Білорусь

Алексієвич: Ми даремно думали, що перемогли комунізм

07.03.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Білоруська письменниця, лавреатка Нобелівської премії з літератури Світлана Алексієвич  засудила війну Росії проти України та зазначила, що вона гірша від Другої світової. Про це вона повідомила в ефірі білоруської редакції «Радіо Свобода».

 

Алексієвич назвала Владіміра Путіна гіршим за фактичного засновника тоталітарної диктатури в СРСР Сталіна, бо Путін не має жодної людської ідеї. «Сталін — це теж був фашизм, але наші батьки захищали Батьківщину. А тепер це зло, яке не вкладається в людську уяву. А ідеї, якими надихають російських солдатів, російське населення, — навіть гірші за природність тої війни, про яку я багато чула і намагалася зрозуміти це зло в людині», — зазначила письменниця.

 

Алексієвич сказала: «Виявляється, ми даремно думали, що перемогли комунізм. Ми його не перемогли. А те, що сьогодні відбувається, це «червона людина», як я його називаю. Чи це його останній бій чи ні, але це ознаки звідти, з минулого. Ми ще не відірвалися від цього, бо не пручалися, а сприймали все як належне. Країна комунізму впала, і ми почали виживати, замість того, щоб будувати нове життя».

 

Вона повідомила, що захоплюється героїзмом українців. «Я любила свою бабусю, своїх українських родичів, але не знала, наскільки глибока сила українців. Ці страшні кадри, коли в українське село заходять російські танки, а старенькі бабусі з палицями, старі, діти кидаються на ці танки, стають на коліна… Кажуть, що зараз танки йдуть і більше не розвертаються. Я не маю сил це бачити…», — розповіла Алексієвич.

 

 

Також письменниця зазначила, що, на її думку, найбільшим героїзмом для білорусів, яких відправлять воювати за Росію в Україні, буде відмова стріляти. Вона додала, що ситуація зараз протилежна війні з фашизмом, коли героїзм полягав у воєнних діях та захисті.

 

«Я думаю, що ми всі відповідальні за те, що відбувається. Кожен з нас повинен щось зробити, щоб цьому запобігти», — сказала Світлана Алексієвич. Також вона заперечила вину українців у війні, яку намагається просувати російська пропаганда. 

 

Про фейки щодо білорусів і українців Алексієвич сказала так: «Це одна з форм пропагандистської роботи. Те, як працюють Кисельов і Соловйов, колись буде називатися зразком «кримінальної журналістики», бо така журналістика є злочином».

 

«Ми вже не маємо незалежності, і ми країна-агресор. Це соромно і страшно», — зазначила письменниця. «З цим важко жити, але я думаю, що почуття провини робить нас більш відкритими до болю інших людей», — підсумувала вона.

 

Світлана Алексієвич — білоруська російськомовна письменниця, журналістка, сценаристка документальних фільмів та публіцистка українського походження. Лавреатка Нобелівської премії з літератури за 2015 рік.

 

Нагадаємо, понад 1300 письменників, серед яких і Світлана Алєксієвич, підписали заяву PEN International з вимогою припинити жорстокість, спричинену російським вторгненням в Україну. Нобелівські лауреати, серед яких Памук, Мюллер, Ішіґуро, висловили свою підтримку українському народу перед лицем російської агресії.

 

Чільна світлина: REUTERS