бібліотеки

Яких книжок потребують українські бібліотеки

03.03.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Щонайменше 56 українських бібліотек повідомляють про потребу оновлення своїх фондів. Про це свідчать результати опитування «Читання під час війни: бібліотечні реалії та виклики», проведеного благодійним фондом «Бібліотечна країна».

Всього в ході опитування запитали 160 книгозбірень, з них 58 зазначили, що мають застарілий фонд. 

 

18% опитаних бібліотекарів зазначили, що їм не вистачає детективної літератури, 15% скаржаться на нестачу сучасних українських книжок, а 11% – на відсутність романів. Також є запит на психологічну літературу (9%), історичні книжки (8%) та науково-популярну літературу (6%). 

 

29% бібліотек повідомили, що мають достатньо сучасних науково-популярних книжок з історії, але 31% визнали, що їхній фонд застарілий, хоча попит на таку літературу є. Ще 28% зазначили, що в них є лише кілька примірників, і вони постійно на руках. Аналогічна ситуація з науково-популярною літературою з психології: 36% бібліотек мають застарілі фонди, але попит на такі книжки високий, а 37% взагалі не мають достатньої кількості книжок з цієї тематики.

 

Бібліотекарі зазначають, що у 49,7% випадків інтерес до книг про війну серед читачів зріс, тоді як 25,5% читачів стали менше цікавитися цією тематикою, а 16,1% не помітили змін.

 

Разом із тим, бібліотеки зафіксували, що 29,1% читачів відчувають тривогу через книги про війну, а 27,8% висловлювали занепокоєння щодо тематики таких творів. 43% відвідувачів бібліотек не мали застережень щодо воєнної літератури.

 

Найчастіше читачі висловлювали занепокоєння щодо таких видань:

 

– Олександр Михед «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення»;

– Ірина Говоруха «Плахта»;

– Євгенія Подобна «Форпост Охтирка».

 

Бібліотекарі також відзначають, що 54% читачів повертали певні книжки непрочитаними, пояснюючи це тим, що їм емоційно важко їх сприймати, тоді як 14% не мали подібного досвіду.

 

Серед книжок, які найчастіше повертали через емоційну важкість, були:

 

  • Світлана Талан «Повернутися дощем», «Ракурс»;
  • Келлі Марта Холл «Бузкові дівчата»;
  • Ірина Говоруха «Плахта»;
  • Євген Положій, Роман Зіненко «Іловайськ»;
  • Сергій Лойко «Рейс»;
  • Марія Матіос «Солодка Даруся»;
  • Ольга Воробйова «Рани землі Бучанської»;
  • Людмила Охріменко «Оскар»;
  • Оксана Дудар «Щоденник вдови»;
  • Валерія Суботіна «Полон»;
  • Тамара Горіха Зерня «Доця».

 

Попри це, у бібліотеках підтвердили, що певні книжки мали і терапевтичний ефект: 73% з них  зазначили, що література допомагає читачам справлятися з емоційною напругою, тоді як 3% не помічали такого впливу, а 24% не змогли дати однозначну відповідь.

 

Участь в опитуванні, що відбулося 11 лютого 2025 року, взяли 160 бібліотек з таких областей: Полтавська (15% серед всіх опитаних книгозбірень), Дніпропетровська (13%), Харківська (11%), Київська (10%), Львівська (10%), Вінницька (5%), Житомирська (4%), Івано-Франківська (3%), Миколаївська (3%), Одеська (3%), Кіровоградська (3%), Сумська (3%), Тернопільська (3%), Хмельницька (3%), Черкаська (3%), Чернівецька (3%), Закарпатська (2%), Рівненська (1%), Запорізька (1%), Чернігівська (1%).

 

Як повідомлялося, раніше український ПЕН отримав понад 25 тисяч різножанрових книжок англійською мовою для дорослих, підлітків та дітей від Book Aid International. До бібліотек передали 17 тисяч видань, а потім — ще 27.

 

Читайте також:  Як подолати дитячу тривожність? Ці книжки допоможуть

 

Чільне зображення: FreePik