Osnovy Publishing

Як зміниться Osnovy Publishing, отримавши нових власників

17.06.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Відтепер видавництвом Osnovy Publishing володітиме Українська школа політичних студій (УШПС).  Про це повідомили 14 червня на сайті школи.

Право власності на 100% частки в Osnovy Publishing набули:

  • «Лабораторія законодавчих ініціатив» та її керівниця Світлана Матвієнко;
  • випускники УШПС Андрій Вишневський і Анастасія Бородіна.

 

Нові власники обіцяють перевидати важливі книжки, які уособлювали Osnovy Publishing протягом попередніх 30 років — «Основи» повернуться до тематики профільних видань та випуску світової літератури, визнаних підручників з філософії, історії, економіки, політики та літературознавства, а також видання української класики.

 

У коментарі Читомо Андрій Вишневський розповів, що для нього видавництво — дуже особиста історія, яка має три різні виміри:

  • перший вимір пов’язаний з юністю, коли «я, 23-річний юнак приїхав з Харкова до Києва у лютому 2001 року з твердим наміром стати реформатором механізму держави. Одним з ключових людей, кого я тоді зустрів у Києві і з ким став співпрацювати, був Богдан Кравченко, один із засновників видавництва “Основи” — на той час проректор Національної академії державного управління при Президентові України. Саме він підтримав мої перші дослідження у сфері реформи державного управління, які разом із перекладами праць Джона Лока, Джона Стюарта Мілла, Джона Ролза, Роналда Дворкіна та інших мислителів, виданих “Основами” у 90-х роках, визначили весь мій подальший професійний шлях. Майже два десятиліття потому саме Богдан Кравченко як випускник Університету Оксфорду надав мені рекомендацію для вступу до цього університету, в якому я здобув магістерський ступінь у 2020 році»;

 

  • другий вимір пов’язаний з тим, що навчаючись 2017 року в Українській школі політичних студій, Андрій Вишневський зустрів там Дану Павличко, з якою вони заприятелювали. «УШПС — це платформа, яка дозволяє людям, що сповідують одні цінності, ефективно взаємодіяти і співпрацювати задля суспільного блага. Саме тому, на мою думку, мета Дани Павличко зберегти і цілісно розвивати далі Osnovy Publishing, які є невід’ємною складовою сучасної української ідентичності, і створили підстави розмови — нам було про що поговорити і про що домовитись. І завжди буде. Дана зробила надзвичайно багато, і завжди залишиться нашим другом та партнером», — розповів він;

 

  • третій вимір — видавнича діяльність завжди була для нього мрією.

 

За словами Світлани Матвієнко, набуваючи майнових прав на Osnovy Publishing, команда власників розглядали це не тільки і не стільки як звичайний видавничий бізнес.

 

«Звісно ж, видавництво зобов’язане бути економічно ефективним, аби мати змогу виконувати свою місію. Місію соціально відповідального бізнесу, який повинен у першу чергу задовольнити інтелектуальний голод нової генерації українців — людей, яким сьогодні плюс-мінус 18–30 років і які будуть відновлювати і модернізувати державу після завершення війни. У цьому зв’язку одним з нових власників “Основ” є Українська школа політичних студій, яка має розгалужену мережу з понад пів тисячі випускників — зрілих, добре освічених, успішних жінок і чоловіків з різних сфер суспільного життя: від державної служби і політики до медицини і мистецтва. Поєднання двох потужних брендів; поєднання інтелектуальної та організаційної спроможності двох сильних інституцій, Видавництва і Школи; поєднання людського потенціалу аудиторії “Основ” та мережі випускників УШПС — має неминуче створити додаткову нову вартість, життєво необхідну сьогодні Україні. Це як кремінь і кресало: коли вдарити одним об інше – спалахне вогонь», — переконана вона.

 

Андрій Вишневський розповів, що видавничий план, зокрема, передбачає перевидання перекладів культових робіт у сфері політичної філософії, політичної науки та інших соціальних наук, які видавалися «Основами» у 90-х – 2000-х роках, продовження і розвиток феміністичного і мистецького напрямів, а також просування української модерністської художньої літератури. «“Основи” не змінюватимуть свого звичного високоінтелектуального та естетського обличчя. Ми спробуємо поновити розумний баланс експериментальних проєктів та базового, “якісного” видавничого “репертуару”. Буде менше роботи задля корпоративних замовлень і більше – заради суспільного блага», — каже Світлана Матвієнко.

 

У планах — видати повне зібрання творів Соломії Павличко. Але оскільки якісна підготовка такого фундаментального видання займе час, тому, не чекаючи виходу повного зібрання творів, видавництво друкуватиме ті роботи, потреба у яких, на думку власників, є найбільш нагальною і які змістовно пов’язані з іншими планованими пріоритетними релізами.  Це, зокрема, книжки Сімони де Бовуар «Друга стать» та «Фемінізм» Соломії Павличко.

 

«Відсуну завісу таємниці: ми маємо ідею незабаром видати те з доробку Соломії Павличко, що ще ніколи не було опубліковано. При Osnovy Publishing розпочне роботу Центр досліджень Соломії Павличко, який і буде готувати до видання цю невідому роботу та повне зібрання її творів. Продавці культових видань “Основ”, які вже стали бібліографічною рідкістю, на OLX та інших майданчиках вже можуть робити шалені дисконти, аби вчасно розпродатись», — розповіла Світлана Матвієнко.

 

Дана Павличко повідомила Читомо, що будь-який бізнес має свої цикли, а видавництво працює понад 30 років, тому оновлення було закономірним. «Ще до початку великої війни я розуміла, що для зростання “Основи” потребують інвестицій та професійної команди, яка зможе вивести видавництво на новий рівень. За 14 років управління бізнесом я пройшла через багато різних криз, але завжди розуміла, що для подальшого розвитку потрібен сильний і візійний партнер. Війна остаточно підтвердила, що “Основам” необхідний новий власник, який зможе продовжувати місію та надати бізнесу новий напрямок. УШПС є дуже потужною інституцією, а Андрій Вишневський — людина з феноменальним управлінським досвідом. Кращого майбутнього для бізнесу важко уявити», — каже вона.

 

 

Як відомо, видавництво «Основи» заснували у 1992 році Богдан Кравченко та Соломія Павличко. Метою видавництва було перекладати та видавати якісну навчальну літературу.

 

«Основи» першими почали видавати українською європейських модерних мислителів, якісні переклади класичної літератури та навчальні посібники світового рівня. Зокрема, випустили переклади Арістотеля, Платона, Овідія, Сенеки, історичне видання «Європа. Історія» (2000) Нормана Дейвіса, «Філософія театру» Леся Курбаса, наукові праці Джона Лока, Джона Ролза, Роналда Дворкіна, Мішеля Фуко, Жана Бодріяра, Хосе Ортеги-і-Гассета та інших.

 

Концепт «Основ» змінився, коли його очолила Дана Павличко. Вона змістила фокус з навчального на мистецький.

 

Як повідомлялося, у 2021 році видавництво «Основи» відкрило книгарню у Києві на вулиці Липинського, 4б.

 

Чільне фото надане новими власниками видавництва.