ПЕН

Міжнародний ПЕН закликав поліцію Сакартвело припинити насильство

08.12.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародний ПЕН виступив із заявою проти насильства щодо картвельського народу. Заяву оприлюднили на офіційному сайті організації міжнародного ПЕН.

«Ми закликаємо уряд Сакартвело негайно припинити жорстоке придушення мирних протестів і поважати право на свободу вираження думок та мирні зібрання. Це звернення зроблене на фоні продовження протестів, на які влада відповідає насильницькими діями з боку поліції по всій країні. Ми вимагаємо негайного, неупередженого та ретельного розслідування усіх випадків застосування сили, а також притягнення до відповідальності правоохоронців за незаконне використання сили, включаючи тортури та інші жорстокі поводження. Всі особи, затримані лише за мирні протести, повинні бути звільнені», — йдеться у заяві.

 

Автори заяви також згадали письменника та перекладача Звіада Ратіані, якого побили та затримали під час демонстрації у Тбілісі та поета і вчителя Торнікє Челідзе, якого поліція жорстоко побила і засудила до семи днів адміністративного затримання за звинуваченнями в дрібному хуліганстві.

 

«Ми закликаємо владу Сакартвело дотримуватись своїх міжнародних зобов’язань і негайно припинити насильство з боку поліції, а також розслідувати незаконне застосування сили. Всі особи, затримані за здійснення своїх прав на свободу вираження думок і мирні зібрання, зокрема Звіад Ратіані та Торнікє Челідзе, повинні бути негайно звільнені та виправдані», — зазначили у ПЕН.

 

Заяву міжнародного ПЕН опублікували через застосування насильства щодо мітингувальників. Зокрема, 7 лютого 2024 року скоїли напад знімальну групу телекомпанії «Пірвелі» — оператора Георгія Шецірулі та журналістку Маку Чіхладзе. За словами Шецірулі, вони стали свідками нападу 20-30 осіб на двох чоловіків, після чого нападники  помітили їхню камеру та почали погрожувати та бити журналістів.

 

 

«Коли вони помітили нашу камеру, вони відступили, але один із них підійшов до нас і почав нас лаяти, погрожувати фізичним насильством і вимагати покинути територію, інакше вони зламають камеру. Потім вони вирвали камеру та почали бити мене у голову», — розповів оператор.

 

 

Шеріцулі та Чіхладзе отримали ушкодження голови, обличчя та колін. За інформацією від лікарів, наразі їх життю нічого не загрожує.

 

Також 8 грудня 2024 року повідомили про арешт журналіста Ніка Кація — він зник після відвідування мітингу. Наразі друзі та родина журналіста намагаються встановити його місцеперебування. 

 

Окрім того, боротьбу картвельського народу за свободу та європейське майбутнє підтримала білоруська письменниця та лавреатка Нобелівської премії з літератури-2015 Світлана Алексієвич.

 

Письменниця згадала про протести у Білорусі у 2020 році та побажала Сакартвело перемоги.

 

«Пам’ятаю, як одного разу ми провели цілий день на вулиці, і до вечора почали розходитись, щоб наступного дня знову зібратися. Наступного дня вже було запізно — нас оточили танками. І я згадую старого, який плакав у наш останній день боротьби, тягнув нас за руки та говорив: “Не йдіть! Ми повинні стояти день і ніч, тільки так ми переможемо”. Стійте день і ніч. Не розходьтеся. Ви переможете. Коли ви разом, ви вільні», — написала Алексієвич.

 

Як повідомлялося, український PEN виступив із заявою, в якій висловив солідарність із картвельським народом у боротьбі за свободу та європейське майбутнє.

 

Нагадаємо, у червні 2024 року у Сакартвело офіційно набрав чинності ідентичний російському закон «Про прозорість іноземного впливу», після того, як його підписав спікер парламенту, обійшовши вето президентки Саломе Зурабішвілі. 

 

У жовтні 2024 року найбільше видавництво Сакартвело виставило у вітринах книгарень виключно роман Орвелла, щоб привернути увагу до виборів.

 

26 жовтня в Грузії відбулися парламентські вибори, на яких перемогла партія «Грузинська мрія», здобувши 54% голосів. Опозиція відмовилася визнавати результати через порушення та тиск, а також оголосила бойкот парламенту.

 

У листопаді 2024 року видавці й письменники вийшли на мирну акцію протесту проти результатів парламентських виборів.

 

Президентка Саломе Зурабішвілі підтримала протестувальників, а Європарламент закликав до повторних виборів. Проте суди Грузії відхилили позови про скасування результатів.

 

Опозиція розпочала безстрокові протести, а «Грузинська мрія» затвердила новий склад парламенту й оголосила про припинення переговорів з ЄС до 2028 року, що призвело до нових сутичок. 

 

Чільне зображення: Getty Images

Фото: Publika