* ESC - закрити вікно пошуку
біографія
Кліматична катастрофа, еротизм і COVID: очікуваний нон-фікшн-2021
25.01.2021Що турбує людство зараз найбільше? Пандемія та клімат. Цього року українські видавці представлять нам роздуми ведучого CNN Фаріда Закарії про світ у період постпандемії і Білла Ґейтса – про порятунок від кліматичної катастрофи. Також серед перекладних новинок 2021-го – історія кави та вина, дофамінова залежність, кіно й архітектура. З біографій відтепер українською читатимемо про Далю Грібаускайте, молодого Рейгана та Сьюзен Зонтаг. Також матимемо кілька нових коміксів й навіть графічних Sapiens Юваля Ноя Гарарі. Про художні новинки 2021 року читайте ж у нашому попередньому матеріалі.
НОН-ФІКШН
Український
Ірина Борисюк, Оксана Пашко, Олена Пелешенко, Ольга Полюхович, Оксана Щур та ін. Бунтарки: нові жінки і модерна нація (упоряд.: Віра Агеєва, Смолоскип)
«12 історій про життя та творчість Марко Вовчок, Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Наталі Кобринської, Людмили Старицької, Ірини Вільде, Софії Яблонської та ще кількох інших, не менш знакових авторок, які активно порушували питання про статус і права жінки у своїх творах.
Перед вами книжка про справжніх бунтарок — українських письменниць другої половини ХІХ та початку ХХ століття, які знаходять свої голоси у літературі й публіцистиці та починають відстоювати власний простір — як приватний, так і публічний».
Зінаїда Васіна. Еволюція українського вбрання (Vivat)
Тетяна Лукинюк, Людмила Колб. Як хотіти й отримати все (але це не точно) (Віхола)
«Авторка переконана, що жодного балансу між роботою та життям не існує. А ось що є — це вибір, який визначає наші пріоритети та впливає на те, в що ми вкладаємо час та як ним керуємо. Про свої принципи та підходи до організації кар’єри, сім’ї та хобі — усього, що робить наше життя наповненим, Тетяна розповість у своїй книжці».
Ольга Маслова, Ніка Бєльська. Коли я нарешті висплюся? Як засинати і прокидатися із задоволенням (Віхола)
«Коли я нарешті висплюся? Це питання ми ставимо собі роками, переконуючи самих себе в тому, що ось уже незабаром (після школи/іспитів/роботи/на старості) налагодимо цей процес. Переконуємо себе так, наче в цьому є щось складне, а у нас — необмежений запас часу. Погані і гарні новини водночас: часу в нас мало, але, на щастя, у наших біологічних ритмах немає жодної магії. Сон і біологічний годинник, за яким ми живемо, — хай які складні в роботі механізми, та все ж їх можна налаштувати. Достатньо лише зрозуміти, як усе це працює. Саме ці процеси у книжці «Коли я нарешті висплюся? Як засинати і прокидатися із задоволенням» пояснюють біологині Ольга Маслова та Ніка Бєльська.
Авторки описують, як працюють біологічний годинник і циркадні ритми, що таке хронотипи, як налагодити режим сну в дорослих і дітей та чи варто спати вдень».
Дарка Озерна. Дуже корисна книжка: Для людей середнього і старшого нешкільного віку (Yakaboo Publishing)
«Третя книжка серії «Оптимістично про здоров’я», яку започаткувала біологиня, журналістика, популяризаторка науки та здорового способу життя Дарка Озерна, буде присвячена корисним порадам, як бути здоровими та щасливими, людям середнього та старшого віку».
Світлана Ройз. Практичне дитинознавство. Продовжуємо розмову (Ніка-Центр)
Сергій Святенко. 50 уроків англійської. Говоримо без помилок. Ок? (#книголав)
«Книжка перекладача та викладача англійської мови Сергія Святенка «50 уроків англійської. Говоримо без помилок. Ок?» допоможе всіх, хто має намір писати і спілкуватись англійською правильно і зрозуміло. Автор максимально просто, зрозуміло та чітко пояснює не лише найпроблемніші й найскладніші моменти, а саму логіку англійської мови та спосіб мислення людей, які нею говорять від самого народження».
