PEN America

Засуджений окупантами журналіст Владислав Єсипенко отримав премію PEN America

20.04.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Засуджений окупаційною владою Криму журналіст-фрилансер проєкту «Крим.Реалії» Владислав Єсипенко отримав премію PEN/Barbey Freedom to Write від PEN America. Про це повідомили на сайті PEN.

«Нагороджуючи Владислава Єсипенка премією PEN/Barbey Freedom to Write Award 2022 року, PEN America визнає його мужність у продовженні розповіді історій українців, які пережили роки російської окупації. Ми прагнемо висвітлити небезпеки, які становить російське вторгнення в Україну для журналістів, письменників та самої свободи слова», — ідеться в повідомленні.

 

На сайті PEN зазначили, що справа Владислава Єсипенка була одним із пріоритетів адвокатської діяльності PEN America з моменту його арешту в березні 2021 року: після затримання журналіста PEN America оприлюднив заяву з вимогою його негайного звільнення.

 

Генеральна директорка PEN America Сюзанна Носсель наголосила: «З лютого всі жахи війни росії з Україною оголюються для всього світу, але російська кампанія задушення України сягає набагато далі, і вона посилилася в 2014 році з незаконною окупацією Кримського півострова. Незламні репортери, такі як Владислав Єсипенко, створили портал, який дозволить світу побачити російську окупацію такою, якою вона є, силою, спрямованою на придушення волі вільних людей. Оскільки світ вражений мужністю та рішучістю українського народу, ми з гордістю вшановуємо Владислава Єсипенка, чия кар’єра означала безстрашно говорити правду перед лицем серйозної небезпеки та обману».

 

Вона додала, що ця нагорода є знаком солідарності PEN America з усіма письменниками, журналістами та народом України, оскільки «вони зберігають бажання чинити опір, говорити та свідчити про те, що стане одним із найбільших жахів і обуренням XXI століття».

 

Церемонія нагородження відбудеться 23 травня в Американському музеї природознавства на Мангеттені на літературному гала-концерті PEN America 2022. Відзнаку Владислава отримає його дружина, Катерина Єсипенко.

 

Владислав Єсипенко — позаштатний журналіст Радіо Свобода, працював у проєкті «Крим.Реалії» та розповідав про наслідки російської окупації для жителів півострова, зокрема для кримських татар. Затриманий співробітниками ФСБ Росії в Криму 10 березня 2021 року за звинуваченням у зборі інформації «на користь спецслужб України», а також зберіганні в автомобілі «саморобного вибухового пристрою». Повідомив про тортури з боку російських спецслужб та погрози вбивства.

 

Barbey Freedom to Write Award — нагорода PEN America, що присуджується з метою припинення переслідування письменників і захисту свободи слова. Відзнака, заснована у теперішньому вигляді у 2016 році, призначена для вшанування письменників і митців, ув’язнених за свою творчість. З 1987 по 2015 премія мала назву Barbara Goldsmith Freedom to Write на честь американської письменниці і журналістки Барбари Голдсміт. З 51 ув’язненого лавреата, які отримували нагороду від 1987, 45 звільнили.

 

Лавреатом відзнаки 2017 року став український кінорежисер Олег Сенцов, на той момент політв’язень кремля.

 

Нагадаємо, у лютому 2022 року підконтрольний росії Сімферопольський районний «суд» тимчасово окупованого Криму засудив Єсипенка до шести років колонії загального режиму та штрафу у розмірі 110 тисяч рублів. ФСБ РФ звинуватило журналіста у незаконному виготовленні боєприпасів: «вийманні зі схованки компонентів вибухового пристрою».

 

У 2021 році відбулася правозахисна акція на підтримку українських політв’язнів у росії й Криму, а також полонених на окупованих територіях Донецької та Луганської областей з нагоди Дня ув’язненого письменника, або Дня порожніх стільців (Empty Chair Day). На ній говорили й про Єсипенка як одного з в’язнів окупаційного російського режиму в Криму.

Читайте також: Характер переможця. Історія журналіста-політв’язня Владислава Єсипенка

 

Чільне фото: Кримська солідарність