінів виконання ремонту та виготовлення обладнання та оптимізація усіх бізнес-процесів, спрямованих на своєчасні терміни відкриття книгарень.

«Терміни завжди зазначаються в договорах. Також ми додаємо пункти, які стимулюють підрядника працювати в їхніх межах. Деякі процеси, звісно, відбуваються паралельно, але деякі залежні один від одного. Умовно кажучи, меблі можна робити, поки роблять ремонт, але лампи не повісиш, поки не пофарбують стелю», — каже Зарудко.

 

Окрім того, зараз можна помітити зростання популярності книгарень-кавʼярень, адже відкривається їх чимало. Це додало новий обовʼязок для відкривачів — або знайти фахівця, який розбирається в цьому напрямку, або взяти на себе вибір та закупівлю всього необхідного обладнання, як це зазвичай роблять маленькі книгарні. Мережі, своєю чергою, обирають відповідних спеціалістів. 

 

«Я прихильник тої думки, що кожен має займатись тою справою, в якій він майстер, саме тоді все виходить добре», — додає Зарудко.

Головні характеристики

На думку власника незалежної книгарні «Паперова» Георгія Московця, книгарня нічим не відрізняється від будь-якого іншого бізнесу, адже готовність нести відповідальність за свої рішення та дії — одна з головних характеристик перспективного відкривача книгарні.

 

Важливо також орієнтуватись у трендах на книжковому ринку — адже це і є головним акцентом бізнесу.

 

Також до характеристик посади можна віднести:

 

  • комунікабельність, адже переговори доведеться вести часто;
  • вміння швидко навчатись та підлаштовуватись під непередбачувані обставини;
  • стресостійкість;
  • вміння формувати та керувати командою, а також мотивувати її;
  • багатозадачність;
  • навички роботи з аналітикою та даними;
  • бажання саморозвитку.

 

Читайте також: Маркетолог, дизайнер, візіонер: хто такий артдиректор у книговиданні

Чому відкривати книгарні важливо?

Ще з 2023 року ми можемо спостерігати яскравий тренд на відкриття книгарень не лише у Києві, а й по всій території України. Якщо звернутись до даних від Державної служби статистики та Українського інституту книги (УІК), можна легко прослідкувати стрімке зростання кількості книгарень — якщо на початку 2017 року в Україні було 222 книгарні, а у серпні 2023 — 247, то зараз на інтерактивній мапі книжкової екосистеми України від УІК можна знайти 535 книжкових магазинів.

 

«Наразі дуже важливо популяризувати читання рідною українською мовою. Зараз попит на книги значно зріс. Люди прагнуть читати українське, підтримувати локальних авторів і видавництва. Відкриття книгарень –  це наш внесок у розвиток української культури й мови», — зазначила Анастасія Білоус.

 

Варто додати, що період 2023-2024 став дуже успішним для великих торгових мереж — у 2023 році з’явилося 22 нові книгарні «Книгарні “Є”», що, за словами представників компанії, стало рекордом за всі 16 років її існування. У 2024 році відкрились ще 20 нових точок — наразі мережа налічує 76 магазинів.

 

Мережа «Книголенд» також продовжує розвиватися, відкриваючи нові книгарні. У 2023 році компанія відкрила одну з найбільших локацій у Харкові, а у 2024 році — головний магазин мережі та ще 4 менші книгарні. Крім того, «Книголенд» активно розширюється в регіонах: зовсім нещодавно відкрилась нова локація у місті Нововолинськ Волинської області, яка стала 39-ю у мережі. За словами Зарудка, відкривати книгарні актуально не лише через попит на українські книжки, а й для виконання певної соціальної місії:

Суспільству має бути доступна українська книжка. Культура — це зброя проти агресора та тирана, яка здатна не лише боротись, а й зцілювати людину, суспільство, народ.

Повномасштабне вторгнення та інші виклики

Процес відкриття власного бізнесу завжди супроводжується викликами та ризиками, що не можуть не впливати на роботу. Відкривачів книгарень така доля також не обійшла стороною, а особливо під час повномасштабного вторгнення.

 

Велика війна внесла корективи в діяльність відкривачів та директорів з розвитку навіть найбільших мереж книгарень — «КнигоЛенд» та «Книгарня “Є”». Через питання безпеки приміщення шукають далі від сходу України, що створює відповідну конкуренцію, а також додались нові обов’язки — відновлення книгарень, які знищили російські ракети. 

 

«У нас була книгарня, у якій не вціліло нічого. Були й ті, які дуже пошкодили, — прилетіло поряд і від удару розірвало труби. Як наслідок — в книгарні стояла вода на рівні 15-20 см по площі 200 м². Це дуже сумно і боляче бачити таку картину. Важко виправляти, непросто справлятись з емоціями», — розповідає Зарудко.