Анна-Євгенія Янченко. Вино без правил. Як пити круте вино і не залежати від думки винних снобів (Віхола)
«Червоне, біле, рожеве, помаранчеве і навіть сіре. Тихе, кріплене чи ігристе. Солодке чи сухе. Старий Світ чи Новий? І це далеко не повний спектр опцій, на які варто зважати, обираючи пляшку вина до вечері. Складно? Насправді ні. У цьому переконана Анна Євгенія Янченко, сомельє та авторка книжки «Вино без правил. Як пити круте вино і не залежати від думки винних снобів». Людина, яка знайде вам неймовірне вино за 1000 гривень і дуже добре — за 150 грн, сомельє, яка впевнена — дегустувати та розрізняти аромати й смаки вина можна навчити кожного».
Перекладний
Крістофер Александер. Як будувати на віки. Архітектура поза часом (Основи)
«Як будувати на віки. Архітектура поза часом» — це перший том англомовної серії книг, присвячених новому підходу до архітектури, урбаністики і міського планування. Автор доводить, що цей підхід має великий практичний потенціал і здатний докорінно змінити сучасний погляд на архітектуру».
Ісабель Альєнде. Жінки душі моєї (перекл.: Галина Грабовська, Видавництво Анетти Антоненко)
Жорж Батай. Історія еротизму (перекл.: Іван Рябчій, Видавництво Анетти Антоненко)
Ентоні Бівор. Друга Світова війна (КМ-Букс)
«Друга світова війна» стала підсумком 30-річної роботи автора над цією темою і наймасштабнішим його проєктом. Вперше найбільший західний історик об’єктивно оцінює ту вирішальну роль, яку зіграв в перемозі над фашизмом Радянський Союз».
Фінн Білз. The Photography Storytelling Workshop: A five-step guide to creating unforgettable photographs (ArtHuss)
Ребекка Вест. Happy Starts at Home: Change your space, transform your life (ArtHuss)
Анґус Гайленд, Керолайн Робертс. Коти в мистецтві (перекл.: Юрій Вітяк, Nebo Booklab Publishing)
Алекс Гатчінсон. Витримати все: Розум, тіло та навдивовижу гнучкі межі людської витривалості (перекл.: Лариса Павловська, Yakaboo Publishing)
«Здатність витримати – це ключова риса, яка лежить в основі великої продуктивності практично в кожній галузі. Але що, якщо ми всі можемо піти далі, натиснути сильніше і досягти більшого, ніж ми думаємо, на що здатні? Журналіст Алекс Гатчінсон з’ясовує, що розум є новим рубежем витривалості і горизонти продуктивності набагато еластичніші, ніж ми думали колись. Але, звичайно, це не «все у вашій голові». Щодо кожного з фізичних обмежень, які досліджує Гатчінсон – болю, м’язів, кисню, тепла, спраги, палива, – він ретельно розв’язує делікатну взаємодію розуму та тіла, розповідаючи історії чоловіків та жінок, які вийшли за межі власних можливостей».
Метт Гейґ. Нотатки про нервову планету (Жорж)
Світ навколо змінюється з шаленою швидкістю, і ми щосили намагаємося не відставати. Прагнемо встигнути усюди, невпинно підвищуючи свій рівень стресу та тривожності. Нас щодня хвилюють новини на телебаченні, пости у соцмережах, повідомлення у месенджері… Як зберегти здоровий глузд у цьому світі, який зводить нас із розуму? Як залишатися людиною в епоху технологій? Як почуватися щасливим, коли все навколо викликає тривогу? Метт Гейґ напевне знає відповіді на всі ці запитання, бо сам протягом багатьох років боровся з депресіями і панічними атаками.
