збереження культури

Для збереження української культурної спадщини онлайн пропонують безкоштовні сервери

28.03.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Ініціатива Saving Ukrainian Cultural Heritage Online («Збережемо українську культурну спадщину онлайн») збирає дані та архівує сайти українських культурних організацій, музеїв, фондів та бібліотек, щоб у разі потреби забезпечити їх відновлення. Про це ідеться на сайті SUCHO.

 

Ініціативу створили 1 березня 2022 року. ЇЇ співорганізатори — Квінн Домбровські зі Стенфордського університету, Анна Кіяс з університету Тафтса та Себастьян Майсторович з Австрійського центру цифрових гуманітарних наук та культурної спадщини. 

 

На сайті проєкту повідомили, що  станом на 8 березня 1 тисяча волонтерів з усього світу архівувала понад 1500 сайтів українських музеїв і бібліотек, цифрових експонатів, текстів та публікацій у відкритому доступі.

 

«Ми помітили, що люди надали основні об’єкти української культурної спадщини в інтернет-архів Wayback Machine одразу після російського вторгнення. Але багато з цих сканувань охопили змістовно тільки першу сторінку сайту – їм не вистачало більшості оцифрованих колекцій і мультимедійних фондів», — зазначила Анна Кіяс.

 

Творці проєкту також повідомили, що за потреби розширять сферу культурних сайтів, які вони зберігають:  проєкт також може взятися за оцифрування історичних документів, рукописів, літературних творів, музики, сайтів про театральне мистецтво тощо.

 

Відомо, що SUCHO використовує багатосторонній підхід до вебархівування: надсилає докладніші маніфести URL-адрес на Wayback Machine для кращого покриття змісту сайтів, збирає дані та файли з основних колекцій і додає їх до колекції інтернет-архівів для легшого виявлення та створення високої якості файлів у вебархівах, які можна «відтворити» у браузері як на справжньому сайті за допомогою програмного забезпечення з відкритим кодом WebRecorder.net, розробленого Іллею Креймером.

 

«WebRecorder — найкращий інструмент для вебархівування, який я коли-небудь бачив. Емулюючи повноцінний браузер, який взаємодіє з вебсайтом так, як це робив би користувач, ми навіть змогли переміщатися по складним віртуальним 3D турам і зберігати їх в автономному режимі», — зазначив Себастьян Майсторович. 

 

Вебархів, зроблені за допомогою WebRecorder, також містять зображення, відео та PDF-файли, і дані можна вилучати та відновлювати на випадок, якщо ці вебсайти потрібно буде відновити після того, як їхні сервери відключать або знищать російські військові.

 

«Ми не прагнемо створювати власні цифрові колекції або розглядати це як дослідницький проєкт для вчених у Північній Америці та Європі. Ніщо не зробило б нас щасливішими, ніж непотрібність цих файлів. Але на випадок, якщо знадобляться ці резервні копії, ми хочемо мати можливість повернути файли туди, де їм належить бути: до рук українських бібліотекарів, архівістів та кураторів», — зазначила Квінн Домбровські.

 

SUCHO фінансується коштом екстренних грантів Асоціації комп’ютерів і гуманітарних наук (ACH) та Європейської асоціації цифрових гуманітарних наук (EADH), а також отримує кредити на обслуговування та технічну підтримку від Amazon Web Services.

 

Резервні копії сайтів зберігатимуться на необмеженому хмарному сховищі для будь-яких файлів, включаючи код вебсайт та бази даних. Хмарне сховище надали Гарвардський український науково-дослідний інститут та університет Альберти.

 

Долучитися до волонтерства в SUCHO можуть усі охочі. Для цього необхідно повідомити про важливі файли для збереження на електронну адресу storage@sucho.org.

 

Як відомо, окупанти пошкодили вже 100 об’єктів культурної спадщини України. Інформацію щодо пошкоджень та руйнувань об’єктів культурної спадщини, вчинених російськими окупаційними військами на території України, збирає Міністерство культури та інформаційної політики України.

 

Читайте також: Культурна катастрофа: які пам’ятки знищили російські окупанти

 

Чільна ілюстрація: sucho.org