Шевченківська премія 2023

Голова Комітету національної премії імені Тараса Шевченка склав повноваження

13.03.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Юрій Макаров пішов у відставку з посади голови Комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка. Про це він повідомив на своїй фейсбук-сторінці.

«На жаль, бажання віддати шану тим митцям, які піднімають українську культуру на принципово новий рівень, залучають до неї наших героїчних вояків і мешканців звільнених територій, просувають країну в світі, наштовхнулося на агресивне нерозуміння. Чимало шанованих представників мистецької спільноти й небайдужих громадян сприйняли цей крок як політичну спекуляцію, намагання влади призначити “своїх” висуванців або применшити вагу вже визначених лавреатів. Мої спроби пояснити своє бачення, відкоментувати реальний хід подій ба навіть виправдовуватися, чого я страшенно не люблю, не було почуто. Активна частина суспільства переконана, що я виконую чиєсь замовлення, “відпрацьовую”, “прогинаюся” і т. ін. Для мене це новий досвід, який я не хотів би пережити знову», — написав Макаров.

 

За його словами, пропозиція Макарова додати ще одну номінацію для творів, створених після ескалації російсько-української війни, не знайшла підтримки серед членів Комітету з Національної премії, які вважають, що перенесення дати оголошення лавреатів через додаткову номінацію «призведе до девальвації найвищої державної нагороди, підірве довіру до неї».

 

«Висловлюючи свою повагу й вдячність колегам, з якими ми плідно працювали останніх чотири роки, змушений зазначити, що категорично не погоджуюся з ними. А проте, оскільки я мимоволі виступив “збудником” нікому не потрібних конфліктів у команді й, на жаль, значно ширше, обурення небайдужих громадян, після довгих роздумів не бачу іншого виходу, як скласти з себе повноваження голови й члена Комітету з національної премії імені Тараса Шевченка», — зазначив Макаров.

 

Також з Комітету премії вийшла художниця Влада Ралко. «Я більше не є членкинею Шевченківського комітету з 18 лютого 2023 року, тобто з дня, коли Голова комітету прийняв мою заяву про вихід. Власне, каденція членів Шевченківського комітету триває три роки, втім, із огляду на воєнний стан, увесь склад теперішнього комітету отримав запрошення лишитися на посадах ще на один рік. Тому рішення про вихід було для мене логічною крапкою по виконанні обов’язків, пов’язаних із Премією, тобто, по завершенні останнього, третього засідання з фінальним голосуванням за цьогорічних лавреатів», — зазначила вона для Суспільного Культура.

 

Нагадаємо, у 2023 році оголошення лавреатів вперше за історію премії відбулося не на день народження поета. Оголошення збиралися перенести з 9 березня на 22 травня.

 

Чільне фото: chas.news