біженці

Для художників: резиденції та допомога за кордоном

15.03.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Повномасштабне вторгнення росії в Україну 24 лютого залишило багатьох цивільних людей без домівок, ресурсів для проживання та щохвилинне відчуття страху за своє майбутнє. Але відтак розпочала з’являтися й допомога від світу, адже цей складний і скрутний час Україна все ж проживає спільно з іноземними друзями. 

Тому у даній добірці ми зібрали пропозиції допомоги та міжнародні резиденції для художників з України, які вимушені їхати з власної домівки, або ж які через безпеку шукають допомоги за кордоном нині. 

 

Даний матеріал є першою частиною добірки. В іншій добірці ми підберемо можливості для письменників, перекладачів, студентів, викладачів та інших культурних діячів. 

 

Також дякуємо нашому другу Іллі Камінському, який з іноземними колегами допоміг скласти дану добірку.

ФІНЛЯНДІЯ

Резиденція для художників Helsinki International Artist Program

Frame Contemporary Art Finland, HIAP – Helsinki International Artist Programme, Connecting Points та Saari Residence пропонують резиденції та проживання для українських художників та митців, які є біженцями через війну в Україні. 

 

Резиденція розташована в HIAP – Helsinki International Artist Program у Гельсінкі та ще одна в Saari в Mynämäki, Південно-Західній Фінляндії. Резиденція покриває витрати на проїзд та проживання мешканців. Термін проживання може тривати від 1 тижня до 3 місяців. Можливе розміщення сім’єю, якщо в сім’ї до чотирьох осіб.

 

 

Резиденція для художників Safe Haven Helsinki Residency

Safe Haven Helsinki Residency може тривати від 3-х до 18 місяців. Резиденція включає щомісячну стипендію, квартиру/студію, витрати на проїзд, візу та страхування, кураторську та адміністративну підтримку. Резиденція може прийняти сім’ю.

 

НІМЕЧЧИНА

Допомога для художників

Ініціативу проявили 5 міжнародних художників і студентів Бременської художньої академії. 

 

  • Контакти для зв’язку: instagram @fromthea

ПОЛЬЩА

Програмі інтервенційних стипендій для художників

Староміський Дім Культури та місто Варшава оголошують Програму інтервенційних стипендій для художників. Одноразові інтервенційні стипендії у розмірі до 5000 польських злотих призначені для художників, які були змушені покинути Україну внаслідок війни, спричиненої Росією.

 

 

Резиденція для художників Fundacja salony

Fundacja salony у Польщі пропонує художню резиденцію. Під час резиденції потрібно буде займатися популяризацією через мистецтво місцевості Зеленої Гури, де буде проходити резиденція. 

 

 

Резиденція для художників Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej оголошує резиденції для українських художників у Слупську, Гданську і Кросно. 

 

  • Контакти для зв’язку: w.teplicka@bgsw.pl, +48 515089986, Facebook (Вероніка Теплічка, куратор резиденції художника)

 

Стажування для митців

Музей сучасного мистецтва у Варшаві перенаправив свої ресурси на надання гуманітарної допомоги людям, які є біженцями з України. На даний момент приміщення музею використовуються як сортувальний пункт медикаментів, які відправляються в Україну.

 

Крім того, музей запустив тримісячне оплачуване стажування для 15 українських біженців-митців. 

 

У партнерстві з гуманітарною та промігрантською неурядовою організацією Fundacja Ocalenie у музеї відбудеться аукціон творів мистецтва з усіма прибутками для підтримки біженців.

 

 

Фінансова допомога

Асоціація авторів ZAiKS і будинок творчості, який у їхньому підпорядкуванні, надає довгострокову фінансову допомогу для біженців. 

 

 

Допомога з проживанням

Команда Borderland Foundation володіє міжнародним центром діалогу «Красногоруда» і бажає, щоб цей простір міг стати тимчасовим притулком для українців: художників, письменників, перекладачів, культурних діячів. 

 

Тому команда пропонує проживання на місяць, робоче місце та стипендію в розмірі 1000 євро. Крім того, є можливість прийняти українців разом з їхніми родинами. 

 

ШВЕЦІЯ

Допомога з проживанням

Організація Björkö Konstnod дає можливість проживання для художників-біженців. Можливість діє до 31 травня. 

 

У просторі ви матимете доступ до деревообробної майстерні, фотолабораторії, ткацького верстата тощо. 

 

 

Надаються безкоштовні студії для роботи

Fair Studios надає безкоштовні студії для роботи художникам до червня 2022 року. На електронну пошту потрібно надіслати біографію (1-2 сторінки), мотиваційний лист і зразки робіт у форматі PDF. 

 

 

Допомога з проживанням

Хостел HEMMET – Simrishamns vandrarhem och B&B пропонує безкоштовне короткострокове проживання для художників-біженців з України. Можливе розміщення чотирьох дорослих і однієї дитини. 

 

РУМУНІЯ

Фінансова допомога та допомога з житлом

Art Encounters Foundation (Фонд зустрічей художників), Contrasens Cultural Association і Французький інститут в Тімішоарі приєднуються до акції румської солідарності з українськими художниками, яку розпочала Асоціація румунських галерей сучасного мистецтва. 

 

Організації запрошують художників у галузі образотворчих та виконавчих мистецтв, кінематографії, досліджень, звукових та будь-яких інших дисциплін прийняти участь у програмі, яка буде проходити в Бухаресті, Клуже та Тімішоаре. 

