бібліотеки

Данська бібліотечна система як модель майбутнього

10.04.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Данія – це не тільки найбільш цифрова країна Європи з комфортним рівнем життя та високим рівнем державних послуг, але ще й країна, яка точно розуміє, якими мають бути бібліотеки у 21 столітті. Оксана Бояринова, членкиня Української бібліотечної асоціації, у межах програми мобільності від House of Europe з’їздиа у північноєвропейську країну, щоби дослідити, як працюють тамтешні бібліотеки.

 

Перш ніж починати захопливу розповідь про данські бібліотеки, варто сказати декілька слів про саму країну.

 

Населення Данії – 5.8 мільйонів. Площа – 43 094 км². У Данії 98 муніципалітетів, що об’єднані у 5 регіонів: Столичний регіон, Зеландія, Центральна Ютландія, Південна Данія, Північна Ютландія.

 

У 1968 році Данія запровадила реєстр CPR – єдина база даних всіх мешканців, що проживають в Данії. Реєстр має великий вплив на оцифровування в цій країні. Громадяни Данії прийняли технологію, і громадяни очікують, що державні послуги за замовчуванням будуть цифровими.

Завдяки цьому по всій Данії існує єдина та легка система реєстрації у всіх бібліотеках. Якщо у Вас є номер CPR та вам виповнилось 18 років, ви можете створити свій профіль користувача бібліотеки за допомогою NemID (стандартне рішення для входу в інтернет-банки Данії, урядові сайти і деякі інші приватні компанії.) на сайті всіх бібліотек Данії. Ви також можете особисто зареєструватися в бібліотеці, використовуючи свою (жовту) страхову медичну картку та ще одне дійсне посвідчення, переважно з фотографією. Користувачі, які не досягли 18 років, повинні підписати свою реєстраційну форму одним із батьків або опікуном. 

 

Реєстрація до бібліотеки всюди безкоштовна. 

Бібліотечна мережа Данії

У Данії функціонують 412 бібліотек. Одна бібліотека – на 14 078 жителів. Всі бібліотеки пропонують доступ до Інтернету та Wi-Fi.

 

  • 1,7 мільйона зареєстрованих користувачів публічних бібліотек Данії;
  • 37,6 мільйона відвідувань бібліотек в рік;
  • 24,4 мільйона видачі друкованих ресурсів в рік;
  • 3,9 мільйона видачі електронних книг на рік.

 

Для глибшого ознайомлення із роботою данських бібліотек відвідайте офіційний сайт статистичної інформації Данії.

 

Бібліотечна мережа Данії складається із таких видів бібліотек: Національна або Королівська бібліотека Данії, публічні, університетські, дослідницькі та шкільні. Своєю чергою публічні бібліотеки також бувають декількох видів: центральні бібліотеки, бібліотеки-філії, бібліотечні пункти у торгових центрах (місця видачі) та бібліотечні автобуси.

Постійний перегляд стратегії

Майже всі бібліотеки Данії мають стратегії своєї діяльності, що створюються разом із мерією міста. Зазвичай вони оновлюються кожні 4 роки. Так, на сьогодні бібліотеки фокусуються на літературі, культурі, дітях, молоді, сім’ях, діджиталізації, роботі з  біженцями, перетворенні на громадський соціальний простір.

Відкриті бібліотеки

Все більше бібліотек Данії переходять на формат «відкритої бібліотеки», що дозволяє мешканцям користуватись простором та послугами у режимі майже 24/7 без допомоги бібліотекарів. 

 

Так, є два графіки роботи бібліотеки: коли є персонал у приміщенні, та коли його немає. І якщо немає нікого з персоналу, ти можеш самостійно зайти до бібліотеки у спеціальні години (наприклад з 7.00 до 21.00) за допомогою своєї картки ідентифікації, про яку писали вище. 

Ти можеш читати, користуватись комп’ютерами та навіть проводити захід, якщо дозволяє простір бібліотеки без присутності бібліотекарів. 

