Букрек

Фантастичні рослини і де їх шукати: ботаніка у дитячих книжках

12.03.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Щоб відірвати дітей від гаджетів і прищепити їм любов та інтерес до світу природи, варто на роль посередників запросити книжки, які розкажуть про рослини так, аби дітям кортіло побачити їх на власні очі, а дорослим не довелося гуглити щоразу, коли їхнє чадо, вказавши на квітку чи листочок, запитає: а що це? Стандартні енциклопедії та довідники із такою роллю навряд чи впораються: хоч там і задосить фактів, але емоцій, здатних зачепити малюків, бракує. На щастя, на українському книжковому ринку з’являються чудові пізнавальні видання для наймолодших, як вітчизняні, так і перекладні, які розказують про таємне життя рослин, діляться секретними фактами про них і заохочують досліджувати та вивчати природу України.

Зелені чари

  • Мензатюк Зірка. Зелені чари —  Чернівці : Букрек, 2020. ‒ 120 с. : іл.
  • 7+

Чи ви знаєте, як виглядають європейські орхідеї? А скільки рослин названо на честь зозулі? З яких квітів готували салеп – порошок, що відновлює сили? А може, чули дві легенди – біблійну і давньоукраїнську – про походження стокроток? У чому секрет ясенця білого і як виглядають водяні горіхи? Відповіді на усі ці й десятки інших запитань дбайливо зібрала Зірка Мензатюк у букеті історій «Зелені чари». Це надзвичайно охудожнена енциклопедія (або ж дуже енциклопедична збірка оповідань) про поширені й червонокнижні рослини, які ростуть на теренах України. Кожній із них присвячено окремий текст.

 

У своїх оповіданнях Зірці Мензатюк вдалося створити вельми цікаву і доволі гармонійну суміш художньої й довідкової літератури.

 

Тут і цитати з текстів українських та закордонних письменників, присвячених цим рослинам, і різноманітні легенди (одні – добре відомі, як про Нарциса, інші – дуже локальні, українські), і наукові відомості про форму, різновиди квітів, їхні властивості та походження. В одних оповіданнях квіти й самі наче «говорять», розповідаючи свою історію, в інших – поступаються оповідачці, яка знайомить читачів із ними, принагідно ділячись своїми дитячими спогадами про ці квіти та рослини. Розповідає також і про символічне значення, культурну роль і втілення у мистецтві, цілющі властивості рослин, способи їх використання у фармакології, кулінарії чи промисловості. Цікаво? Так. Але, безперечно, ще й корисно.

 

«Зелені чари» щедро ілюстровані кольоровими фотографіями тих квітів та рослин, про які йдеться в оповіданні. Тож, познайомившись із ними на сторінках книги, юні читачі легко упізнають їх у полі, в лісі, у парку чи оранжереї. Ця книжка не лише стане їм у пригоді на уроках ботаніки, але також, цілком імовірно, закохає у розмаїття українського різнотрав’я і навчить дбайливіше й обережніше ставитися до трав і квітів, які ростуть просто під ногами.

Купити книжку на сайті видавництва

Хто росте у парку?

  • Катерина Міхаліцина; ілюстрації: Оксани Були. – Львів : ВСЛ, 2016. – 44 с.
  • 3+

Цю симпатичну пізнавальну книжку  письменниця Катерина Міхаліцина з художницею Оксаною Булою створили ще чотири роки тому, і вона стала справжнім хітом дитліту. «Хто росте у парку?» – перша з їхньої спільної серії книжок про рослини для дітей, які полюбилися не лише українським читачам, а й помандрували за кордон (зокрема, переклади цієї книжки вийшли в’єтнамською та словацькою мовами). 

 

Що ж особливого у ній? Найперше – те, що у книжці, яка знайомить дошкільнят з найтиповішими різновидами дерев, що ростуть у міських парках, є головний герой та другорядні персонажі.

 

У центрі оповіді маленький пагінець, який намагається зрозуміти, яким деревом він буде, коли виросте. Тому розпитує своїх «дорослих» сусідів про те, чи вони не його родичі.

 

У такий нехитрий спосіб він знайомиться сам (а отже, знайомить і маленьких читачів) з одинадцятьма парковими деревами – березою, дубом, горобиною, липою, кленом, ясеном, явором, каштаном, тополею, вербою та гінкго.