 

Окрім того, через відключення світла виникає все більше таких непередбачуваних ситуацій, як збільшення термінів виготовлення обладнання та ремонтних робіт.

Основним викликом наразі є пошук персоналу для виконання тих чи інших завдань — кваліфікованих співробітників катастрофічно не вистачає у всіх сферах: будівельний бізнес, виготовлення обладнання та інших галузях дотичних до відкриття книгарень. Зокрема, труднощі з пошуком робітників також пов’язують з невисокими зарплатами — власникам книгарень важливо забезпечити мотивацію команди в умовах обмежених фінансових можливостей.

 

Згідно з дослідженням Читомо, гостро відчувається дефіцит не лише «некнижкових» працівників, а й фахівців, які шукають приміщення під книгарню. Зазвичай цю роботу виконують чоловіки, проте наразі вони не готові виїжджати та оглядати об’єкти.

 

Також варто зазначити, що професія змінюється і під впливом значної конкуренції не лише у сфері продажів — між незалежними книгарнями, які бояться підвищувати ціни на продукцію, щоб не втратити лояльність читачів, та великими мережами — а й під час пошуку приміщень. Окрім постійних конкурентів (аптеки, мережеві магазини побутової хімії) постійно додаються нові гравці безпосередньо книжкового ринку.

У великих містах конкуренція завжди висока, тому важливо встигати першими та оперативно ухвалювати рішення. 

У малих населених пунктах ключовим є точне оцінювання потенціалу місцевого ринку та здатності забезпечити достатній попит, щоб бізнес був прибутковим та рентабельним. За словами Зарудка, весь процес залежить від міста, у якому планується відкриття книгарні. Спеціаліст повинен оглянути локацію, виміряти трафік та зрозуміти його характер, проаналізувати інформаційні ресурси, іноді навіть за використання Big Data.

 

Читайте також: Екранізувати книжку: хто такий менеджер з прав на кіноадаптації?

Яким буде майбутнє?

Останні декілька років більшість книгарень відкриваються у великих містах. В обласних центрах може бути 10 та більше книгарень, тоді як в інших частинах області їх часто менш ніж 5. Однак, коли великі міста будуть заповнені книгарнями, настане час розширювати бізнес і в маленьких містах, а також у селах. Директори з розвитку великих мереж вже почали звертати увагу на регіони та відкривати там нові книжкові магазини. 

 

 

Крім того, акцент зміщується на безбар’єрні приміщення — в майбутньому відкривачі книгарень все частіше вибиратимуть локації, що забезпечують доступність для всіх.

Де вчитись та як прокачати навички?

Наразі немає конкретної спеціальності в українських університетах, які б допомогли опанувати всі потрібні знання та отримати досвід ведення бізнесу. Хорошою основою може бути вища освіта за спеціальністю «Менеджмент», «Публічне управління та адміністрування» чи «Бізнес-адміністрування». 

 

Окрім того, є чимало профільних курсів на різних платформах: Litosvita, Projector, Prometheus та інші.

 

За словами Ігоря Зарудка, краще пройти декілька курсів, аби точно впевнитись у своїх навичках та вміннях.

 

«На одних курсах ви нічому не навчитесь. Треба кілька різних, щоб спробувати вловити основний принцип: якщо тебе там не чекають — значить треба рухатись туди», — зазначив директор «КнигоЛенду».

Що тематичного почитати?

На ринку існує велика кількість бізнес-літератури, яка дозволяє глибше зрозуміти основи ведення бізнесу та підготуватися до потенційних викликів. Ось кілька книг, які порекомендували відкривачі книгарень та директори з розвитку мереж читачам Читомо:

 

  • «CURLY менеджмент. Як управляти проєктами, не зраджуючи собі» Діни Волинець (Yakaboo Publishing);
  • «Комунікаційна стратегія в бізнесі. Як досягти максимуму в спілкуванні з аудиторією» Вікторії Берещак (Yakaboo Publishing);
  • «Історія Walmart. Зроблено в Америці» Сема Уолтона («Наш Формат»);
  • «The Toyota Way» Джеффрі Лайкера (McGraw-Hill);
  • книжки з менеджменту Генрі Мінцберга та Дена Кеннеді;
  • «Не читайте цю книжку. Тайм-менеджмент для творчих людей», Дональд Росс («Артбукс»);
  • «Життя та робота» Генрі Форда («Наш Формат»).

 

Для натхнення:

 

  • «Кабульський книгар» Осне Саєрстад («Наш Формат»);
  • «Маленька паризька книгарня» Ніни Джордж («Наш Формат»);
  • «Щоденник книгаря» Шона Байзелла («Наш Формат»);
  • «Маленька книгарня щастя» Дженні Колґан («Рідна мова»);
  • «Славетне життя Ей-Джея Фікрі» Ґабріель Зевін («Віват»).

 

Читайте також: Двигуни літературної спільноти, або хто такий книжковий блогер