злочини росії

Через обстріли Харкова зросли черги на друк книжок

02.04.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Постійні ракетні обстріли Харкова суттєво вплинули на роботу видавництв, що розташовані в місті: через обстріли й відсутність енергопостачання відбуваються значні затримки в друці, а також здорожчання собівартості друку й збільшення роздрібної ціни на книжки. Про це Читомо розповіли очільники харківських видавництв.

За словами директора видавництва «Ранок» Віктора Круглова, майже тиждень промислові виробництва Харкова були знеструмлені. «Теоретично друкарні можуть робити вночі, коли відключають електрику, але комендантська година накладає свої обмеження, тому затримки у друці будуть пропорційні відключенню електрики. Знаю, що друкарні ведуть перемовини із закупівлі потужних генераторів, але це відповідно позначиться на ціні поліграфічних послуг. Генератор потужністю 500 кВТ за годину споживає 90 літрів дизельного пального, це відповідно 3 млн грн додаткових витрат на місяць за однозмінної роботи», — додав він.

 

Видавництво «Ранок» наразі не змінювало видавничих планів, однак у разі продовження обстрілів буде змушене зменшувати кількість назв, які підуть до друку, та збільшувати планову роздрібну ціну.

 

Щодо роботи друкарень, то вона триває: деякі друкарні заздалегідь закупили потужні генератори, але жоден з них не може покрити все необхідне споживання електрики. «Частина процесів (наприклад, підготовка файлів до друку) робиться онлайн, відповідно без електрики  у міських масивах також багато процесів гальмується», — каже Віктор Круглов. За його словами, цілком до нормального робочого режиму харківські друкарі й видавці зможуть повернутися тільки після закінчення російсько-української війни.

 

«Видавництво співпрацює з 14 друкарнями, переважно з Харкова і Києва. На жаль, в західній частині України наразі не існує потужностей, які могли б технологічно та кількісно закрити потреби всіх видавців України. Перевезти обладнання також дуже важко і дорого, ще складніше з пошуком кваліфікованих кадрів. Думаю, що Харків попри все буде залишатися центром української поліграфії», — каже Віктор Круглов і додає, що саме тому захист повітряного простору над містом такий важливий.

 

Директорка видавництва «Крокус» Наргіс Гафурова повідомила, що наразі час на друк значно збільшився: якщо раніше на виготовлення накладу йшло 3 тижні, то тепер 1,5-2 місяці. Вона каже, що до початку нещодавніх масових обстрілів харківські друкарні завжди виконували замовлення вчасно, іноді навіть раніше від дедлайну. За словами видавчині, книжкова фабрика Unisoft планує віддати наклад 2 книжок видавництва, що нині перебувають в друці, без затримки наприкінці травня.

 

«Так, ми без світла, тож працюємо з дому, коли є інтернет й енергопостачання. Нам пощастило: один з інтернет-провайдерів після обстрілів відкрив доступ до WiFi для всіх. Є EcoFlow, маю можливість підзарядити ноутбук. Ми якось звикли. Так, важко, але все це можна пережити. “Крокус” — маленьке видавництво з невеликою чергою із видань, тож нам легше, ніж іншим», — підсумувала Гафурова.

 

Як повідомив директор видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький, нині працює лише частина друкарень міста через відсутність енергопостачання. З 3 харківських підприємств, на яких «Фоліо» друкує книжки, 2 працюють частково або вночі, 1 ще не відновила роботу.

 

Щодо затримок, то кілька книжок мають вийти на тиждень чи 2 пізніше, ніж було заплановано. Частина видань вийдуть на 1-2 місця пізніше, зокрема, відкладені книжки, які «Фоліо» готувало до квітневого фестивалю «Книжкова країна» у Києві.

 

«Видавництво працює з напівзнищеного офісу, комп’ютери стоять в захищеній кімнаті, люди ж працюють з дому і з Харкова, і з інших країн. Частину робочого дня в районі, до розташоване видавництво, не працюють електрика й мобільний зв’язок. Звісно, складно, але продовжуємо роботу», — повідомив директор видавництва. За його словами, з посиленням російських обстрілів планувати вихід книжок у 2024 році стало дедалі більш складно.

 

Директорка видавництва Vivat Юлія Орлова також розповіла про суттєві затримки друку. За її словами, зазвичай термін друку становить орієнтовно 30 днів, то нині він може сягати й 2 місяців.

 

«Видавці ставляться з розумінням: ми всі розуміємо, що існують великі проблеми в енергетиці, особливо в Харкові. Плюс брак кваліфікованих кадрів, плюс затримка паперу на польскому кордоні. Дуже б хотілося, щоб і наші читачі з розумінням поставилися до цієї ситуації: видавництва в партнерстві з друкарнями роблять все можливе», — каже вона.

 

Через обстріли Vivat змінює видавничі плани: інколи друкує менші, ніж потрібно, наклади, щоб збільшити кількість найменувань, інколи усвідомлено змінює книжки, які підуть в друк. «Інколи ми вимушені відмовлятися від кольорових зрізів або від інших цікавих технологічних рішень, бо розуміємо, що зараз не на часі. На жаль, такі рішення впливають і на видавництва, і на ринок в цілому: читачі не так швидко отримують все, що вони хочуть, а видавництва вимушені трохи знизити свою продуктивність», — розповіла директорка видавництва.

 

За її словами, повернення до звичних темпів друку залежить від зовнішніх чинників: відсутності постійних обстрілів Харкова, якості енергопостачання, швидкості постачання паперу.

 

Наразі видавництво продовжує друкувати книжки в Харкові: логістичні витрати додатково збільшують роздрібну ціну книжки, крім того, видавництво прагне підтримати місцеві друкарні.

 

Директорка видавництва «Читаріум» Лариса Бобровнікова повідомила про відсутність затримок, оскільки видавництво здало наклади ще до останнього масованого обстрілу Харкова. «Нині затримок немає, але я не знаю, як буде у травні. Ми на зв’язку з друкарнями», — додала вона.

 

Як повідомлялося, 20 березня росія завдала удару протикорабельною ракетою Х-35 по промисловій зоні Харкова, де розташована друкарня.

 

Читайте також: Без паперу, замовлень і зі зруйнованою інфраструктурою: чим живуть українські друкарні зараз

 

Чільне фото: Vivat