медіа під час війни

Репортери без кордонів: Журналісти в Україні перебувають у більшій фізичній небезпеці, ніж будь-коли

03.05.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Україна опинилася на 106 місці в щорічному «Індексі свободи преси» міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів». Про це ідеться у звіті RSF за 2022 рік. 

 

У 2021 році Україна була на 97-місці. RSF повідомляють, що цього року УКраїна впала у рейтингу через повномасштабне російське вторгнення, зокрема атаки російськими військами джерела новин на окупованих територіях та примушування до співробітництва.

 

«У Східній Європі, окрім людських трагедій, війна, яку розгорнула росія (155-е місце) проти України, створює руйнівні наслідки для свободи преси в регіоні. Близько п’ятьох журналістів і працівників ЗМІ загинули в результаті обстрілу протягом першого місяця російського наступу, який почався 24 лютого 2022 року», — ідеться у звіті про Україну.

 

Україна отримала 55, 76 балів у шкалі від 0 до 100, коли 100 — найкращий результат, а 0 — найгірший. 

 

 

Медіаландшафт в Україні RSF відзначає як різноманітний, але такий, що залишається значною мірою під контролем олігархів, які володіють усіма національними телеканалами – за винятком Суспільного мовника – та впливають на їхню редакційну політику.

 

RSF наголосило на тому, що багато новинних ЗМІ ще до повномасштабного вторгнення були ослаблені внаслідок пандемії COVID-19: частина закрилася, а частина «вдалася до публікації упередженого, спонсорованого контенту, підживлюючи недовіру громадськості до ЗМІ».

 

Переглянути звіт RSF у вигляді інтерактивної мапи можна за посиланням.

 

Репортери без кордонів (RSF) — міжнародна недержавна організація захисту прав людини, яка оберігає свободу слова в усьому світі. Організація проводить боротьбу з цензурою та виступає за звільнення журналістів, котрі перебувають в ув’язненні, пов’язаному з їхньою професійною діяльністю.

 

Індекс свободи преси публікується з 2002 року. Під час його формування враховуються такі чинники: незалежність ЗМІ від власника і політичного впливу, рівень самоцензури, законодавча база, яка регулює діяльність ЗМІ, плюралізм думок у ЗМІ, рівень насильства проти журналістів.

 

Нагадаємо, за два місяці з початку повномасштабного вторгнення в Україну росія скоїла 243 злочини проти журналістів та медіа.

 

Читайте також: Як реагує Міжнародний ПЕН на порушення свободи слова та куди звертатися загроженим митцям

 

Джерело: Детектор медіа

 

Чільне фото: investory