* ESC - закрити вікно пошуку
самоідентифікація
За останній місяць кількість україномовних українців дещо зросла
06.05.2022Станом на 19 березня 76% українців вважали українську мову рідною, наразі їхня кількість становить 80%, зросла й кількість українськомовних людей від 48 до 51% відповідно. Про це йдеться у результатах десятого загальнонаціонального опитування*, проведеного соціологічною групою «Рейтинг».
Українську рідною мовою вважають 80% опитаних, російську — 16%, іншу мову — 3%. У березні ж це було 76%, 20% і 2% відповідно.
Дослідження свідчить про стале зменшення російськомовного сегмента українців: у 2012 таких респондентів було близько 40%, наприкінці 2021 — 26%, на початку війни — 18%, станом на кінець квітня — 15%. Натомість «перетік» російськомовних відбувається у сегмент «двомовних» (з 15 до 33%).
Крім того, дослідження ставлення до різноманітних етнічних і мовних груп, які проживають в Україні, показали позитивне, або ж позитивно-нейтральне ставлення до них. Найкраще українці ставляться до українськомовних (95% — позитивно) та російськомовних (57% — позитивно, 30% — нейтрально, 13% — негативно) українців. Позитивне ставлення переважає також і щодо євреїв (60%) та угорців (49%), що проживають на території України.
Понад 65% українців підтримують перейменування вулиць в Україні, що містять російські або ж радянські назви.
71% людей — за демонтаж пам’ятників, які пов’язані з росією. 62% — за заборону на радіо та телебаченні музичної продукції з росії. Водночас українці суперечливо сприймають ініціативу щодо вилучення зі шкільної програми творів російської літератури (підтримують — 35%, не підтримують — 30%, нейтрально ставляться — 31%).
Щодо демонтажу пам’ятників, пов’язаних з історією Другої світової війни, то відносна більшість виступає проти (40%). Підтримують цю ініціативу — 19%, нейтрально ставляться до неї — 36%.
Соціологічна група «Рейтинг» (Rating Group Ukraine) — недержавна, незалежна дослідницька організація, яка спеціалізується на проведенні усіх видів соціологічних досліджень із дотриманням міжнародних стандартів, затверджених кодексами ESOMAR та WAPOR. Постійний член Соціологічної Асоціації України.
Нагадаємо, станом на кінець березня 83% українців вважали, що українська мова повинна бути єдиною державною в Україні. 60% двомовних українців були готові найближчим часом перейти виключно на українську.
*Авдиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донеччини й Луганщини. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews — телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3,1%. Терміни проведення: 27 квітня 2022 р.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості