бібліотеки

Як працюватиме Національна електронна бібліотека України

04.11.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В Україні розпочалося створення Національної електронної бібліотеки України (НЕБУ). Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики у відповідь на інформаційний запит Читомо.

Фінансову підтримку проєкту здійснює ЮНЕСКО у співпраці з Міжнародною федерацією бібліотечних асоціацій та установ (IFLA). 

 

Окрім того, МКІП та Українська бібліотечна асоціація (УБА) підписали меморандум про співпрацю, згідно з яким УБА здійснюватиме загальне управління проєктом та координуватиме його реалізацію за підтримки МКІП. 

 

Згідно з меморандумом, обов’язки сторін розподілились так:

 

  • МКІП забезпечуватиме: взаємодію з органами державної влади та місцевого самоврядування, закладами, установами, організаціями у сфері культури, науки, архівної справи, у фондах яких зберігаються пам’ятки документальної спадщини України, з метою реалізації проєкту; використання результатів проєкту під час реалізації заходів, спрямованих на запровадження НЕБУ на національному рівні; організаційно роботу тимчасової робочої групи зі створення НЕБУ; координацію розроблення проєктів документів, які регламентують діяльність НЕБУ;

 

  • Українська бібліотечна асоціація: здійснює загальне управління проєктом та координує його реалізацію; організовує проведення публічної презентації концепції НЕБУ; організовує проведення круглого столу для обговорення концепції НЕБУ з експертами та бібліотекарями; організовує заходи з ознайомлення українських бібліотекарів із досвідом роботи електронних бібліотек інших країн; організовує проведення консультацій з іноземними та українськими експертами щодо створення НЕБУ; готує пропозиції до технічного завдання (технічних вимог) на розробку електронної системи та модернізацію технічної інфраструктури МКІП, необхідної для реалізації проєкту; здійснює аналіз потреб щодо оцифрування документальної спадщини серед українських установ пам’яті; залучає до співпраці над реалізацією проєкту установи пам’яті в Україні; звітує за результатами реалізації проєкту.

 

Наразі до складу робочої групи увійшли представники:

 

1) МКІП: Ростислав Карандєєв, Анастасія Бондар, Ольга Лєбєдова, Євген Тонкопрядов, Катерина Орлюк, Олена Панамарчук;

 

2) Державної архівної служби України: Анатолій Хромов;

 

3) українських бібліотек, музеїв, архівів: Світлана Бакан, Ірина Бірюкова, Людмила Виноградська, Ніна Волошінська, Галина Гуцол, Володимир Гіссовський, Анатолій Демченко, Наталія Дзюба, Сергій Доценко, Катерина Дребніцька, Світлана Канєвська, Ольга Конопляна, Катерина Лобузіна, Наталія Розколупа, Олег Сербін, в.о. Тетяна Спанчак, Василь Ферштей, Тетяна Чорна, Олег Шилюк;

 

4) громадських організацій: Оксана Бруй, Ярослава Сошинська.

 

Реалізація проєкту створення НЕБУ відбуватиметься у чотири етапи впродовж 2024 – 2029 років.

 

У результаті створення НЕБУ запровадять централізовану систему довготривалого зберігання електронних документів, підвищать доступність до електронних документів для користувачів та підвищать захист об’єктів національного надбання. Очікується також підвищення ефективності роботи установ, що зберігають об’єкти національного надбання та впровадження єдиного підходу і прискорення процесів оцифрування об’єктів національного надбання на основі міжнародних стандартів.

 

Створення НЕБУ має на меті розвиток міжнародного співробітництва та обмін досвідом з питань оцифрування об’єктів національного надбання, зберігання та забезпечення віддаленого доступу до електронних документів, а також інтеграцію України у світовий науковий, освітній, культурний та інформаційний простір.

 

Наразі на етапі реалізації першого етапу проєкту члени робочої групи вивчили досвід провідних зарубіжних бібліотек у створенні електронних бібліотек національного рівня в таких країнах, як Польща, Естонія, Латвія та Німеччина, підготували проєкт Концепції створення Національної електронної бібліотеки України.

 

У 2023 та 2024 роках видатки на створення НЕБУ не передбачені.

 

Нагадаємо, 2021 року Верховна Рада підтримала зміни до закону «Про бібліотеки й бібліотечну справу».

 

Читайте також: Національна електронна бібліотека: як це працює і навіщо Україні

 

Зображення: betterteam.com