авторське право

Британські письменники звинувачують Meta у порушенні авторського права

01.04.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Британські письменники, серед яких Річард Осман, Кадзуо Ішіґуро і Вал Макдермід, підписали відкритого листа із закликом до уряду Великої Британії притягнути компанію Meta до відповідальності за використання книжок із порушенням авторських прав для навчання штучного інтелекту. 

Лист адресований міністерці культури, медіа та спорту Великої Британії Лізі Ненді, у нього просять викликати топменеджмент Meta до парламенту з поясненнями.

 

«Я письменниця детективів — я знаю, що таке крадіжка. І, використовуючи піратські матеріали, Meta краде в нас двічі», — заявила Вал Макдермід, пояснюючи, чому підписала листа. Вона наголосила, що в індустрії існує чітке правило: якщо хтось використовує твір автора — переклад, адаптацію, копіювання — він має заплатити.

 

У листі йдеться про «очевидне порушення» авторського права. Згідно з повідомленнями, генеральний директор Meta Марк Цукерберг особисто дозволив компанії використовувати базу LibGen — так звану «тіньову бібліотеку», що містить понад 7,5 мільйона книжок. У березні видання The Atlantic опублікувало доступ до бази даних цієї бібліотеки — так багато авторів дізналися, що їхні книжки могли використовуватись для навчання ШІ без їхнього відома.

 

«У Великій Британії використання книжок авторів для навчання генеративного ШІ є незаконним, але великі технологічні корпорації, такі як Meta, працюють у країні без належного контролю», — йдеться у зверненні.

 

Текст звернення уклало товариство авторів (Society of Authors) і оприлюднило як петицію на Change.org. Під нею вже зібрано майже 5000 підписів.

 

У документі уряд Великої Британії закликають «вжити всіх можливих заходів для захисту прав, інтересів і джерел прибутку авторів», і наголошують, що бездіяльність матиме «катастрофічні та незворотні наслідки для всіх британських письменників».

 

Також Meta вимагають надати детальну відповідь на звинувачення в масовому порушенні авторських прав і дати чіткі гарантії, що компанія більше не порушуватиме закон і компенсує попередні порушення.

 

Позов проти Meta подали також у США. У січні група авторів — серед них Та-Нехісі Коутс, Ендрю Шон Грір і Сара Сільверман — звинуватили Meta в тому, що керівництво компанії було обізнане з тим, що LibGen містить піратські матеріали, але все одно дозволило їх використання.

 

«Ці справи проливають світло на нечесну поведінку глобальних технокомпаній, які свідомо експлуатують захищені авторським правом твори, знаючи, що за це їх навряд чи покарають», — зазначають у зверненні товариства авторів.

 

Представник Meta у відповідь заявив, що компанія створює відкриті моделі генеративного ШІ (GenAI), які сприяють «інноваціям і продуктивності». За його словами, компанія вважає, що використовує матеріали в межах допустимого (fair use), не погоджується з позовом і «буде рішуче захищати свої дії».

 

Кадзуо Ішіґуро раніше вже закликав уряд Великої Британії «переглянути та змінити курс» щодо штучного інтелекту.

 

Нагадаємо, видавництво HarperCollins дозволить навчати моделі ШІ на своїх книжках. У 2024 році компанія Meta збиралася купити видавництво Simon & Schuster для тренування ШІ.

 

Джерело: The Guardian

Чільне зображення: Jay Brooks, The Guardian