Анна Грувер

Грувер й Гусейнова відмовилися брати участь в естонському фестивалі через участь росіянки

08.05.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українські поетки Анна Грувер й Олена Гусейнова відмовилися брати участь в естонському фестивалі Prima Vista у місті Тарту через участь російської письменниці Лінор Горалік. Про це поетки повідомили на своїх фейсбук-сторінках.

 

«Тема цього фестивалю звучить дуже гарно: “Бажати неможливого”. Напевно, бажати неможливого — це бажати, щоб нас не намагалися “примирити”, поки відбувається геноцид… Передайте Лінор Горалік: ви так завзято захищаєте Україну, що кілька українських авторок і серед них особисто я через ваш “захист” були вимушені відмовитися, і українська мова не звучатиме в цей час у цьому місті. Проте звучатиме російська. І знову і знову окуповуватимуть позицію жертви і страждатимуть ті, хто займається цим професійно. Голосно. “Жалостливо”. Ще голосніше. І хай мене більше “нікуди не кличуть”, все одно всі мають усвідомлювати, що під час повномасштабної війни Росії проти України кожен російський виступ як мінімум відбирає голос у сучасної України», — наголосила Анна Грувер.

 

 

«Тарту — складне місто, зі своєю колоніальною історією і точками страху. Саме ними маніпулює місцева російська культура, вдихаючи життя у свою місцеву історію і вбудовуючись в діалоги. І тут невидимою лишилася наша гостра фейсбучна дискусія з Горалік. Однак дуже видимими були ізраїльський паспорт, Дніпро як місто народження і маркетологічно вивірене проговорення своєї підтримки України. Це обернулось оманою і репутаційною небезпекою. І ситуацією, яка не має зворотної дії. Тому одразу після приїзду я написала есей про свою відмову, який я сподіваюсь вже прочитали естонці, а ті які не прочитали — ще встигнуть прочитати. І наступного року фестиваль зможе уникнути ганебної ситуації, де в час, коли в Україні звучать повітряні сирени, від російських авіаударів гинуть дорослі й діти, мовою агресорів відбуваються івенти про “війну і мир”», — пише Олена Гусейнова.

 

За її словами, після публікування есею з обґрунтуванням відмови організатори фестивалю звернулися до Лінор Горалік з питанням чи не вважає вона, що з огляду на відмову українських поеток, їй краще не приїжджати на фестиваль.  оралік відповіла, що їй «з цим цілком ок».

 

Повний есей Олени Гусейнової на сайті фестивалю можна прочитати за посиланням.

 

У вступі до есею організатори фестивалю висловлюють свою позицію: «Літературний фестиваль Prima Vista твердо підтримує Україну та українську перемогу у війні. Ми хочемо, щоб українські голоси були почуті, і віримо, що найкращий спосіб бути почутим — відвідувати, виступати, висловлюватися. Ми вітаємо та заохочуємо українських авторів і читачів скористатися цією можливістю, розповісти свої історії, поставити критичні запитання в просторі, де їх неможливо змовчати, віч-на-віч з тими, хто має відповісти. Якщо ви відчуваєте, що хтось змусив вас замовкнути, ніхто не зможе повернути ваш голос замість вас».

 

Міжнародний літературний фестиваль Prima Vista у Тарту розпочинається 8 травня 2023 року, але фестиваль стартував ще 6 травня, у місті-партнері фестивалю Пайде. Тема фестивалю у 2023 році «Бажати неможливого».

 

 

Анна Грувер — поетка, письменниця, есеїстка, перекладачка з Донецька. Співредакторка поетичного журналу Paradigma (2019- 2021). Авторка поетичної книжки «За вашим запитом нічого не знайдено» (2019), книжки «Її порожні місця» (2022).

 

Олена Гусейнова — поетка, журналістка, ведуча програм «Книжковий топ-7», «У нас усе культурно», «Культура. live», «Пряма мова», «Епізоди», «Без письменника» на «UA: Радіо Культура».

 

Нагадаємо, 2022 року п’ять українських авторів відмовилися від участі в норвезькому літературному фестивалі.

 

Як відомо, що іноземні письменники та письменниці відмовляються від контрактів на переклади своїх книжок у росії через прохання українців.

 

Зображення: kirjandusfestival.tartu.ee