 

Звісно до бібліотеки приходять безхатченки, але до них є вимоги: бути тверезими, не мати неприємного запаху та поводитися тихо. Основний рід занять безхатченків у бібліотеці: перегляд фільмів, користування комп’ютерами та інтернетом. Дуже багато серед них біженців. Планується, що не менше 300 бібліотек Данії перейдуть на такий формат роботи в найближчі кілька років.

 

Читайте також: Голова Товариства письменників Данії: Ми «примушуємо» авторів втілювати власні ідеї

Швидке замовлення та доставка

У Данії створили єдиний сайт всіх бібліотек.

 

Тут ви знайдете бібліографічні записи всіх видань, опублікованих у Данії, а також усіх ресурсів, що є у данській публічних та дослідницьких бібліотеках. Таким чином, bibliotek.dk – це не бібліотека, а скоріше єдина база даних ресурсів, що знаходяться в фондах данських публічно-дослідницьких бібліотек. Тут ви можете замовити: книги, статті, фільми, електронні видання, ігри та музику. 

Через цей ресурс можете замовити певне видання та вказати, в якій бібліотеці ви хочете забрати його. Якщо в обраній вами бібліотеці немає потрібного видання, його доставлять туди з іншої найближчої бібліотеки, де вона є. Це називається міжбібліотечний абонемент. А доставка книг в межах країни із бібліотеки до бібліотеки координується на національному рівні (фінансується державою із податків громадян).

 

Є спеціальна логістична компанія, яка опрацьовує всі перевезення. Як тільки замовлення опиниться в обраній бібліотеці, користувачу надходить sms-сповіщення на телефон та лист на електронну пошту про те, що він можете забрати обрані видання. Такі замовлення зберігаються у спеціальних зонах «Резервація» у кожній бібліотеці. Зазвичай такий резерв зберігається до 5 днів. 

 

Бібліотекарі працюють зі спеціальним мобільним додатком для роботи із замовленнями користувачів. Працівники бібліотеки, які відповідальні за замовлення, отримують сповіщення на цей додаток про чергове замовлення із їхньої бібліотеки. В замовленні вказується назва книги, номер полиці, код, а також зображення обкладинки книжки для легкого пошуку. Працівники знаходять цю книжку та розміщують у зоні резервації, відправляючи користувачу повідомлення (смс та емейл) про те, що їх книжка вже на полиці резервування у тій бібліотеці, яку він обрав. Щось дуже схоже на роботу Нової Пошти. 

Система, яка автоматизує процеси замовлення та транспортування книок, називається IMS. Вона також знає скільки книжок вміщується на полиці у бібліотеці та які книги з якої полиці замовили люди, так вона визначає скільки вільного місця є на полиці й куди можна направити додаткові книжки.

 

Таким чином центральна бібліотека міста та її філії працюють як єдиний організм, адже мають єдиний книжковий фонд, що означає, що жодна книжка не належить якійсь конкретній бібліотеці. Книжки завжди переміщуються між бібліотеками, відповідно до замовлень користувачів або потреб бібліотеки. Нові книжки для всіх бібліотек міста та філій закуповує відділ центральної бібліотеки, враховуючи тренди та дослідження читання. 

 

Для замовлення електронних та аудіокниг існує сервіс. Після введення своїх даних як користувача бібліотеки, Ви можете взяти певну кількість книжок на місяць безкоштовно. Так, мешканці міста Копенгаген можуть брати на бібліотечний абонемент 3 аудіокниги та 3 електронні книги на місяць. Кількість книжок, які ви можете взяти на місяць у бібліотеці, різна в різних районах міста. В деяких районах дозволено брати по 10 електронних книг на місяць. Читати електронну книгу можна тільки на мобільному пристрої, комп’ютері та планшеті. eReol містить понад 35 000 електронних книг та 13 000 аудіокниг від різних данських видавців. 

Ще одна національна послуга данських бібліотек – кінотрансляція. Маючи читацький квиток бібліотеки, ви можете зайти на сайт та переглядати фільми на комп’ютері (ПК та Mac), планшеті, смартфоні чи телевізорі. Для прикладу, мешканці Копенгагена можуть переглядати три фільми на місяць безкоштовно. 