 

Організації нададуть житло та фінансову підтримку протягом усієї програми. Кожен художник отримуватиме допомогу відповідно до індивідуальних потреб. 

 

Допомога з проживанням

Association of Romanian Contemporary Art Galleries (Асоціація галерей сучасного мистецтва Румунії) допомагає українським художникам, працівникам театру, кінематографістам, мистецтвознавцям та іншим працівникам культури з житлом і майстернями для творчості. Крім того, асоціація надає фінансову допомогу за необхідності. 

 

БОЛГАРІЯ

Резиденція для художників AR-Radar Sofia

У межах резиденції AR-Radar Sofia художники отримають кураторську та адміністративну підтримку. Резиденція включає квартиру для проживання, робоче місце, щомісячну стипендію, витрати на проїзд, візу та страхування, обмежений бюджет на виробництво та іншу практичну підтримку. Резиденція розташована у центрі столиці Болгарії. 

 

Резиденція для художників Mini Art Center

Програма резиденції Mini Art Center розрахована на 1-3 місяці. Вона включає в себе 50% витрат на дорогу, стипендію та проживання. Наприкінці резиденції митців просять представити публіці презентацію незавершеної роботи, виставки тощо.

 

ЛАТВІЯ

Допомога з проживанням

Pedvale Art Park вирішив допомогти з проживанням художникам і митцям з України. Організація пропонує приміщення у Міжнародній резиденції у Педвалі. Але художники і митці мають самі забезпечити дорогу в Латвію і харчування.

 

ЛИТВА

Резиденція для художників

Резиденція Вільнюської академії мистецтв Nida Art Colony (Художня колонія Ніди), розташована на Курській косі в Литві. Вона запрошує працівників сфери мистецтв та культури з сім’ями, а також пропонує повну програму навчання для студентів, що включає проживання та дозволяє їм продовжувати навчання, або ж знайти роботу. Можлива допомога з транспортом та логістикою.

 

 

Резиденція для художників Pāvilosta Artist in Residency

Фонд VV (VV Foundation) вирішив підтримати художників й інших митців, тому запрошує їх на участь у програмі Pāvilosta Artist in Residency (PAiR).

 

Під час програми українські художники можуть жити та працювати. За програмою можуть прийняти 4 художників у квітні. 

 

Резиденція включає у себе студію, доступ до бібліотеки і галереї, адміністративну підтримку, матеріали для роботи. Крім того, покриваються витрати на проїзд. Фонд також може допомогти з юридичними питаннями. 

 

ДАНІЯ

Допомога з проживанням

У Копенгагені, столиці Данії, небайдужа датчанка пропонує допомогу з проживанням українському художнику. Жінка має невелике приміщення у приватному будинку з односпальним ліжком. 

 

  • Контакти для зв’язку: Instagram @gaestevaerelset 

СЛОВАЧЧИНА

Допомога з проживанням від Mill in Pezinok

Резиденція Млин Шаубмара, яка є частиною Словацької національної галереї, пропонує студію для проживання для чотирьох осіб зі спільною кухнею та спальнею. Є можливість проживати з домашніми тваринами. Також резиденція може допомогти у пошуку роботи або ж оплачуваного стажування на неповну ставку у галереї резиденції. 

 

У приміщенні є експозиція млинарної промисловості та галерея образотворчого мистецтва, присвячена у першу чергу сучасному мистецтву та дизайну.

 

 

Допомога з проживанням від Priestor Telocvičňa

Тренажерний зал Priestor Telocvičňa у Братиславі повністю обладнаний для проживання українських художників-біженців. У 2021 році була проведена реконструкція приміщення і зараз там наявні душова кабіна, кухня та зона для роботи. 

 

ЧЕХІЯ

Допомога з проживанням

Ініціативна група художників Petrohradská kolektiv пропонує безкоштовне проживання для художників з України. Крім того, для роботи надається студія. Можливість доступна до кінця квітня 2022 року. 

 

НІДЕРЛАНДИ

Допомога зі студією

Простір CASCO CASCO пропонує українським художникам-біженцям безкоштовну студію в Амстердамі  близько 45м2 на короткий термін. А якщо вам потрібне житло, вам допоможуть знайти безпечне місце. 

 

ГРЕЦІЯ

Допомога з переїздом

Організація State of Concept пропонує допомогу з переїздом до Греції, Афіни. Організація також може організувати офіційне запрошення. 

 

НОРВЕГІЯ

Резиденція для художників Kunsthall Trondheim та Lademoen Kunstnerverksteder’s

Kunsthall Trondheim та Lademoen Kunstnerverksteder’s підготували програму резиденції для художників, яка допомагає працівникам культури, яким потрібно виїхати з країни. У даний час програма може запропонувати двотижневу резиденцію в Тронхеймі, Норвегія.

 

Покриваються витрати на переліт, а також формується офіційне запрошення. Під час резиденції надається постійне житло.

 

ІСПАНІЯ

Резиденція для художників Isla de Crear

Isla de Crear — це творчий центр, який пропонує резиденції для художників, творчі ретріти та заходи, зосереджені на літературі, драматургії, дизайні, перформансі, їжі, ремеслах, міждисциплінарних дослідженнях (між творчими та нетворчими сферами).

 

​Заявки на участь в резиденції приймаються до червня 2022 року.