Велика Британія

Кадзуо Ішіґуро закликає уряд Великої Британії відмовитись від ШІ

25.02.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Письменник, лавреат Нобелівської премії Кадзуо Ішіґуро долучився до закликів до уряду Великої Британії «переглянути та змінити курс» щодо штучного інтелекту. Він заявив, що «ніхто не вірить, що запропонована система “відмови” від використання авторських творів спрацює»

У грудні 2024 року уряд Великої Британії розпочав консультації щодо «пропозицій, які мають надати креативним індустріям і розробникам ШІ ясність у питаннях авторського права», зокрема розглядаючи можливість встановлення «винятків з авторського права» для навчання ШІ в комерційних цілях».

.

Серед запропонованих змін є варіант, який фактично дозволить технологічним компаніям отримувати доступ до захищених авторським правом творів для навчання ШІ, якщо автор не висловив заперечення. Консультація, що вже зібрала понад 2 500 відповідей, завершиться 25 лютого.

.

«Якщо хтось хоче взяти написану мною книжку й перетворити її на телесеріал або надрукувати її розділ в антології, закон чітко вказує, що вони повинні спочатку отримати мій дозвіл і виплатити мені гонорар. Якщо вони цього не роблять — це крадіжка. Чому ж тоді наш уряд зараз просуває законодавство, яке робить винятки для найбагатших і найвпливовіших технологічних компаній у світі?» — заявив Ішіґуро.

.

За його словами, змінювати усталені закони про авторське право на користь величезних корпорацій, жертвуючи при цьому інтересами окремих письменників, музикантів, кінематографістів та художників нерозумно.

.

Ішіґуро наголосив, що «ніхто не вірить, що запропонована система “відмови” від використання творів спрацює» і додав, що саме з цієї причини «лобісти, які представляють технологічні гіганти, підтримують цю ініціативу».

.

Кадзуо Ішіґуро — автор романів «Залишок дня», «Не відпускай мене» та «Похований велетень». Він народився в Наґасакі, переїхав із родиною до Великої Британії в 5-річному віці й живе там досі. Був був номінований на Букерівську премію чотири рази, а також отримав Нобелівську премію в 2017 році.

 

Нагадаємо, видавництво HarperCollins дозволить навчати моделі ШІ на своїх книжках. У 2024 році компанія Meta збиралася купити видавництво Simon & Schuster для тренування ШІ.

 

Читайте також: Авторське право та ШІ: хто власник і як захистити творчість

 

Джерело: The Times

Чільне фото: Francesco Guidicini/The Times/NI Syndication/Redux