«Нотатки про нервову планету» – це його щире оповідання про те, що можна навчитися протистояти стресу і бути щасливою людиною навіть у божевільному світі ХХІ сторіччя. «Глибока, розважлива, дуже актуальна книга. Вона навіть зможе позитивно вплинути на ваш психічний стан. Звісно, якщо ви лягатимете спати без свого смартфона», – The Guardian.
Лізавета Герман. The Art Of Ukrainian Sixties (перекл.: Ольга Балашова, Основи)
«The Art Of Ukrainian Sixties є першою в історії українського мистецтвознавства спробою віддати належне унікальній епосі — шістдесятим рокам ХХ століття, одному з найважливіших, але при цьому маловивчених періодів українського мистецтва».
Білл Ґейтс. Як врятуватися від кліматичної катастрофи. Де ми зараз і що нам робити далі (Лабораторія)
«Ґейтс уже понад 10 років займається дослідженням питань зміни клімату, і ця книжка — результат його здобутків. У ній він розповість, як компанії, уряди держав та окремі особистості здатні покращити екологічну ситуацію. Автор також зосереджується на технологіях та інноваційних рішеннях, які можна застосовувати вже сьогодні, щоб зменшити викиди вуглекислого газу та — як наслідок — забруднення атмосфери. У книжці він також рекомендує політичні впровадження, які точно не завадять у майбутньому.
Білл написав цю книжку за підтримки експертів у галузі фізики, хімії, біології, техніки, політології та фінансів. У ній — список дій, необхідних для того, щоб зупинити майбутню екологічну катастрофу. Ґейтс залишається оптимістом, бо вірить — ще не все втрачено, адже спільними зусиллями ситуацію точно можна змінити».
Міколай Ґрінберґ. Я звинувачую Аушвіц. Родинні історії (перекл.: Олександр Бойченко, Видавництво 21)
«Я звинувачую Аушвіц. Родинні історії» – це книжка про Голокост, але не безпосередній, а в другому поколінні. Її героями-оповідачами є народжені після війни діти поодиноких уцілілих в Європі євреїв. Нерідко ці діти довідувалися про те, що довелося пережити їхнім батькам, у дуже дорослому віці. Іноді лише після смерті батьків. Зазвичай вони погано розуміють значення таких слів, як вуйко й стрийко, тітка й кузина, бо для них це суто теоретичні поняття. Кожну з розказаних ними 24 історій можна розгорнути в роман. Проте Міколай Ґринберґ цього не робить – і читач отримує квінтесенцію долі людей, які, не зазнавши на власному досвіді нацистських переслідувань, усе одно виявилися враженими посттравматичним стресовим розладом».
Рей Даліо. Принципи успіху (КМ-Букс)
«Один із найбагатших і найвідоміших бізнесменів світу Рей Даліо, автор бестселеру «Принципи», вирішив поділитися своїми головними принципами, які допомогли йому досягнути життєвого успіху, у зручному ілюстрованому форматі, що підійде читачам будь-якого віку. Ця книжка покаже, як ставити цілі, вчитися на помилках і співпрацювати з іншими для здобуття найкращих результатів».
Тоні Джадт. Коли змінюються факти. Есеї, 1995-2010 (перекл.: Софія Андрухович, Човен)
«Ця книга є своєрідною квінтесенцією творчості Тоні Джадта. Після його трагічної смерті, дружина Джадта Дженніфер Гоманс впорядкувала книгу вибраних есеїв, які публікувалися переважно на сторінках The New York and The London Review of Books від 1995 до 2010 року.
Резонансу і глибини книзі додають унікальні спогади Дженніфер про Джадта-історика, Джадта-американця (єврея, британця, європейця), Джадта-батька і чоловіка, Джадта-людини. В цих спогадах вперше оприявнюється важливий чинник, який Джадт постійно демонстрував, який вплинув на його творчість, але про який він ніколи сам не говорив – його характер. Це, певною мірою, довершило образ академічного і персонального профілю Тоні Джадта, який виявився дуже цілісним і дуже чесним».
