Зарубіжна художня література

Мансарда

200₴

Данило Кіш. Мансарда

Данило Кіш. Мансарда / Данило Кіш ; Олена Дзюба-Погребняк ; Богдана Давидюк. Івано-Франківськ : Видавництво «П’яний корабель», 2020. 96 с.





У долі письменника ніщо не випадкове, навіть місце його народження, стверджував югослав, балканець, європеєць Данило Кіш, який вперто не бажав додавати до свого прізвища національну «етикетку». Його батько був угорським євреєм, а мати сербкою із Чорногорії; народився Данило у воєводинському місті Суботиці, дитинство провів у Новому Саді, навчався і працював у Белграді, а згодом переїхав до Франції.

 

Тож який «національний» прикметник мав обрати цей прозаїк кафкіанської долі? Віковічна чорногорська традиція хоробрості й незалежності у поєднанні зі ще давнішою традицією єврейського терпіння та страждання і породили цей «етнографічний феномен», як жартома називав себе Кіш. Не дивно, що в літературі він пішов складним шляхом експериментальних прозових форм.

 

«Мансарда» — перший твір Данила Кіша, який він написав у 25 років. Ця богемна повість, багата посиланнями на музику, живопис, літературу, філософію, астрономію та гастрономію, — лабораторія техніки і стилю для молодого Кіша, реєстр стилістичних прийомів і тем, що повторюватимуться протягом всієї Кішевої творчості; це барвистий нарис про юнака, знаного під іменем Орфей, який намагається відшукати баланс між своїм життям, любов’ю та мистецтвом.

 


Коли ми зустрілися, як мені здається, вперше, я гарячково шукав у житті відповіді на певні питання, тож весь поринув у самого себе, тобто в питання буття.
Ось деякі питання, на які я шукав відповіді:
— безсмертя душі
— безсмертя сексу
— непорочне зачаття
— материнство
— батьківство
— батьківщина
— космополітизм
— питання органічної зміни матерії і
— питання харчування
— метемпсихоз
— життя на інших планетах і
— зірках
— вік Землі
— різниця між культурою і цивілізацією
— расове питання
— аполітичність чи ангажованість
— доброта чи жорстокість
— Надлюдина чи Вселюдина
— ідеалізм чи матеріалізм
— Дон Кіхот чи Санчо Панса
— Гамлет чи Дон Жуан
— песимізм чи оптимізм
— смерть чи самогубство
і т. д., і т. д.
Ці та ще з десяток схожих проблем стояли переді мною, мов загін химерних і мовчазних сфінксів. І так, коли я дійшов до номера дев’ять — харчування, — вирішивши в той чи інший спосіб вісім попередніх, постало останнє у списку питання: — питання кохання…
Поділене на складові частини, те питання — в конкретному випадку — мало такі детермінанти:
Запитання: Якого кольору її очі?
Можливі відповіді: зелені, сині, синьо-зелені, кольору стиглих оливок, аквамаринові, як вечірнє небо над Адріатикою, над Мадаґаскаром, над Одесою, над Сулавесі; як море коло Брача, біля мису Доброї Надії, і т. д.
Запитання: Колір її волосся?
Можливі відповіді: темний, світлий, волосся віли, волосся вівіяни, кольору стиглого місяця, чистого сонячного льону, сонячного дня…
Її голос?
Срібної арфи, віоли з сурдиною, ренесансної лютні, голос шведської тринадцятиструнної гітари, ґотичного органа чи мініатюрного клавесина, скрипкового стаккато, мінорного arpeggio на гітарі?..
Її руки, її ласки?
Її поцілунки?
Груди, стегна, боки?


 

читайте також

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект