Болгарія

Оголосили лавреата Міжнародної Букерівської премії 2023 року

24.05.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародна Букерівська премія, яку вручають за перекладені англійською художні твори, оголосила лавреата 2023 року.

Нагороду отримала книжка “Time Shelter” («Прихисток часу») Ґеорґі Ґосподинова (Болгарія) у перекладі Анджели Родель.

 

 

Ґеорґі Ґосподінов — найбільш перекладений і нагороджений болгарський сучасний письменник.

 

«Прихисток часу» — третій роман письменника.

 

Таємничий терапевт Ґостін засновує клініку, яка лікує пацієнтів з хворобою Альцгеймера, відтворюючи минуле, в якому вони почувалися найбільш захищеними. Клініка — це не просто місце, де Ґостін лікує пацієнтів; це також ідеальний привід для оповідача Господінова дослідити ХХ століття в Європі через точки зникнення травмованих або зломлених людей. Неназваному оповідачеві доручено зібрати уламки минулого, від меблів 1960-х і ґудзиків сорочки 1940-х до ароматів і навіть денного світла. Але в міру того, як кімнати стають переконливішими, все більше здорових людей розглядають клініку як «прихисток часу», сподіваючись втекти від жахів сучасного життя — розвиток, який призводить до несподіваної головоломки, коли минуле починає вторгатися в сьогодення.

 

«Це блискучий роман, сповнений іронії та меланхолії. Це глибока робота, яка стосується дуже сучасного питання: що відбувається з нами, коли наші спогади зникають? Ґеорґі Ґосподинову чудово вдається розібратися як з індивідуальними, так і з колективними долями, і саме цей складний баланс між інтимним і універсальним переконав і зворушив нас», — зазначила Лейла Слімані, голова журі.

 

 

Українською роман буде називатися «Часосховище». Його перекладачі — Остап Сливинський та Христя Венгринюк. Раніше в Україні виходила збірка Ґосподінова «Природний роман та інші історії» (видавництво «Темпора»).

 

Букерівська премія (The Man Booker Prize) — одна з найпрестижніших літературних премій англомовного світу й світу загалом. Перше вручення відбулося 1969 року. На Букерівську премію художньої літератури можуть претендувати твори письменників будь-якої національності, написані англійською мовою та опубліковані у Великій Британії чи Ірландії.

 

Міжнародна Букерівська премія заснована 2005-го і до 2015 року вручалася раз на два роки. Премія могла бути присуджена як англомовному письменнику, так і автору, чиї твори перекладені англійською. А з 2016 року премію почали вручати щорічно виключно за перекладені англійською мовою художні літературні твори.

 

Приз становить £50 000; 25 000 фунтів стерлінгів для автора та 25 000 фунтів стерлінгів для перекладача (або розділені порівну між кількома перекладачами).

 

Нагадаємо,  у 2021 році лавреатом Букерівської премії став письменник з Південноафриканської Республіки Деймон Галгут, а у 2022 — шрі-ланкійський письменник Шехан Карунатілака з книжкою The Seven Moons of Maali Almeida («Сім місяців Маалі Алмейди»).

 

Чільне фото: thebookerprizes.com