* ESC - закрити вікно пошуку
Дмитро Кремінь
Дмитро Кремінь: Печаль горянина не втопиться і в морі
21.08.2024До дня народження українського поета й лауреата Шевченківської премії Дмитра Креміня, Вано Крюґер міркує про його творчість, міфологію та складний життєпис, який наклав глибокий відбиток на його творчості.
У тексті збережена авторська стилістика
І смерековий сволок хати,
І – словом це не передати! –
І батька й матір за столом.
І гість колов хлопчину вусом.
А топірець! А постоли!
Немов під вишитим обрусом
Опришки сіли за столи.
Вони пили, колядували,
Вони веселими були.
Мов тіні предків побували
і звізду ясну принесли.
Так, Карпати – в найширшому вимірі: од Карпатської Руси до Покуття – дали цілу низку першорядних поетів: Олега Лишегу, Михайла Григоріва, Петра Мідянку, Василя Герасим’юка, Тараса Мельничука, Дмитра Павличка… Дали вони і Дмитра Креміня, та дали особливим чином, не зовсім зі своєї волі.. і вже зовсім не з волі його.
Дмитро Кремінь – поет-вигнанець, що через конфлікт із радянською системою змушений був по закінченню Ужгородського державного університету, відправитися за розподілом вчителювати у степ до моря – на Миколаївщину.
Безпосередня причина конфлікту була – як на наш час – не те щоб серйозною, йшлося про самвидавну книгу, не так антирадянську, як нерадянську, але на той час принциповою: текстоцентрична радянська культура самвидаву не прощала, навіть в кількох примірниках, і навіть не-радянського. Тож заслання на Миколаївщину – і в цьому заслуга загалом прихильного до Дмитра Креміня керівництва Університету – мало бути відносно м’яким вирішенням конфлікту.
У це заслання Дмитро Кремінь відправився ще молодим, та вже цілком певним поетом. І туга за втраченою Вертикальністю – а гори це завжди явлена, унаочнена Вертикальність – а також відчуття проминальності – а горизонталь та площина це завжди проминальність, і причорноморські степи являють цілий калейдоскоп культур, що минули – пронизують всі його книги.
Читайте також: Хрест до Сонця: як жив і творив Іван Драч
Я – тільки проїздом. Ти чуєш? Я тільки проїздом.
Усе між буттям і фіналом – ольвійський транзит.
Кому помолюсь наостанку? Розореним гніздам.
Розореним скіфським курганам між цвинтарних плит?
У цьому своєму вигнанні Дмитро Кремінь отримав дві чи навіть три безкрайні горизонтальні площини: море степу, море моря, море неба. Та виявився замкненим між цими безкрайніми площинами: у горах і зорі ближче, а в степу вони безмежно далеко, – нестерпна мука для горянина. І заслання, що мало стати карою м’якою, стало – nolens volens – безмежно розтягнутим у часі катуванням. Звізда Ясна із зацитованого мною першого вірша стала Звіздою Полин – її ще буде багато. Тож у Дмитра Креміня погляд – а з віршів його видно, як його погляд вишукує Вертикаль – несе біль, чи він звернений вгору, в небо, чи він звернений вниз, в колодязь, чи в гніздо:
Птахи із неба падали й кричали.
І з ними небо падало наниз,
Як небо їх пташиної печалі
Над одинокістю порожніх гнізд.
Чи – коротше і простіше – у вірші Автопортрет зі свічкою; як видно із назви – присвята <загалом не єдина> ще одному вигнанцеві-в’язню – Тарасові Шевченку:
Ну, а в Миколаєві хвалились,
Тут з тюрми й Котовський не утік…
На Миколаївщині Дмитро Кремінь зіштовхнувся із прозою соціялістичного будівництва, нестерпною для нього тим більше, що він і сам – як вчитель і журналіст – змушений був бути робітником чи навіть інженером человеческих душ на ньому, тож вигнанцем і втікачем – цього разу вже від прози буднів – йому довелося стати ще раз.
Гіркий мій час! Гірке моє дання!
Я був поетом, знав про ідеали:
Корчагінські, козацькі…
А проте
Я був поетом тих, що будували
Епічне, вавілонське, золоте!
Проза не перестає бути прозою навіть якщо прибрати поруч з нею слово соціялістичне, й так само не перестає бути прозою навіть якщо прибрати поруч із нею слово будівництво. Реальність завжди не-така-як-хочеться:
Там, де стежі тернові злодійські,
Череп кінський регоче з трави.
І чертоги, і храми ольвійські
Наші предки взяли на хліви.
А в фіналі еллінської драми
“Б-г з машини” одне повелів:
Із каміння возводити храми.
І взялись. І возводимо …хлів.
Чи – знову ж таки – коротше у іншому вірші:
Де соловейки п’ють вишневий самогон
Й закусюють травневими хрущами.
І від прози цих робітничих буднів Дмитро Кремінь втікає у доробітничі, ще міфолоґічні часи; від степу цивілізованого, а отже зґвалтованого, – у дикий, первісний степ До шаблі, до тачанки, до коня: ці марення єднають Дмитра Кременя і з Тарасом Шевченком, і з Аттилою Могильним.
Міф неможливий без сп’яніння. Тож у віршах Дмитра Креміня з’являється четверте море – море вина. Та всі моря жорстокі, і всі моря хмільні. І всі моря отруйні. Звізда Полин, що впала на Землю і отруїла третину її вод, то тут, то там з’являється у віршах Дмитра Креміня, то під іменем звізди, то під іменем трави, а часто – під іменем вина…
Тому і вино у Дмитра Креміня – то троянське, то поминальне, то старе, то скіфське і страшне; навіть в руках у месії воно – На віллі прокуратора; <майже> завжди воно – невимовно гірке.
Так рішуче відчута і виписана гіркота життя вигнанця під Звіздою Полин є тим паче виразною, зважаючи, що в соціяльному вимірі поезії Дмитро Кремінь відбувся цілком – заслужений діяч мистецтв України <2016 р.>, лавреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка <1999 р.>, з чиїм ім’ям зараз – і надовго, якщо не навічно – найперше асоціюється Миколаївщина, і ширше – все Причорномор’я. Та книги його – книги вигнанця – свідчать, що ціна цього успіху – дійсно гірка, дійсно захмарна. І саме тому до зір він таки злетів, навіть якщо це зорі в колодязі. Адже Людина хоче знати те, що й Б-г – якою б це гіркою ціною не було:
І треба так – із вічністю проститись.
І треба так – у вічність перейти,
Аби хвостами почали хреститись
Біля вогню геєнного й чорти…
Читайте також: Валерій Шевчук: Ми ще не знаємо тисячолітньої української культури
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості