пропаганда рф

Франзен: Як можна списати цілу країну через те, що владу в ній захопив злобний тиран

13.05.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Американський письменник Джонатан Франзен дав інтерв’ю російському медіа «Медуза», у якому зазначив, що Україна стала пішаком між протистоянням США та росії. Інтерв’ю опубліковане на сайті медіа. 

«Трагедія полягає в тому, що я бачу серйозні паралелі між тим, що відбувається сьогодні в Україні та В’єтнамом. Мене вразило те, що роблять президент Байден та Конгрес, а особливо те, що вони при цьому кажуть. Вони справді пішли на ескалацію конфлікту. Нещасна Україна стала мимовільною учасницею проксі-війни. Звичайно, паралель не повна, але на додачу до всього, до тисяч жертв серед мирного населення, до тисяч загиблих військових, Україна стає пішаком у геополітичній сутичці двох великих сил — і це, звичайно, справді нагадує В’єтнам», — сказав Франзен. 

 

А на зауваження інтерв’юера про те, що війну розпочав не Байден, зазначив: 

 

«Так, звичайно не зрозумійте мене неправильно. Цілком очевидно, що Україна не становила жодної небезпеки для росії. Кожен наступний привід, який путін висуває, щоб виправдати свої дії, виявляється абсурднішим за попередній. Ах, вибачте, Україна не член НАТО, але уявляєте, що там були біолабораторії». 

 

Крім того, на запитання журналіста про те, що війна охоплює і сферу медіа, а з початком вторгнення росії в Україну багато відомих письменників — наприклад, Стівен Кінг та Ніл Гейман — розірвати угоди  з російськими видавництвами, і як ставиться Франзен до цієї теми, він зауважив, що коли Трамп став президентом, його друзі, які планували приїхати до США, відмовлялися це робити. На що письменник їм зазначив: «Як можна взяти і списати цілу країну лише через те, що владу в ній захопив злобний тиран? Усі добрі американці не зникли у той момент, коли Трамп став президентом. Саме зараз найважливіше, щоб ви приїжджали, щоб ви підтримували тих, хто виступає проти уряду».

 

Франзен ніколи не думав про розірвання угод з іншою країною, крім того вважає, що якщо в країні є хороший видавець, то як можна відмовити йому в підтримці: «Я думаю, вони справжні герої — книговидання у наш час взагалі заняття певною мірою героїчне, а в росії особливо. Поки я можу вільно говорити, що вторгнення в Україну обурливо і злочинно, що у військових злочинах, що творяться на наших очах, винен виключно путін, — доти ні, для мене не буде проблемою, що люди в росії читають мої книги».

 

Додав прозаік і про те, що не критикує Кінга чи Геймана, адже це їхня особиста справа, але «література за ідеєю повинна об’єднувати людей — особливо людей з совістю».

 

Джонатан Франзен — американський прозаїк і есеїст. Автор книжок «Свобода» (Фоліо, 2012), П’юріті (Фоліо, 2015), «Двадцять сьоме місто», «Сильний рух», «Коректури» та інших. Його роман «Коректури» був відзначений Національною книжковою премією США (National Book Award, 2001). 

 

Нагадаємо, що раніше бразильський письменник Пауло Коельйо висловився щодо російсько-української війни, назвавши її «українською кризою», що створює зручний «привід для русофобії».

 

Як відомо, іноземні письменники та письменниці відмовляються від контрактів на переклади своїх книжок у Росії через прохання українців.