Джейн Джейкобс. Смерть і життя великих американських міст (перекл.: Ірина Сав’юк, Дзвінка Пінчук, CANactions)
Ден Джонс. Тамплієри (Vivat)
«Тамплієри були одним з багатьох релігійних орденів, що виникли в Європі і на Сході в середні віки, але, без сумніву, самими прославленими і загадковими. Почавши дуже скромно, орден Храму швидко перетворився в наймогутнішу організацію свого часу, а його лицарі стали напівлегендарними персонажами. Знищення ордена на початку XIV століття потрясло християнський світ. Кінець тамплієрів настав настільки раптово і був таким жорстоким, що породив нові легенди про них. І сьогодні, коли минуло більше 7 століть після розгрому ордена, тамплієри не забуті: інтерес до них не згасає, їм хочуть наслідувати, а хтось буквально одержимий ними».
Ребекка Етвуд. Living with Pattern: Color, Texture, and Print at Home (ArtHuss)
Фаріда Закарія. 10 уроків для світу після пандемії (перекл. Анна Марховська, Ірина Ємельянова, Наш Формат)
«Ведучий CNN та автор бестселерів Фарід Закарія допомагає читачам зрозуміти природу постпандемічного світу: політичні, соціальні, технологічні та економічні наслідки, на прояв яких можуть знадобитися роки. Написаний у формі десяти “уроків”, що охоплюють теми від природних та біологічних ризиків, піднесення “цифрового життя” до біполярного світового порядку, що зароджується, Закарія допомагає читачам почати мислити ширше безпосередніх наслідків COVID-19. Десять уроків для постпандемічного світу говорять про минуле, сьогодення та майбутнє, і хоча вони є нагальними та своєчасними, та потребують тривалого розмірковування про життя на початку ХХІ століття».
Гілтон Картер. Wild Interiors: Beautiful plants in beautiful spaces (ArtHuss)
Пол де Крайф. Мисливці на мікробів (КМ-Букс)
Леонард А. Лаудер. The Company I Keep: My Life in Beauty (BookChef)
«Леонард Лаудер допоміг перетворити косметичну компанію Estee Lauder у багатомільярдний бізнес. Наразі портфель компанії налічує понад 25 брендів, що продаються у 150 країнах світу з капіталом у $21,3 млрд. Лаудер зробив революцію в індустрії краси, а його книжка — справжне керівництво для підприємців-початківців. У ній автор ділиться особистими спогадами про своє дорослішання і розвиток компанії на чолі з його відомою матір’ю. Це розповідь інсайдера про створення глобальної імперії з наведенням прагматичних уроків з бізнесу, благодійності, лідерства і життя. Вона сповнена незвичайними історіями, які охоплюють 50 років життя автора, присвячених створенню краси. Лаудер любить повторювати: «Хороші ідеї ніколи не застаріють, а великі ідеї — вічні»».
Анна Лембке. Дофамінове покоління: Пошук балансу між болем і задоволенням (перекл.: Наталія Яцюк, Лабораторія)
«Книжка розповідає про залежності від вивільнення дофаміну: чому вони виникають, які вони бувають, який механізм їхньої дії та як їх позбутися. Авторка — на основні реальних випадків людей, які приходять до неї на терапію, та теоретичних знань — обґрунтовує, чому сучасним людям так просто стати залежними від чогось. Основна ідея, яку пропагує книжка, — збільшення рівня дофаміну внаслідок звички, яка приносять надзвичайне задоволення, є просто втечею від болю. Тому одна з її порад — не боятися болю, звикнути, змінити своє ставлення до нього, а не впадати у вир насолод. Однак сучасній людині це зробити важче: ми всі залежні, хто від ігор на телефоні, хто від сексу, хто від наркотиків, а хто — від ліків, які мали б допомагати нам і без яких неможливе адекватне функціонування».
