протести

Перекладач Хараїшвілі: тітушки й поліція продовжують переслідування протестувальників у Тбілісі

09.12.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Картвельського перекладача Дато Хараїшвілі відпустили з увʼязнення з численними травмами та дали усне попередження. Про це повідомили Читомо.

Напад на учасника мирних протестів, перекладача дитячої літератури, переможця картвельських конкурсів перекладів Дато Хараїшвілі стався 3 грудня 2024 року неподалік Шота Руставелі, головної вулиці Тбілісі, у момент, коли перекладач не брав участі у мітингу.

 

Перекладач отримав травми голови та обличчя, зокрема струс мозку та зламані ніс та вилицю, та провів у лікарні 48 годин. Окрім того, суд виніс вирок у справі Хараїшвілі — дав усне попередження.

 

«Я стояв на розі вулиць Тараса Шевченка та Лесі Українки, коли мене схопили. Я просто перевіряв свої соцмережі, коли на мене вибігла група людей, яку переслідували, здається, спецпризначенці», — каже Хараїшвілі.

 

За словами перекладача, нападників було близько шістьох, усі були у масках. Вони схопили чоловіка, вчинили побиття, вирвали сережку та вкрали телефон, ключі від машини та годинник, після чого затягли його у фургон, в якому в цей час жорстоко били, ймовірно, іншого мітингувальника. 

 

«Коли мене закинули у машину, ті, хто били іншого чоловіка, запитали, чи я вже “готовий”, очевидно, маючи на увазі, чи мене вже били. Мені здавалося, що я таки “вже готовий”, але вони сказали, що ні, і продовжили бити мене всі разом», — додав Хараїшвілі.

 

 

За словами перекладача, у фургон продовжували приводити нових затриманих, побиття кожного було багаторазовим. Нападники ставили запитання про те, чи будуть затримані ще ходити на протести, хто платить за їхню участь у протестах, навіщо вони хочуть втягнути Сакартвело у війну проти росії тощо. 

 

«Вони наче зазомбовані. Вони нас ненавидять, як усі члени “Грузинської мрії”, як усі люди, які зараз працюють у поліції. Вони, ймовірно, ненавидять нас через пропаганду», — зазначив чоловік.

 

Окрім того, кожне побиття “поліція” знімала на відео, що, на думку Хараїшвілі, приносило їм особливий тип задоволення від вчиненого або ж для звітності «замовникам» побиття.

 

Перекладач запевняє, що 99% представників культурної спільноти не підтримують партію «Грузинська мрія». Попри дуже складну ситуацію і жорстокість поліції, протести тривають.

 

«Жахливо бачити, що демократична країна перетворюється на Білорусь», — зазначає Хараїшвілі.

 

Жодному із затриманих, попри важкі травми та в деяких випадках необхідність хірургічного втручання, не надали медичну допомогу. Сам перекладач нині не може полишити дім через струс мозку. 

 

Наразі відомо про ще двох представників літературної спільноти Сакартвело, що були затримані — поети Звіад Ратіані та Торніке Челідзе. 

 

Як повідомлялося, 29 листопада Ратіяні, одного з найвидатніших сучасних поетів Сакартвело,  силовики побили під час протестів у Тбілісі. Крім того, його затримали на сім діб, що є більш тривалим терміном порівняно з іншими учасниками мітингу. 

 

Торніке Челідзе також засудили до ув’язнення на 7 днів після жорстокого побиття. 

 

Наразі поліція, спецпризначенці, а також «тітушки» продовжують переслідування мирних мітингувальників, супроводжуючи затримання побиттями, – відео нападів продовжують з’являтися в соцмережах, зокрема їх публікує президентка Міжнародної асоціації видавців картвельська видавчиня Гванца Джобава. 

 

Як повідомлялось, Український ПЕН уже виступив із заявою на підтримку картвельських представників літературної спільноти та журналістів. Міжнародний ПЕН також закликав поліцію Сакартвело припинити насильство.

 

Нагадаємо, у червні 2024 року у Сакартвело офіційно набрав чинності ідентичний російському закон «Про прозорість іноземного впливу», після того, як його підписав спікер парламенту, обійшовши вето президентки Саломе Зурабішвілі.

 

26 жовтня відбулися вибори до парламенту Сакартвело. У жовтні найбільше видавництво Сакартвело виставило у вітринах книгарень виключно роман Орвелла, щоб привернути увагу до виборів.

 

Офіційно на них перемогла владна партія «Грузинська мрія», яка здобула майже 54% голосів. Прохідний бар’єр у 5% подолали ще чотири опозиційні партії. Усі вони відмовилися визнавати результати виборів та входити до парламенту. 27 жовтня президентка Саломе Зурабішвілі відмовилася визнати результати парламентських виборів і оголосила акцію протесту. Опозиція  також не визнає результатів парламентських виборів.

 

У листопаді 2024 року видавці й письменники вийшли на мирну акцію протесту проти результатів парламентських виборів.«Грузинська мрія» затвердила новий склад парламенту й оголосила про припинення переговорів з ЄС до 2028 року, що призвело до нових сутичок.