 

Загалом у Данії понад 14 національних сайтів з онлайн-ресурсами. 

Самообслуговування

Відвідавши 15 бібліотек Данії, можна із впевненістю сказати, що система обслуговування користувачів нагадує супермаркет. І у данських бібліотеках зроблено все для цього.

 

У бібліотеках Копенгагена бібліотекар працює лише з 13:00 до 18:00. В інший час бібліотека відкрита та  працює в режимі самообслуговування. Але на стійці реєстрації вказаний телефон бібліотекаря, якому ви можете зателефонувати у разі виникнення запитань щодо користування бібліотекою. 

Майже у всіх бібліотеках є спеціальні автомати, вбудовані у стіну, які дозволяють отримати інформацію про те, як стати користувачем, взяти книжку, відсканувати документ, а також з’єднатись із бібліотекарем онлайн: якщо в той час, коли співробітника немає, користувачу потрібна допомога, він може зателефонувати йому за допомогою цього автомату, натиснувши відповідну кнопку. В автомат навіть вбудована камера, для того аби було видно того, хто телефонує. 

 

Майже всі фонди бібліотек Данії відкриті, книжки мають спеціальні чіпи, а бібліотеки захисні ворота, що запобігають крадіжкам. 

 

Усі бібліотеки мають автомати для самостійного повернення та забирання книжок, які інколи з’єднані з автоматичною сортувальною лінією. Коли користувач повертає книжки, система розпізнає спеціальний чіп, що містить кожне видання. Він містить інформацію про книжку та її розміщення (головна бібліотека чи філії, до якого відділу вона відноситься). По сортувальній лінії (якщо вона є), книжка просувається до відповідних ящиків, що розташовані по обидві сторони лінії. Коли вони наповнюються матеріалами, на екрані засвічується відповідний знак, який сигналізує про те, що треба замінити ящик. Далі заповнені ящики бібліотекарі відвозять до книжкових полиць. 

Для того, щоби взяти книжку додому, вам необхідно обрати її у бібліотеці, піднести видання до автоматів, просканувати свою медичну страхову карту, а також кожну обрану книжку, записати їх на вашу картку та отримати чек.  

 

Всі сканери та принтери також на самообслуговуванні. У Данії переконані, що час бібліотекаря не має марнуватися на такі механічні дії. 

Бібліотека як комплекс

Бібліотеки у Данії – це зазвичай великі відкриті простори, що не мають закритих кімнат та дверей, а більше нагадують одну велику залу, поділену на зони. 

 

Бібліотеки мають зону перед входом в основний зал, такий собі пре-вхід, облаштований місцями для сидіння, диванами, лавочками.

 

Майже всі бібліотеки мають зону кафе із кавою, тістечками, їжею та інколи вином. Зазвичай це приватні кав’ярні. Але у публічній бібліотеці міста Роскілле кафе є соціальним підприємництвом. Всі кошти, що заробляє кафе, йдуть на його утримання. У ньому працюють люди з інвалідністю, яким важко знайти іншу роботу – вони і готують їжу і продають. Поруч із кав’ярнями зазвичай розташовують зону із газетами та журналами.

 

У Данії дуже часто можна зустріти у бібліотеці Службу для громадян або Citizen service. Це центр надання різних державних послуг, де можна отримати новий паспорт, водійські права, ID-card, проголосувати, отримати довідку про зміну місця проживання тощо. Тут є спеціальні пристрої для моментальної фотографії для документів, а також працюють кваліфіковані працівники, які допомагають з оформленням документів.

100% тренд данських бібліотек – створення Makerspace. Це така собі творча студія, де можна щось творити своїми руками. Тут є різні столярські прилади, швейні машинки, місця для малювання та іншої творчості. В роботі студії допомагають волонтери. Якщо у тебе є бібліотечна карта, ти можеш взяти ключі від шаф, де знаходяться матеріали для творчої студії, наприклад нитки та шматки тканини для шиття. Такі студії у більшості оснащені 3D-пристроями, де студенти роблять прототипи власних розробок. 

