Білорусь

Український ПЕН закликає звільнити білоруського журналіста Рамана Пратасевіча

26.05.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

 Український ПЕН виступив проти затримання білоруського журналіста Рамана Пратасєвіча. Звернення оприлюднили на офіційному сайті організації.

23 травня літак Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса та пролітав над територією Білорусі, змусили змінити маршрут і приземлитися в Мінську. На борту літака був Раман Пратасєвіч – колишній редактор телеграм-каналу NEXTA та редактор телеграм-каналу «Беларусь головного мозга». Після вимушеної посадки літака Романа та його партнерку Софію Сапегу затримали.

 

24 травня на державному телебаченні Білорусі показали відео, на якому затриманий журналіст каже, що перебуває в СІЗО №1 Мінська, нібито «продовжує співпрацювати зі слідством, не має проблем зі здоров’ям» і що ставлення силовиків до нього «максимально коректне». Пратасєвіч, говорячи про співпрацю зі слідством, згадав про свідчення нібито «за фактом організації масових заворушень у Мінську». На цьому відео на обличчі Рамана видно сліди побиття та синці.

 

«Затримання Рамана Пратасєвіча є порушенням прав людини та міжнародного права, його мета – обмежити до нуля свободу слова в Білорусі. Ця подія є частиною масштабної кампанії репресій проти вільних медіа в Білорусі. У грудні 2020 року відбулися обшуки в “Пресклубі”, частину працівників медіаоб’єднання взяли під варту. 18 травня обшукали офіси та квартири редакторів онлайн-видання TUT.by. Домен впливового опозиційного порталу заблокували. В обох випадках журналістів звинувачували в «ухиленні від сплати податків», − нагадують у ПЕН.

 

24 травня 2021 року самопроголошений президент Білорусі Аляксандр Лукашенка підписав зміни до законодавства про медіа та масові акції, які суттєво обмежують діяльність журналістів та опозиційних партій у Білорусі.

 

«Робота вільних і доброчесних медіа та блогів жодною мірою не має призводити до включення журналістів у список Комітету державної безпеки із переліком осіб, нібито причетних до «терористичної діяльності». Вільні медіа та вільне поширення інформації – це не «організація масових заворушень» та не «порушення громадського порядку», в яких білоруський режим звинувачує Рамана Пратасєвіча. Ми закликаємо уряд України та уряди всіх демократичних країн, Організацію з безпеки і співробітництва в Європі, Раду Організації Об’єднаних Націй з прав людини, інші міжнародні правозахисні та гуманітарні організації докласти всіх зусиль, щоб негайно звільнити Рамана Пратасєвіча та всіх в’язнів сумління в Білорусі. Ми вимагаємо від міжнародної спільноти посилити тиск на білоруську владу з метою припинення переслідувань вільних медіа», − заявляють учасники Українського ПЕН.

 

Наразі триває збір підписів до заяви, де підписались близько вісімдесяти українських письменників, перекладачів, журналістів, видавців.

 

Нагадаємо, у квітні Український ПЕН закликав звільнити білоруського літературознавця та політолога Аляксандра Фядуту та решти білоруських політв’язнів, а також забезпечення їх усією необхідною медичною та правовою допомогою.

 

Додамо у лютому стартував медіапроєкт «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople), присвячений письменникам і журналістам України та світу, яких переслідують через їхні політичні переконання. Проєкт реалізовують медіа «Читомо» та Український ПЕН за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).

 

Зокрема, у межах проєкту вийшли матеріал «Країну спакували в автозак»: білоруські письменники та журналісти-політв’язні  і  «Ми вийшли на вулиці»: мистецтво протесту в Білорусі 2020-2021.