Майкл МакФол. Від холодної війни до гарячого миру: американський посол у путінській Росії (перекл.: Галина Василенко, Олексій Чупа, Yakaboo Publishing)
«Майкл Макфол був радником президента Барака Обами з питань Росії. Він розробив політику США, яка відома під назвою «перезавантаження», що сприяла новій безпрецедентній співпраці двох країн. У період 2012-2014 рр. Майкл Макфол був послом США в Росію й мав можливість на власні очі побачити, як сходить нанівець попередній етап стосунків між країнами після повернення на посаду президента Володимира Путіна. З перших днів роботи Макфола на посаді посла в Росії, Кремль намагався дискредитувати його авторитет постійними наклепами, брехливими публікаціями у ЗМІ, тотальним контролем за ним, його персоналом та родиною.
«Від холодної війни до гарячого миру: американський посол у путінській Росії» – це мемуари, які підкріплені реальними свідченнями та кейсами, що мають на меті показати реальний стан справ у розвитку стосунків між США та Росією з моменту падіння Радянського Союзу та приходу до влади Путіна».
Стівен Новелла. Путівник усесвітом для скептиків. Як знати, що справді правдиве у світі, де все більше брехні (Жорж)
Світ довкола може лякати нас величезною кількістю дезінформації, мітами та забобонами. Ми самі часто можемо хибувати на логіку, відчувати брак знань і надмір упереджень, а нашій пам’яті та сприйняттю не завжди варто довіряти. Тож «Путівник усесвітом для скептиків» точно стане нам у пригоді.
Стівен Новелла – американський невролог, доцент Єльського університету, популяризатор науки, ведучий однойменного з книгою подкасту – ділиться ключовими засадами здорового скептицизму і пропонує своєрідну інструкцію для розвитку критичного мислення, без якого сучасній людині не обійтися. Теорії змов та НЛО, гомеопатія та екзорцизм, антивакцинаторство та маніпуляції статистикою влучно й дотепно проаналізовані і демонструють засадничий принцип здорового глузду – в будь-якій незрозумілій ситуації варто все піддавати сумніву.
Роберт Сапольські. Поведінка. Біологія людини в найкращих і найгірших проявах (перекл.: Олена Любенко, Наш Формат)
«Від відомого нейробіолога та приматолога, визначне дослідження поведінки людини, як доброї, так і поганої, і відповіді на запитання: Чому ми робимо те, що робимо? Концепція розповіді Сапольського є чудовою, але вона також має потужну внутрішню логіку: він починає з того, що розглядає фактори, що впливають на реакцію людини саме в той момент, коли відбувається поведінка, а потім переходить назад у часі, поетапно, в кінцевому підсумку знаходячи відповідь в глибокій історії нашого виду та його еволюційній спадщині.
Найкраща книжка року за версіями The Washington Post та The Wall Street Journal».
Огастін Седжевік. Каваленд: Хто, як і навіщо винайшов ваш улюблений напій (перекл.: Микола Климчук, Лабораторія)
«У XX столітті один англійський торговець Джеймс Гілл хитрістю і жорстокістю зміг побудувати цілу кавову імперію в Республіці Ель-Сальвадор. Як йому це вдалося? Цю фантастичну і маловідому історію розповідає автор цієї книжки, дослідник історії їжі, роботи та капіталізму, учасник Гарвардського наукового «Проєкту з вивчення справедливості, добробуту та економіки» Огастін Седжевік. Він показує, як ми щодня п’ємо каву і навіть не замислюємося, в яких умовах її могло бути зібрано і змелено. На плантаціях Джеймса Гілла панували нелюдські умови — кава стала майже символом капіталізму, тож людям, які знаходилися в підпорядкуванні власника плантації, доводилося працювати ще більше і потужніше».
Лінда Скотт. Економіка ХХ. Епічний потенціал жінок (перекл.: Вікторія Наріжна, Yakaboo Publishing)
«Революційно-рожевий колір оригінальної обкладинки красномовно свідчить, що у книжці йтиметься про боротьбу жінок за рівноправ’я. Лінда Скотт, почесна докторка в області підприємництва та інновацій Оксфордського університету, розглядає економічний аспект гендерної дискримінації. Авторка підкріплює свої аргументи перевіреними даними, діаграмами та графіками, пишучи про те, що жінок використовують як товар, утискають у банках під час звернення щодо кредитування, платять менше, ніж чоловікам. Як виправити ситуацію? Скотт дасть поради, як поліпшити стан жінок в економіці на глобальному, національному та індивідуальному рівнях».
