DC Comics

Зомбіапокаліпсис чи диктатура прибульця: що чекає в майбутньому DC

19.04.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Том Тейлор. DCміляція: комікс/ пер. з англійської А.Пітик, К.Пітик. – К.: Рідна мова, 2020 – 232с.

Кіношна і коміксова супергероїка отримала поштовх до розвитку з виходом кіноадаптацій на новий рівень. Але як в розрізі світу мальописів, так і в кінематографі, ми вже бачимо згасання початкового імпульсу, котре  призводить до підміни якості — кількістю з подальшим завмиранням індустрії до наступного поштовху.

Саме таким поштовхом міг би стати комікс «DCміляція», та може стати режисерська версія «Ліги Справедливості» Зака Снайдера. Чим вони схожі, яке місце займають в коміксовому мультивсесвіті та яке на них чекає майбутнє, про це і багато іншого і піде мова далі.

Мультивсесвіти  DC

Для широкої авдиторії поняття мультивсесвіту привніс Marvel, який потрохи розбудовував і пояснював світобудову, починаючи з оригінальних історій героїв, ведучи їх до арок глобальних подій, як то «Ера Альтрона» чи «Месники: Війна нескінченності».

 

Насправді поняття мультивсесвіту давнє і першими його ввели найбільші конкуренти Marvel, видавництво DC зі своїм «DC Multiverse».

 

Вперше паралельні світи з’явилися ще в 1953 році у випуску «Wonder Woman #59». Сама концепція виникла згодом у «Флеш двох світів» (Flash of Two Worlds) в коміксі «The Flash #123» 61 року випуску. Потім, на основі концепції, побудували глобальну подію присвячену 50-річчю видавництва під назвою «Криза на нескінченних землях» (Crisis on Infinite Earths).

 

Читайте ще: Парад коміксів: новинки на українському ринку

 

Нащо робити важкі конструкції з паралельними всесвітами й купою персонажів, що існують паралельно? Усе просто: маркетинг. Криза «супергероїки» як жанру коміксів, що зараз відбувається в штатах, далеко не перша. А мультивсесвіт та глобальні події, дозволяли оновлювати часові відліки й оживляти давно забутих персонажів для перезапуску їх історій. Таким чином, видавництва отримали змогу експлуатувати влучні сюжети та оживляти вже забутих героїв, продаючи їх ще раз.

Мапа Мультивсесвіту DC (Клацніть на зображення для збільшення)

Знайомтесь: DCміляція

Цей комікс, на щастя, не належить до продуктів «вторинної переробки» DC. Це повністю оригінальна історія від Тома Тейлора, що була випущена у 2019 році. Нарешті «DCміляція» вийшла друком і українською від видавництва Рідна мова цього березня. За малюнок в історії відповідають Тревор Гейсайн, Стефано Гаудіано та Рейн Бередо.

Щодо автора Том Тейлор один із небагатьох сценаристів коміксів DC, котрий пише цікаві й унікальні речі. Найбільше він відомий за серію коміксів за мотивами гри, що перейшла з розрізу простого мерчу для збільшення об’єму продажів до однієї з найсильніших історій індустрії. І з новою лімітованою серією «DCміляція» він не впустив цієї планки й обійшов відносного конкурента в особі серії Marvel Zombies. До речі, на відміну від мультивсесвіта DC, фішку з супергероями-зомбі Марвел встигли розіграти раніше.

Видавництво «Рідна мов»а влучно обрали час випуску: саме в розпал пандемії коронавірусу. 

 

Про що комікс? 

«Шістсот мільйонів. Ось скільки людей стали жертвами таємничого техно-органічного вірусу, що захопив Землю. Шістсот мільйонів заражених. Шістсот мільйонів людей обернулися на божевільних розлючених убивць, що жадають смерті та руйнувань. І це лише початок»

 .

– DCміляція

 

Дарк Сайд отримує Рівняння Антижиття і стає першою його жертвою, першим зомбі. Вірус мутував, а нульовим пацієнтом стає Кіборг, котрий приносить заразу на землю. І ось тут ми крокуємо напряму на стежку актуальності, через те, що знаходячись в голові Кіборга, вірус мутував і тепер передається не тільки через банальні укуси та подряпини, а і через цифрові копії заражених зображень.

Привіт 2021 рік QAnon`и, прихильники теорії змов та люди, що палять вежі 5g (дисклеймер: коронавірус не яким чином не передається через вежі 5g). Том Тейлор зі смаком та знанням справи стає на стежку зомбі-горрорів не забуваючи про похмурість і драму.

 

Читати ще: Не лише комікси: що читають видавці, які видають графічну прозу в Україні

 

Сюжетні повороти справді дивують, а вбитих персонажів ледь не більше ніж у «Грі престолів».  Мотивації персонажів зрозумілі, дії не викликають питань і загальна логіка всесвіту працює, а це насправді  виключення для індустрії сьогодні. Серед персонажів ви запам’ятаєте Зелену Стрілу, який породжує майже всі жарти книги. Далі арку Джона Константина, в котрій він видається більше Константином, ніж у більшості випусків зі своєю участю останнього часу. Та романтичну арку Гарлі Квін та Плюща, котра починається з перемоги над зомбі-Джокером і завершується класичним ендінгом любовної лінії зомбі-апокаліпсису.

Також в українському виданні важлива унікальна обкладинка (раніше під нею виходив один із випусків лімітованої версії) і колосальна робота верстальників над локалізацією звуків це просто чарівно. Цікавий бонус – галерея додаткових матеріалів, в якій обкладинки мальованої історії стилізовані під постери тематичних фільмів. Єдиний мінус у візуальному плані – те, що над різними арками працювали різні художники і місцями малюнок має не зовсім рівномірний вигляд.

