PEN Ukraine

У Києві відбулась вулична акція підтримки українських політв’язнів

16.11.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Щорічну вуличну акцію «Порожні стільці» провели на Софійській площі. Про це повідомив пресцентр Українського ПЕНу.

Правозахисну акцію на підтримку українських політв’язнів у Росії й Криму, а також полонених на окупованих територіях Донецької та Луганської областей провели з нагоди Дня ув’язненого письменника, або Дня порожніх стільців (Empty Chair Day), що відзначають 15 листопада. Порожні стільці на правозахисних акціях цього дня стали символом авторів, які не можуть бути з нами внаслідок ув’язнення, переслідування, зникнення чи вбивство y зв’язку з професійною діяльністю чи переконаннями.

 

Організатори, Український та Центр громадянських свобод, мають на меті нагадати українцям і світовій спільноті про справи наших громадян, незаконно ув’язнених у Росії та Криму за політичними мотивами, а також закликати представників влади використовувати кожну нагоду для їхнього звільнення.

 

Акція відбулась вчетверте. Цьогоріч у ній взяли участь письменник, президент Українського ПЕНу Андрій Курков, акторка і телеведуча Наталя Сумська, акторка Римма Зюбіна, співачка Христина Соловій, журналістка, продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська, письменниця і кінорежисерка Ірина Цілик, журналіст, колишній політв’язень Микола Семена, журналіст Осман Пашаєв. Ведучими акції були виконавча директорка ПЕН Україна Тетяна Терен та голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук. Вони зачитали свої листи до ув’язнених зі словами підтримки, які передадуть політв’язням. Аналогічна акція відбулась у Нью-Йорку у межах глобальної кампанії #PrisonersVoice за участі колишнього політв’язня, журналіста Станіслава Асєєва.

 

За інформацією Центру громадянських свобод, станом на сьогодні щонайменше 300 українців перебувають у полоні в ОРДЛО. У тюрмах Російської Федерації та Криму утримують близько 127 громадян України за політичними мотивами, з них – 89 кримських татар.

 

Ірина Цілик зачитує лист ув’язненому громадянському журналісту з Криму Сейрану Салієву: «Впродовж останніх років я безліч разів відчувала власне безсилля. Але водночас як режисерка і письменниця я розуміла також, що слова мають певну міць. Вони будують містки між людьми, оприсутнюють часом важливі смисли, дають надію».

Тетяна Терен: «Громадянська журналістика – це унікальний феномен, що виник у Криму після окупації півострова Росією. Коли після 2014 року всі незалежні медіа у Криму або були закриті, або були змушені переїхати на материк, саме ці люди, громадські активісти, взяли в руки свої телефони і почали фіксувати те, що відбувалося на півострові. По суті, вони стали єдиним джерелом правди в Криму, за що їх позбавили волі і назвали терористами».

Серед ув’язнених в окупованому Криму – колишній журналіст, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, журналісти Владислав Єсипенко та Олексій Бессарабов, а також громадянські журналісти Сервер Мустафаєв, Асан Ахтемов, Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Сейран Салієв, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Осман Аріфмеметов, Рустем Шейхалієв та Амет Сулейманов.

 

Додамо, цього року Читомо та Український ПЕН за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED) реалізували медіапроєкт «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople). Він присвячений сучасним українським письменникам та журналістам-політв’язням, що перебували чи продовжують перебувати у в’язницях Криму, ОРДЛО та РФ, а також політичним в’язням Білорусі, Туреччини, Мексики, Еритреї, Венесуели, Індії, Зімбабве та Філіппін.

 

Читайте також: Як реагує Міжнародний ПЕН на порушення свободи слова та куди звертатись загроженим митцям

Фото Олександра Хоменка