 

Авторки книжки розповідають і зображують листочки, насіння, стовбури відповідних дерев – тобто усе те, чим вони відрізняються одне від одного. А ще мимохідь подають цікаві ідеї, як різні частини дерев (жовтогаряче листя чи крилате насіннячко) використати для дитячих забав. Малюкам це особливо сподобається! Тож серйозний процес вивчення і пізнання довколишнього світу з цією книжкою перетвориться на приємне знайомство і невимушену гру.

 

Крім того, ця історія про паросток – це також доступно і зрозуміло написана історія про самоідентифікацію, пошук «своїх» і себе у суспільстві.

Купити книжку на сайті видавництва

Хто росте у лісі?

  • Катерина Міхаліцина; ілюстрації: Оксани Були. – Львів : ВСЛ, 2019. – 40 с., іл.
  • 3+

А це – найновіша із серії книжка, у якій цілком повноцінний сюжет (буркотливий борсук і пустотливі білочки виявляють і гасять пожежу, рятуючи інших звірят від небезпеки) поєднується з пізнавальною інформацією. За сюжетом, борсук, помітивши, що деякі шишки, якими в його хатинку кидали білки, трохи обгоріли, вирушає на пошуки джерела вогню. Дорогою він проминає різні дерева, кущі й рослини, пригадуючи те, що знає про них із маминих розповідей та записів.

 

Так читачі дізнаються не лише про ялину, ліщину й сосну, а й про зозулиний льон, гіпнум, мох дубовий (котрий насправді зовсім не мох!), бук та граб, вільху й осику, бруслину, модрину, малину й ожину. Для героя цієї історії інформація про те, хто росте у лісі, про особливості й властивості рослин, – це знання, отримані у спадок разом із маминим нотатником, це спогади про неї, свідчення зв’язку і тяглості поколінь.

 

Книжка «Хто росте у лісі?» дає дошкільнятам відповідь на винесене у заголовок запитання, але також і розповідає про небезпеку і шкоду від спалювання сухої стерні. Неживий, здавалося б, сухостій також є домівкою для численних звірят і пташок, а вогонь здатен поширювати дуже швидко.

 

Позаяк, попри широку інформаційну кампанію, несвідомі дорослі продовжують щороку палити стерню на величезних площах, то очевидно, що виховувати свідомість у цьому питанні варто починаючи з дошкільнят.

 

Окрім серйозних тем, тут ще є й розважальний елемент: наприклад, діти можуть спробувати відшукати на сторінках книжки усіх намальованих жучків-солдатиків або ж виготовити за поданою у ній інструкцією гірлянду з провощеного листя.

Купити книжку на сайті видавництва

Читайте також: Ой чи живі чи здорові всі родичі з роду туконі

Усе починається з насіння… Як росте їжа

  • Емілі Браун; ілюстрації: Саллі Елфорд, переклад: Ганни Яновської. – Харків : Жорж, 2018. – 32 с.
  • 5+

У цій книжці Емілі Браун зібрала усілякі цікавинки, які стосуються проростання рослин – від різновидів насіння і способів запилення до того, як збирають врожаї певних культур і які, власне, частини рослини вважаються урожаєм. Короткі лаконічні тексти і великі яскраві картинки розповідають про процеси збирання рису та какао-бобів, вирощування розсади у теплиці, запилювання кукурудзи та виготовлення борошна. А також знайомлять із плодами й насінинами екзотичних фруктів та овочів, горіхів і прянощів.

 

Із цієї барвистої енциклопедії діти дізнаються про те, як ростуть банани й батат, опунція і маракуя, чому кеш’ю достигає біля «яблука», а арахіс під землею, хоча і те, й інше – горіхи.

 

Важливо, що авторка зібрала тут не стільки очевидні та загальновідомі факти, скільки доволі рідкісні, а також відкрила секрет, звідки на кухню потрапляють найрізноманітніші прянощі і як вони виглядають у природному середовищі (спойлер: чорний перець – це ліана, а васабі росте у воді!). Та й потішила несподіваними відкриттями, як-от тим, що коли ми їмо броколі, то смакуємо квітами цієї рослини, а кунжут незадовго до дозрівання витрушують із плодів-коробочок.

 

Словом, інформації багато, вона різноманітна, доступна (короткі факти, не обтяжені цифрами та термінами, але підсилені ілюстраціями, запам’ятовуються дуже легко) і до певної міри ексклюзивна. Тому сміливо можна рекомендувати цю книжку для спільного читання батьків та дітей: і перші, і другі почерпнуть із неї чимало нового й цікавого.

Купити книжку на сайті видавництва

Читайте також: «Мій парк. Вісім особистих історій про парки» із засновницею Urban Ideas Ольгою Криворучко

 

Матеріал вийшов у співпраці з партнерами.