букер 2024

Андрій Курков — один з номінантів Міжнародної Букерівської премії-2024

11.03.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародна Букерівська премія оголосила довгий список творів, що претендують на нагороду у 2024 році. Його опублікували на сайті премії.

До переліку увійшло 13 книжок:

 

  • “The Silver Bone” («Срібна кістка», в оригіналі книжка вийшла під назвою «Самсон і Надія») Андрія Куркова, переклад — Борис Дралюк;
  • “Simpatía”(«Співчуття») Родріго Бланко Кальдерона, переклад — Ноель Ернандес Гонсалес й Даніель Хан;
  • “Not a River”(«Не річка») Сельви Алмада, переклад — Енні МакДермотт;
  • “Undiscovered” («Нерозкритий») Габріели Вінер, переклад — Джулія Санчес;
  • “White Nights” («Білі ночі») Уршулі Хонек, переклад — Кейт Вебстер;
  • “Mater 2-10” («Матер 2-10») Хван Сок Йона, переклад — Сора Кім-Расселл та Янгдже Жозефін Бе;
  • “What I’d Rather Not Think About” («Речі, про які я краще б не думав») Дженте Постума, переклад — Сара Тіммер Гарві;
  • “Crooked Plow” («Кривий Плуг») Ітамар Вієйра Жуніор, переклад — Джонні Лоренц;
  • “The House on Via Gemito” («Бдинок на Віа Геміто») Доменіко Старноне, переклад — Уна Странскі;
  • “Lost on Me” («Загублений в мені») Вероніки Раймо, переклад — Лія Янечко;
  • “A Dictator Calls” («Дзвінки диктатора») Ісмаїла Кадаре, переклад — Джона Годжсона;
  • “Kairos” («Кайрос») Дженні Ерпенбек, переклад — Міхаель Гофманн;
  • “The Details” («Деталі») Ії Генберг, переклад — Кіра Йозеффсон.

 

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений The Booker Prizes (@thebookerprizes)

На премію номінували авторів з Аргентини, Венесуели, Німеччини, Швеції, Польщі, Південної Кореї, Албанії, України, Нідерландів, Італії, Бразилії та Перу.

 

Лонглист обрало професійне журі у складі Вільяма Кентріджа, Наталі Діаз, Елеонори Вахтель (голова журі), Ромеша Гунесекера, Аарона Робертсона та Ґ’юго Глендіннінга.

 

Роман «Самсон і Надія» вийшов 2021 року у видавництві «Фоліо» (переклад з російської Віктора Бойка, у 2020 році книжка друком у тому ж видавництві російською). На англійську мову його переклав Борис Дралюк, книжку видало MacLehose Press у березні 2024 року.

 

 

«Ранньою весною 1919 року у Самсона Колечка під час вуличного погрому козаки зарубали батька, йому самому відтяли вухо. У Києві заворушення, місто знову захоплене більшовиками, але вони майже не контролюють ситуацію. Городян грабують справжні і фальшиві червоноармійці, по околицях Києва раз по разу господарюють банди всіляких отаманів — Зеленого, Григор’єва, Струка… Виживати стає все складніше. За збігом дивних обставин — завдяки письмовому столу покійного батька — Самсона Колечка беруть на службу до міліції. Ця справа для нього абсолютно нова, проте, він одразу починає розслідувати злочини — ті, що здійснюють червоноармійці, які в нього оселилися. Розслідування Самсона призводять до абсолютно непередбачуваних наслідків…», — ідеться в анотації.

 

На сайті Міжнародної Букерівської премії зазначають, що роман «наповнений характерним гумором і магічним реалізмом», а також «багатими історичними деталями».

 

Букерівська премія (The Man Booker Prize) — одна з найпрестижніших літературних премій англомовного світу й світу загалом. Перше вручення відбулося 1969 року. На Букерівську премію художньої літератури можуть претендувати твори письменників будь-якої національності, написані англійською мовою та опубліковані у Великій Британії чи Ірландії.

 

Міжнародна Букерівська премія заснована 2005-го і до 2015 року вручалася раз на два роки. Премія могла бути присуджена як англомовному письменнику, так і автору, чиї твори перекладені англійською. А з 2016 року премію почали вручати щорічно виключно за перекладені англійською мовою художні літературні твори.

 

Приз становить £50 000; 25 000 фунтів стерлінгів для автора та 25 000 фунтів стерлінгів для перекладача (або розділені порівну між кількома перекладачами).

 

Як повідомлялося, у 2023 році роман Андрія Куркова також увійшов до довгого списку Міжнародної Букерівської премії. Тоді журі премії розглядали роман «Львівська гастроль Джимі Хендрікса». Лавреатом премії у 2023 став болгарський письменник Ґеорґі Ґосподинов з романом «Прихисток часу».

 

Чільне фото: сайт Букерівської премії