Національна комісія зі стандартів державної мови

Для держслужбовців змінилися іспити з української мови. Що треба знати

07.08.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Іспити для держслужбовців зі знання української мови згідно з законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної» змінилися. Про це на пресконференції повідомили у Національній комісії зі стандартів державної мови.

 

Ініціатором спрощення процедури став Кабінет міністрів України.

 

Серед нововведень, зокрема:

 

  • змінюється час, відведений для складання іспиту на рівень володіння державною мовою для виконання службових обов’язків (тепер він становитиме 30 хвилин), що вплине на структуру іспитової роботи;
  • комісія трансформувала письмовий блок іспитової роботи та оптимізувала набір завдань (письмова частина складатиметься з тестів: їх стане менше, але вони будуть складнішими, усна частина міститиме 1 завдання – монолог).

 

«Скорочення тривалості іспитової сесії та зміна структури іспитової роботи дасть змогу істотно збільшити пропускну здатність мережі іспитових центрів», — переконані в органі.

 

Також там додали, що іспит на визначення рівня володіння державною мовою для осіб, які мають намір набути громадянство України, лишається незмінним – його тривалість орієнтовно 2 години.

 

Членкиня комісії Ольга Шевчук-Клюжева наголосила, що етапи складання іспиту залишаються незмінними: претенденти повинні зареєструватися у системі exam.mova.gov.ua та бути фізично присутніми у місці проведення іспиту. Комісія своїм рішенням встановлює результати іспитів протягом 15 календарних днів та вносить дані у реєстр державних сертифікатів, що має забезпечити прозорість іспиту.

 

Іспит для претендентів на посаду державного службовця складається з трьох частин:

 

  • Культура мови (тестові задання),
  • Читання (тестові завдання),
  • Монолог (1 завдання відкритого типу).

 

Для тих, хто претендує на отримання українського громадянства, треба буде скласти іспит так само з чотирьох частин, але вони будуть іншими:

 

  • Слухання (12 тестових завдань),
  • Читання (31 тестове завдання),
  • Письмо (2 завдання відкритого типу),
  • Говоріння (3 завдання відкритого типу).

 

Як відомо, з 16 липня 2021 року такі іспити почали складати особи, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, зокрема, державні службовці. Також іспит складатимуть претенденти на державні посади: майбутні прокурори, судді, кандидати на посади президента, прем’єра, міністрів, керівників облдержадміністрацій, СБУ, НАБУ, Нацполіції, майбутні директори закладів освіти всіх форм власності.

 

Раніше для держслужбовців достатньо було показати оцінку з української у шкільному атестаті чи університетському дипломі.

 

Нагадаємо, Українська бібліотечна асоціація і Національна комісія зі стандартів державної мови домовилися про створення у бібліотеках мережі пунктів проходження іспитів на володіння державною мовою, а потім оголосили умови проведення іспитів.

 

Джерела: Укрінформ, Суспільне