 

Для проведення масових заходів та зустрічей бібліотеки облаштовують великі зали зі сценою та апаратурою, або мають зони, які легко адаптуються під велику кількість відвідувачів.

 

Популярністю користуються IT-кафе – у спеціальні години волонтери розміщуються за столами бібліотеки із ноутбуками та чекають на відвідувачів, щоби навчати їх роботі з комп’ютерами, допомагати, консультувати. 

 

Також у бібліотеках є спеціальні комп’ютерні класи, де проводяться заняття з IT-тематики (для дітей, для тих, хто не вміє добре користуватись комп’ютером). Кімнати можуть бути оснащені  інтерактивною дошкою.

 

Деякі бібліотеки мають спеціальні звукозаписні кімнати, у яких будь-який охочий за попереднім замовленням може записати відео, пісню, подкаст. Кімната має все необхідне обладнання для цього, а також зелений фон. А ще існують кімнати для перегляду кіно, ігрові кімнати, кімнати віртуальної реальності.

Дитячі зони нагадують дитсадок. Матусі разом із дітьми знімають взуття та граються у спеціальних дитячих зонах. Зазвичай тут є настільний футбол, скеледром, спортивні зони тощо. Не проблема до бібліотеки приїхати із дитячою коляскою. Тут є спеціальні місця для їх розташування.

 

Кожна бібліотека має колекції аудіодисків та платівок, а також ізольовані зони для прослуховування музики.

 

І звісно багато місць для індивідуальної роботи та кімнати для групової роботи, які можна забронювати заздалегідь.

Інколи у бібліотеках розміщуються департаменти мерії, центральні архіви міста.

 

А публічна бібліотека району Рісков в місті Орхус має спільний город у внутрішньому дворі бібліотеки, тобто мешканці району можуть забронювати ділянку біля бібліотеки та посадити там овочі чи фрукти. Таку послугу бібліотека надає з 2013 року. Сезон відкривається у березні та завершується у вересні-жовтні. Окрім цього бібліотека створила цілу мережу людей, які цікавляться вирощуванням, проводять для них тренінги, регулярні зустрічі, обмінюються порадами. В основному це було зроблено для молоді, щоби зацікавити їх рослинництвом. Тепер це вже невід’ємна частина бібліотеки. 

Загалом всі бібліотеки мають дуже зрозумілу та привітну навігацію. При проєктуванні нових бібліотек архітектори намагаються зробити більше натурального світла. Місця біля вікон обладнують зручними кріслами – і це найкращі місця для користувачів. У місцях читання дуже багато індивідуального освітлення, яке ти можеш спрямувати так, як тобі потрібно. Книжки розміщують обкладинками до читачів, а не корінцями. Одразу хочеться взяти й почитати. 

 

І звісно всі бібліотеки Данії інклюзивні, адже це політика держави – забезпечити рівний доступ всіх громадян до публічних послуг та місць. 

 

Читайте також: Що зробила бібліотека зі Старобільська, щоб позбутися комплексів і минулого

Діджиталізація

З 2005 року Данія консервує всі веб-сторінки, що належать їй (данська частина інтернету), розміщуючи їх в спеціальному цифровому архіві.

 

Збирати та зберігали інтернет-спадщину Данії – одне із завдань Royal Danish Library (Королівської бібліотеки Данії). Доступ до даного архіву мають не всі охочі, а лише дослідники, які мають надіслати запит та отримати спеціальний дозвіл на використання колекції для конкретних наукових цілей.

 

Загалом складається враження, що бібліотека у Данії – це більше простір для людей, а не для книжок. Це спільне, безкоштовне місце для проведення часу, зустрічей. Це своєрідний вільний дім. 

 

Данська бібліотека – це простір. що запрошує зайти та провести тут із користю хоч цілий день.

 

Читайте також: Діджиталізація, книжки та вазони: 7 (не) серйозних питань президентам УБА