злочини росії

Окупанти вбивають, полонять журналістів, а редакції захоплюють

24.04.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

За два місяці з початку повномасштабного вторгнення в Україну росія скоїла 243 злочини проти журналістів та медіа. Про це повідомив Інститут масової інформації (ІМІ).

Російські злочини проти журналістів та медіа зафіксовано в 16 регіонах України. Найбільше злочинів Росія скоїла в Києві та області (це вбивства, поранення, зникнення, викрадення, обстріли журналістів та телевеж, погрози, кіберзлочини). Далі Запоріжжя та Херсонщина: деякі міста цих регіонів окуповані російською армією – там зафіксовано випадки викрадень, обстрілів журналістів, погроз, кіберзлочинів, захоплень редакцій медіа та вимкнення українського мовлення. 

Станом на 24 квітня 7 журналістів вбито під час виконання професійних обов’язків, 10 – поранено, щонайменше 15 журналістів зникли безвісти. 

 

Серед вбитих журналістів: 

 

  • Євген Сакун, оператор телеканалу LIVE (загинув 1 березня під час російського ракетного обстрілу телевежі в Києві);
  • Брент Рено, документаліст і кореспондент The Times (розстріляний росіянами 13 березня в Ірпені на блокпосту);
  • П’єр Закжевскі, оператор телеканалу Fox News, громадянин Ірландії (загинув 14 березня під час артилерійського обстрілу російських військ у селі Горенка Київської області).
  • Олександра Кувшинова, українська фіксерка, журналістка (загинула 14 березня разом з П’єром Закжевскі під час артилерійського обстрілу з боку російських військ у селі Горенка Київської області);
  • Аксана Бауліна, журналістка російського The Insider, Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального (загинула 23 березня під російським обстрілом у Києві під час виконання редакційного завдання).  
  • Максим Левін, фоторепортер, воєнний кореспондент, працював із багатьма міжнародними агенціями та українськими виданнями, зник 13 березня, 1 квітня знайдений вбитим. 
  • Мантас Кведаравічюс, литовський режисер та документаліст, вбили у Маріуполі.

 

Ще 14 журналістів загинули як учасники бойових дій або внаслідок російських обстрілів, не під час виконання ними журналістських обов’язків. Зокрема це Віктор Дудар, військовий журналіст; Олег Якунін, редактор запорізького сайту misto.zp.ua; Юрій Олійник, оператор 24 каналу; Сергій Заїковський, публіцист, історик, перекладач; Євген Баль, журналіст, письменник, волонтер.

Також ІМІ зафіксував 8 випадків захоплення та викрадення журналістів росіянами. У цих випадках у полон потрапили щонайменше 9 журналістів. Більшість з них уже звільнено, але досі невідома доля одного з журналістів Дмитра Хилюка, який зник на Київщині. Колеги мали інформацію, що він потрапив у полон, але область вже звільнено від окупантів, проте про місце перебування журналіста нічого не відомо.

 

Крім того, невідомою залишається доля ще щонайменше 14 журналістів з Маріуполя. 

 

Також серед злочинів росіян обстріли, погрози, переслідування журналістів, обстріли й захоплення телевеж, хакерські атаки на сайти українських медіа, обстріли офісів медіа, вимкнення українського мовлення, блокування доступу до сайтів українських медіа в рф та окупованому Криму тощо. 

 

Щонайменше 106 регіональних медіа змушені були припинити роботу через погрози з боку російських окупантів, захоплення редакцій, неможливість працювати в умовах тимчасової окупації та друкувати газети тощо.

 

Російські окупанти обстріляли 11 телевеж у восьми регіонах України: Мелітополь (Запорізька область), Київ та село Винарівка (Київщина), Харків та область (Ізюм), Рівне, Вінниця, Коростень (Житомирщина), Лисичанськ (Луганщина), Білопілля (Сумщина). Унаслідок російських авіаударів повністю або частково в цих регіонах зникало українське мовлення.

 

Крім того, окупанти захоплювали редакції українських медіа та вмикали російські канали. Зокрема, російські окупанти примусово відімкнули Херсон та Мелітополь від українського мовлення, будівлю Суспільного в Херсоні окупанти замінували. 

 

Також ІМІ зафіксував численні DDoS-атаки на сайти українських онлайн-медіа та громадських організацій, які висвітлюють війну Росії проти України, а ще погрози на електронні адреси редакцій українських медіа та журналістів. 

 

Як відомо, за місяць повномасштабного вторгнення було скоєно 148 злочинів проти журналістів та медіа російськими військовими. Також у Маріуполі системно погрожують місцевим ЗМІ. 

Нагадаємо, що засуджений окупантами журналіст Владислав Єсипенко отримав премію PEN America.