Альдо Сом, Крістін Мюлькє. Просто про вино від сомельє світового класу (перекл.: Ольга Розумна, Yakaboo Publishing)
«Альдо Сом – один із найшанованіших сомельє у світі. Понад десять років він працював разом з відомим шеф-кухарем Еріком Ріпертом у ресторані «Le Bernardin», який має три зірки Мішлена. Книжка «Просто про вино від сомельє світового класу» розповідає про базове речі, які має знати кожен винолюб, подається інформація про ключові сорти та регіони виноробства, критерії оцінки вин та як влаштовувати дегустацію вдома. Альдо ділиться секретами, як розвинути свій рівень смаку та зрозуміти «складні» вина».
Арі Турунен. Історія пихатості. Як, ви не знаєте, хто я? (перекл.: І.Малевич, Ніка-Центр, Видавництво Анетти Антоненко)
«Часто-густо влада, успіх і високе положення в суспільстві роблять людей зарозумілими, неадекватними і глухими до чужої думки. Фінський письменник і дослідник Арі Турунен розповідає про сильних світу цього, які постраждали від власного снобізму. Історія підтверджує: гордовитість і зарозумілість з незапам’ятних часів ставали причинами розорення, зіпсованої репутації або загибелі. З тонким гумором автор розбирає найрізноманітніші ситуації, показуючи, що погані нахили людської натури дуже важко викорінити».
Ніл Фергюсон. Приреченість: політика катастрофи (перекл.: Катерина Диса, Наш Формат)
«Усі катастрофи в якомусь сенсі створені людиною”. Катастрофи за своєю суттю важко передбачити. Землетруси, пожежі, фінансові кризи і війни, як правило, не розподіляються; немає циклу історії, який би допоміг нам передбачити наступну катастрофу. Але коли трапиться катастрофа, ми повинні бути краще підготовленими, ніж римляни, коли вибухнув Везувій, або середньовічні італійці, коли сталася Чорна смерть. Зрештою, ми маємо науку на своєму боці. Однак у 2020 році багато розвинених країн, включаючи США, були не готові до нового вірусу з Китаю. Чому? Чому лише деякі азійські країни отримали правильні уроки з досвіду попередніх спалахів різних штамів грипу? Хоча популістські лідери, безумовно, мали слабші результати в умовах пандемії COVID-19, Ніл Фергюсон стверджує, що діяли більш глибокі патології – патології, вже помітні в наших реакціях на попередні катастрофи».
Френсіс Форд Коппола. «Живе» кіно і техніка його виробництва (перекл.: О. Тільна, Ранок, Фабула)
«Чи можна поєднати кіно, телебачення та театр? Так, якщо за справу береться Френсіс Форд Коппола. Режисер «Апокаліпсису сьогодні», «Хрещеного батька», «Розмови», «Дракули» та багатьох інших культових стрічок, котрий отримав майже всі найпрестижніші кінопремії, став одним із батьків «живого» кіно. Однак книжка не лише про секрети створення нового мистецтва — вона містить цікаві факти з історії кіно, телебачення та театру, а також життя відомого режисера. Це творіння Копполи містить різноманітні корисні поради професіоналам кіно і подарує багато приємних хвилин прихильникам творчості митця і шанувальникам мистецтва загалом».
Едмунд Фосетт. Conservatism: The Fight for a Tradition (ArtHuss)
Стефан А. Шварцман. Чого вартий успіх: Уроки досягнення досконалості (BookChef)
«Довгоочікувана книга Стефана А. Шварцмана — генерального директора, голови та співзасновника інвестиційної компанії Blackstone. Він — мільярдер, філантроп та діяч, думкою якого цікавляться керівники держав. Проте за цими досягненнями стоїть людина, яка все життя навчалась і розмірковувала про те, чого вартує досконалість. Це історія автора, яка покаже, як домогтися процвітання, будувати та розвивати бізнес. Його уроки досягнення досконалості ефективні для кожного: студента, підприємця, мецената, керівника чи просто людини, яка шукає шлях для ефективного втілення свого потенціалу.