 

Загалом головна лінія коміксу серйозна і навіть трагічна, вона показує трансформацію героїв під тиском нових, незвичайних обставин. І якщо Гарлі Квін це допомагає позбутися нездорових аб’юзерських відносин з Джокером та знайти нові романтичні стосунки, то для синів Бетмена та Супермена це закінчується не настільки приємно і наносить більше ран, ніж зціляє їх.

Всесвіт Снайдеркату

Говорячи про мультивсесвіти й трансформацію героїв не можна оминути й «снайдеркат» (вимолена фанатами версія «Ліги Справедливості» від режисера Зака Снайдера), який нарешті добрався до релізу в березні.

 

І якщо «DCміляція» розповідає більше про тілесні спотворення і трансформацію героїв у зрості над собою і своїми вадами, то у Снайдера ми отримуємо метаморфозу Бога з класичними для режисера алюзіями.

 

Загалом снайдеркат «Ліги Справедливості» не можна розглядати окремо від двох минулих фільмів «Людина зі сталі» та «Бетмен проти супермена». Ці фільми формують умовну трилогію (через те, що можна не дивитися всі, щоб розуміти інші) про становлення, смерть та воскресіння нового Бога в образі Супермена. Дві перші стрічки розповідають про шлях метаморфози криптонця в людину, остання про його воскресіння і порятунок (хоч на якусь мить) людства.

Біблійні алюзії та алегорії давно стали частиною авторського почерку Снайдера

 

Якщо брати окремо «снайдеркат», то на виході ми отримали фільм, якого так бажали, а головне заслуговували фанати. Всі арки й мотивації присутні, кількість пробілів в розповіді зведено до мінімуму, всі герої отримують свої структуровані історії, які органічно вписуються і не ламають цілісність стрічки.

 

Режисерську версію «Ліги справедливості» можна назвати альманахом усіх улюблених прийомів Зака Снайдера. Тут і slow motion, купа прямих біблійних алюзій, розповідь, що повільно згортається в цілісну картину, і засилля спецефектів (видно брак бюджету, іноді якість ефектів ріже око). По суті «Ліга» стала авторським фільмом.

 

Також пригадаймо, що вже на цю мить вийшло дві версії «Ліги справедливості»: стандартна та чорно-біла версія з трохи зміненим фіналом.

 

Обидві версії з відкритим фіналом і величезним кліфгенгером (відкритим кінцем, що натякає на продовження). Фінал продовжує розвиток видіння Брюса Вейна, про Флеша з майбутнього, в якому Дарксайд переміг, Бетмен не зміг врятувати вагітну Лоїс Лейн, а супермен став лихим (так чимось нагадує сюжет лінійки коміксів Injustice від автора «DCміляції»). У Снайдера були дуже великі плани на розбудову кіновсесвіту DC, зі стрибками у часі, паралельними землями й глобальними подіями. На жаль, ці плани вже не будуть втілені в життя.

Так в нещодавньому інтерв’ю Снайдер поділився своїм баченням на продовження «Ліги». За його задумом, сюжет другого фільму відбувався б в постапокаліптичному світі, де Супермен захопив владу на планеті та встановив диктатуру після смерті коханої.

 

Читати ще: Квантовий стрибок Капітана України: коли чекати на золоту добу українських коміксів

 

«Головні герої, тобто решта членів Ліги, планують вкрасти Материнську коробку, залишену в руїнах Готемської церкви. Вони хочуть з її допомогою перемістити Флеша назад в часі, щоб той змінив минуле. У ніч перед своєю великою місією герої б влаштували вечір спогадів, де кожен з них поділився б своєю історією. Одну з них розповідав Джокер, який згадував, як він вбив Робіна. До речі, у кінцівці Супермен вбиває всіх персонажів. За винятком Флеша. Йому вдається прорватися крізь час».

 

При цьому вже у третьому фільмі сюжет мав би початися з самопожертви Бетмена: Флешу вдалося змінити минуле, але герої не змогли врятувати Брюса Вейна від загибелі. Тепер Лізі Справедливості на чолі з Суперменом належить захистити Землю від вторгнення Дарксайду знову.

 

«Фінальний фільм багато в чому був би історією про Супермена. У сюжеті йому приділялося б чимало часу. Коли Бетмен помер, саме йому довелося взяти на себе роль лідера команди. До того моменту Диво-жінка стала б королевою Теміскіри і повела б армію амазонок проти Дарксайд. А Аквамен очолив би військо Атлантиди. Супермен, таким чином, став би ватажком не тільки Ліги, а й людства в цілому. І ми б простежили, як Супермен перетворюється з берсерка на справжнього героя».

 

При цьому у фіналі син Супермена і Лоїс Лейн став би новим Бетменом.

 

 

Але на жаль, чи на щастя, ми не побачимо візії режисера, та і загалом передбачати успіхи сиквелів доволі невдячна справа. Так, наприклад, продовження лімітованої серії «DCміляція», а як ми знаємо великі видавництва коміксів не можуть зупинитися, коли бачать як гарна серія продалася, мають слабкий вигляд у порівнянні з «першою частиною».

 

У будь-якому разі, ні на Снайдері, ні на цифровому зомбі апокаліпсисі «DCміляції», мультивсесвіт не завершиться, і, я певен, подарує нам ще багато нових цікавих історій і авторських рішень.

Купити комікс на сайті видавництва.

 

Матеріал створений у партнерстві.