Книжка – бестселер The New York Times».
БІОГРАФІЇ
Українські
Вахтанг Кіпіані. Дисиденти (Vivat)
Перекладні
Джеймс Глік. Геній. Річард Фейнман: життя та наука (перекл.: У. Курганова, Ранок, Фабула)
««Геній» Джеймса Гліка — шедевр наукової біографії, справжнє джерело натхнення для всіх, хто прагне до самореалізації. Автору вдалося досягти практично ідеального балансу між приватним життям героя та його діяльністю у сфері теоретичної фізики, причому й те, й інше написано жваво, яскраво, часом іронічно, але завжди глибоко й точно. Перед читачем постає неймовірно привабливий портрет одного з найбільш незвичайних і талановитих науковців XX століття, чиє життя скидається на захоплюючу наукову пригоду, мета якої — пізнання таємниць матерії і парадоксів внутрішнього світу геніально обдарованої особистості. Ця книжка заслужено принесла автору почесне місце у фіналі Національної книжкової премії США і номінацію на престижну Пулітцерівську премію».
Кетрін Ґрем. Персональне досьє. Історія The Washington Post (перекл.: Наталія Валевська, Наш Формат)
«Ось незграбна дитина, яка виросла серед матеріального багатства та емоційної ізоляції; молода наречена, яка спостерігала, як її блискучий харизматичний чоловік – довірена особа Джона Ф. Кеннеді та Ліндона Джонсона – занурюється в психічну хворобу, яка завершиться його самогубством. І ось вдова, яка позбулася свого горя і невпевненості, взявши на себе функцію президента та керівництва профспілкою прес-секретарів, ввійшовши до клубу нечистих на руку хлопців з газетного бізнесу. У цьому бестселері та широко відомих мемуарах Кетрін Грем, жінка, яка керувала Washington Post під час скандалів у Пентагоні та Вотергейті, розповідає свою історію – надзвичайну як подіями, які вона охоплює, так і мужністю, відвертістю та гідністю її розповіді».
Книжка отримала Пулітцерівську премію 1998 року, як «Найкраща біографія»».
Марк Еліот. Рейган. Роки в Голлівуді (перекл.: Наталія Климчук, Видавництво Анетти Антоненко, Ніка-Центр)
«Рональд Рейган був одним із наймогутніших і найпопулярніших американських президентів. Щоб зрозуміти повною мірою пізнішого, політичного, Рейгана, чий харизматичний стиль і стриманість у здійсненні владних повноважень забезпечили йому повагу практично всіх представників найрізноманітніших політичних переконань на міжнародному рівні, необхідно познайомитися з більш раннім Рональдом Рейганом, голлівудським актором, який невтомно боровся за визнання, успіх і, врешті, за популярність. Утім, майже всі біографи Рейгана не заглиблювалися в роки, коли він був кінозіркою, активістом профспілкового руху і галантним ловеласом.
Цю лакуну взявся заповнити відомий кінокритик та історик Марк Еліот. Спираючись на оригінальні дослідження, неопубліковані інтерв’ю, документи й матеріали, він намалював найправдивіший і найдокладніший портрет цієї людини. Еліот простежує початок і розвиток акторського шляху Рейгана, описує його холостяцькі дні, два його шлюби, згадує суперечливі вісім років перебування на посаді президента Гільдії акторів кіно, по-новому розкриває роботу Рейгана в кіно та на телебаченні пліч-о-пліч із видатними постатями Голлівуду того часу».
Маріо Варгас Льйоса. Поклик племені (перекл.: Галина Грабовська, Видавництво Анетти Антоненко)
«Інтелектуальна автобіографія Нобелівського лауреата в галузі літератури. Варгас Льйоса робить своєрідну картографію мислителів-лібералів, які допомогли йому розвинути новий корпус ідей після великої ідеологічної травми, якою для письменника стало, з одного боку, розчарування в Кубинській революції (а також поїздка в 60-х до СРСР, де він на власні очі побачив нужду і відсутність справедливості), а з іншого – відхід від ідей Жана-Поля Сартра, який найбільше надихав його в юності.
Книжка складається з 8 розділів, в яких показано ідеологічну еволюцію письменника, перехід від юності, просякнутої марксизмом та екзистенціалізмом, до зрілості під знаком лібералізму. Ця трансформація розмічена сімома великими мислителями, з якими письменник веде напружений і детальний діалог. Ними є Адам Сміт, Хосе Ортега-і-Гассет, Фрідріх Гаєк, Карл Поппер, Реймон Арон, Ісая Берлін і Жан-Франсуа Ревель: це мозаїка, де спільним елементом, пізнавальною контрольною міткою є лібералізм».
Мей Маск. Жінка планує: як зробити життя сповненим пригод, краси та успіху (Vivat)
«71-річна супермодель Мей Маск – не просто красива, але і неймовірно успішна і щаслива жінка – ділиться мудрими уроками, які вона засвоїла за довге життя. Незважаючи на удари долі і негаразди: розлучення і статус багатодітної матері-одиначки в 31 рік, бідність і незатребуваність, Мей ніколи не опускала руки. Вона наполегливо працювала, боролася з жорсткими стандартами в модній індустрії, виховувала в дітях незалежність і амбітність – і завжди дивилася в майбутнє з оптимізмом, мала чіткий план дій і знала, куди і навіщо йде».
Бенджамін Мозер. Зонтаг. Її життя та творчість (Видавництво Анетти Антоненко)
Книжка отримала Пулітцерівську премію в номінації «Біографії» 2020 року.
Лоренс Ріс. Гітлер і Сталін. Тирани та Друга світова війна (перекл.: Катерина Диса, Лабораторія)
«Гітлер і Сталін — два, мабуть, найвідоміші тирани XX століття. Хоч вони і перебували в опозиції один до одного, все ж були втіленням єдиного принципу авторитарної влади. Злочини сталінського режиму не менш жахливі, аніж нацистського, та за цими двома лідерами люди чомусь йшли до кінця. Чому?
Лоренс Ріс 30 років розпитував саме цих людей про їхні згадки щодо подій Другої світової — і вмістив в цій книзі сповіді тих, хто наживо був свідком правління двох тиранічних історичних постатей. На основі розповідей солдат Червоної Армії та Вермахту, цивільного населення та навіть тих, хто перебував у найближчому оточенні до Гітлера і Сталіна, Лоренс Ріс зміг передати залаштунки кривавого протистояння, таємних політичних процесів та нещадних доленосних рішень».
Дайва Ульбінайте. Велика президентка маленької країни. Історія Далі Грібаускайте (Наш Формат)
«Дайва Ульбінайте – журналістка, головна радниця Президентки Литовської Республіки Далі Грибаускайте з питань зв’язків з громадськістю та комунікацій, керівниця прес-служби Президентки, яка уважно спостерігала за діяльністю глави Литовської Республіки й була свідком важливих для держави подій та рішень. У книжці вона привідкриває завісу над одним десятиліттям історії Литовської держави, яке вже називають епохальним.
Авторка розповідає про те, що відбувалося в Литві на цьому історичному етапі, і якою була президентка у політиці, які страхи мучили правоохоронців, що енергетичні олігархи не розрахували, що таке грибна політична культура і як обмежені конституційні повноваження Президента розширюються особистістю. Тут стає зрозумілим, чому президентка не пила шампанське з Обамою, які поради потребувала Ангела Меркель та які особисті цінності й позиції надавали Литві ваги більше, ніж дозволяє розмір цієї країни. За різних обставин також виявляється, якою була президентка у повсякденному житті, хто лаяв її до сліз та чому так любила королівський синій колір».
Читайте також: Етвуд, Оксанен, Гримич: які художні новинки готують видавці у 2021-му
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості